Kommunebarometeret 2017: Saksbehandling

Tabellen viser hvilken plassering kommunen fikk det enkelte år. Årstallet refererer til året Kommunebarometeret ble publisert. Dataene som ligger til grunn er i hovedsak, men ikke bare, fra det foregående året. Over tid har barometeret utviklet seg. Plasseringene er derfor ikke nødvendigvis direkte sammenliknbare fra år til år.

Abonnenter på analysene i Kommunebarometeret finner mer innhold på kommunebarometeret.no (egen innlogging).

KnrKommuneFylke20102011201220132014201520162017Evt. effekt av endret metode
101HaldenØstfold423337273186310256
104MossØstfold224122188209242263
105SarpsborgØstfold421390313342337209
106FredrikstadØstfold414381358361333341
111HvalerØstfold261264167237
118AremarkØstfold6169211205
119MarkerØstfold5109220269
121RømskogØstfold151147210210100
122TrøgstadØstfold27041145110123
123SpydebergØstfold21816118443159
124AskimØstfold10113421250211205
125EidsbergØstfold300397352353123155
127SkiptvetØstfold211753722228
128RakkestadØstfold1661559914998199
135RådeØstfold129136120277126
136RyggeØstfold1251061519218184
137Våler (Østf.)Østfold189785214147191
138HobølØstfold326335201135223
211VestbyAkershus og Oslo2712139748192250
213SkiAkershus og Oslo181209155125172261Negativ effekt
214ÅsAkershus og Oslo42781202151204184
215FrognAkershus og Oslo304398356366313297
216NesoddenAkershus og Oslo408363337217343356
217OppegårdAkershus og Oslo324216350240
219BærumAkershus og Oslo401269158140225265
220AskerAkershus og Oslo48163156185348241
221Aurskog-HølandAkershus og Oslo182254171164
226SørumAkershus og Oslo23110352131351
227FetAkershus og Oslo297165253205224281
228RælingenAkershus og Oslo2711310458279293
229EnebakkAkershus og Oslo4063421955215090
230LørenskogAkershus og Oslo289344310301247284
231SkedsmoAkershus og Oslo190112100251305
233NittedalAkershus og Oslo18361322346241238
234GjerdrumAkershus og Oslo991216946122201
235UllensakerAkershus og Oslo418408344360294266
236Nes (Ak.)Akershus og Oslo141139214232262259
237EidsvollAkershus og Oslo234219319355349350
238NannestadAkershus og Oslo851781309334171
239HurdalAkershus og Oslo254127185236321164
301OsloAkershus og Oslo396404284309306348
402KongsvingerHedmark233228347278338323
403HamarHedmark152227354325320269
412RingsakerHedmark119141163158171213
415LøtenHedmark286690537377
417StangeHedmark252037203541
418Nord-OdalHedmark2204818763881
419Sør-OdalHedmark126387161315237291
420EidskogHedmark13915415221112168
423GrueHedmark18033077169
425ÅsnesHedmark150571102136108
426Våler (Hedm.)Hedmark2289220123110
427ElverumHedmark51145133169285208
428TrysilHedmark153334229222345
429ÅmotHedmark262402247275307254
430Stor-ElvdalHedmark209128125165188
432RendalenHedmark128217785665280
434EngerdalHedmark272259340331
436TolgaHedmark3302372233146
437TynsetHedmark29518529099111169
438AlvdalHedmark239149304129110258
439FolldalHedmark669724692127
441Os (Hedm.)Hedmark20400241296316
501LillehammerOppland21649193243179149
502GjøvikOppland81389289287238289
511DovreOppland152298105130
512LesjaOppland3213347310299299
513SkjåkOppland1348520471425
514LomOppland8603313143
515VågåOppland421964102852
516Nord-FronOppland11684224484
517SelOppland708657101113222
519Sør-FronOppland13896322228235
520RingebuOppland1014445639
521ØyerOppland72701713122948
522GausdalOppland355901133616413
528Østre TotenOppland50244395718014
529Vestre TotenOppland34173137152230218
532JevnakerOppland265152107137220236
533LunnerOppland1211022338077221
534GranOppland341369346326300327
536Søndre LandOppland362210100278134
538Nordre LandOppland202170282311343
540Sør-AurdalOppland9372341328176186
541EtnedalOppland19329127309
542Nord-AurdalOppland240162173245239264
543Vestre SlidreOppland200226292317281334
544Øystre SlidreOppland21539416017121992
545VangOppland59192165135212
602DrammenBuskerud211253330199266255
604KongsbergBuskerud419371318218319353
605RingerikeBuskerud336984915597129Negativ effekt
612HoleBuskerud334158287263244286
615FlåBuskerud9588230173647
616Nes (Busk.)Buskerud135148301116
617GolBuskerud16444611074167
618HemsedalBuskerud96151111196215215
619ÅlBuskerud253771879711439
620HolBuskerud3481681222767295
621SigdalBuskerud87177136145207105
622KrødsheradBuskerud1653567131184157
623ModumBuskerud2082823593082707
624Øvre EikerBuskerud323137124298328355
625Nedre EikerBuskerud31924221286165
626LierBuskerud415343309259201252
627RøykenBuskerud236160239288291272
628HurumBuskerud27526270330276317
631FlesbergBuskerud21022575
632RollagBuskerud29329554486
633Nore og UvdalBuskerud3331671086519114
701HortenVestfold14916622563147150
702HolmestrandVestfold411215834962174
704TønsbergVestfold83241324168146244Negativ effekt
706SandefjordVestfold343358258331210326
709LarvikVestfold347388252349259320
711SvelvikVestfold4717131618268Negativ effekt
713Sande (Vestf.)Vestfold362396301164273
714HofVestfold424328142281223
716ReVestfold73181471465165
719AndebuVestfold309235174144
720StokkeVestfold28782131177102110
722NøtterøyVestfold19118316887163273
723TjømeVestfold279286244193255234
728LardalVestfold1745363195129192
805PorsgrunnTelemark10523627562156268Negativ effekt
806SkienTelemark250144245162265271
807NotoddenTelemark345180146296173225
811SiljanTelemark6528218346162
814BambleTelemark155184303265162190
815KragerøTelemark56252123120168
817DrangedalTelemark802021507
819NomeTelemark1683425137834
821Bø (Telem.)Telemark40915996298126
822SauheradTelemark39880153322
826TinnTelemark2683271919112756
827HjartdalTelemark246959743288
828SeljordTelemark1621972051665394
829KviteseidTelemark3377331135710669
830NissedalTelemark14318821336228938
831FyresdalTelemark142355673375
833TokkeTelemark3567551875200
834VinjeTelemark102131118133203248
901RisørAust-Agder346409357261196260
904GrimstadAust-Agder425326243311287
906ArendalAust-Agder417232339269153
911GjerstadAust-Agder7213261225
912VegårsheiAust-Agder10310726523137132
914TvedestrandAust-Agder2642012509082203
919FrolandAust-Agder4271288527473
926LillesandAust-Agder280278340289139
928BirkenesAust-Agder2581799426786
929ÅmliAust-Agder1761413444160
935IvelandAust-Agder10616415311910485
937Evje og HornnesAust-Agder246105603399121
938ByglandAust-Agder104242281200
940ValleAust-Agder113203402415931
941BykleAust-Agder1631046812114257
1001KristiansandVest-Agder231247226248243270
1002MandalVest-Agder84625412116137
1003FarsundVest-Agder148207218264140237
1004FlekkefjordVest-Agder3593677342168141
1014VenneslaVest-Agder678393139202126
1017SongdalenVest-Agder30310030145074
1018SøgneVest-Agder3324016451167103
1021MarnardalVest-Agder1465213886221243
1026ÅseralVest-Agder30634810978303
1027AudnedalVest-Agder933331773168095
1029LindesnesVest-Agder252325307198148161
1032LyngdalVest-Agder357368323373175177
1034HægebostadVest-Agder237249240219117124
1037KvinesdalVest-Agder188153587093145
1046SirdalVest-Agder37943341818
1101EigersundRogaland138352251293216154
1102SandnesRogaland429275355348347354
1103StavangerRogaland30238228225309109
1106HaugesundRogaland278277320371329249
1111SokndalRogaland195324157
1112LundRogaland311710262953
1114BjerkreimRogaland2199665103319
1119Rogaland310175206111213219
1120KleppRogaland318376338138206120
1121TimeRogaland130111196262170182
1122GjesdalRogaland281385345249327212
1124SolaRogaland407126186159313
1127RandabergRogaland193370271246336
1129ForsandRogaland40438318252220
1130StrandRogaland172350272190305346
1133HjelmelandRogaland301114128273293230
1134SuldalRogaland241212315197166131
1135SaudaRogaland27740733437410155
1141FinnøyRogaland27326151228128187
1142RennesøyRogaland338281276363288325
1144KvitsøyRogaland3623720919140
1145BoknRogaland36234630835611872
1146TysværRogaland175357219188132146
1149KarmøyRogaland426279263303286211
1151UtsiraRogaland205742241723024
1160VindafjordRogaland308332117143344333
1201BergenHordaland428288302335322290
1211EtneHordaland100248114233
1216SveioHordaland24491114118249285
1219BømloHordaland284351306347227302
1221StordHordaland217331312238160
1222FitjarHordaland362323306280115
1223TysnesHordaland394391331257295198
1224KvinnheradHordaland3229971189
1227JondalHordaland362322302218
1228OddaHordaland9115011253287
1231UllensvangHordaland187321280147198224
1232EidfjordHordaland8611925639195298
1233UlvikHordaland19825076122
1234GranvinHordaland9423111911225276
1235VossHordaland36239517423413854
1238KvamHordaland184243257276187275
1241FusaHordaland397320221272278
1242SamnangerHordaland40026732125130211
1243Os (Hord.)Hordaland114140121646462
1244AustevollHordaland344300104161
1245SundHordaland92319212
1246FjellHordaland269318231253267296
1247AskøyHordaland29934729534418658
1251VaksdalHordaland29645161177130
1252ModalenHordaland340722615
1253OsterøyHordaland351142207824950
1256MelandHordaland212366269113250172
1259ØygardenHordaland430405259226325262
1260RadøyHordaland147289183220157
1263LindåsHordaland405283227223191
1264AustrheimHordaland36231711611594179
1265FedjeHordaland362340321335147
1266MasfjordenHordaland13682175119193
1401FloraSogn og Fjordane245194237314256152
1411GulenSogn og Fjordane328345163
1412SolundSogn og Fjordane2942362306033
1413HyllestadSogn og Fjordane235355353282321
1416HøyangerSogn og Fjordane362287192312306
1417VikSogn og Fjordane612201502298930
1418BalestrandSogn og Fjordane145316222160214170
1419LeikangerSogn og Fjordane69254262339
1420SogndalSogn og Fjordane12332217152148
1421AurlandSogn og Fjordane18277468107
1422LærdalSogn og Fjordane14222488109133
1424ÅrdalSogn og Fjordane15451202154111
1426LusterSogn og Fjordane196223255191271277
1428AskvollSogn og Fjordane403315299266330173
1429FjalerSogn og Fjordane38132135106134127
1430GaularSogn og Fjordane158314334284
1431JølsterSogn og Fjordane362313307
1432FørdeSogn og Fjordane18627223212020066
1433NaustdalSogn og Fjordane27422914113442
1438BremangerSogn og Fjordane36231288751
1439VågsøySogn og Fjordane8931112811735
1441SeljeSogn og Fjordane1853305288
1443EidSogn og Fjordane5547216282155189
1444HornindalSogn og Fjordane109135235197106
1445GloppenSogn og Fjordane82323643917
1449StrynSogn og Fjordane329285235268263229
1502MoldeMøre og Romsdal214274366367236300
1504ÅlesundMøre og Romsdal325393327332298337
1505KristiansundMøre og Romsdal354382325327324338
1511VanylvenMøre og Romsdal13315457983
1514Sande (M. og R.)Møre og Romsdal11117616613671194
1515Herøy (M. og R.)Møre og Romsdal25934989124142
1516UlsteinMøre og Romsdal1104319012715979
1517HareidMøre og Romsdal136356360372341340
1519VoldaMøre og Romsdal2479591126231
1520ØrstaMøre og Romsdal7964262545
1523ØrskogMøre og Romsdal140280852525421
1524NorddalMøre og Romsdal15622112940143210
1525StrandaMøre og Romsdal305205324165342
1526StordalMøre og Romsdal117266105248
1528SykkylvenMøre og Romsdal422412368304316344
1529SkodjeMøre og Romsdal178265270242323274
1531SulaMøre og Romsdal248156249307261301
1532GiskeMøre og Romsdal127378297290315175
1534HaramMøre og Romsdal17110813911207
1535VestnesMøre og Romsdal31224629827192118
1539RaumaMøre og Romsdal36137919921343
1543NessetMøre og Romsdal49424812488102
1545MidsundMøre og Romsdal888728535810598
1546SandøyMøre og Romsdal276291222767
1547AukraMøre og Romsdal35204461446628
1548FrænaMøre og Romsdal362310204272330
1551EideMøre og Romsdal249187231
1554AverøyMøre og Romsdal413309342187235328
1557GjemnesMøre og Romsdal36284197130226253
1560TingvollMøre og Romsdal31536134533171
1563SunndalMøre og Romsdal11210126725012512
1566SurnadalMøre og Romsdal58265084242
1567RindalMøre og Romsdal63462366149283
1571HalsaMøre og Romsdal282353296313342
1573SmølaMøre og Romsdal232362351370138
1576AureMøre og Romsdal353308323336294
1601TrondheimSør-Trøndelag410291294284283156
1612HemneSør-Trøndelag1443743282162080
1613SnillfjordSør-Trøndelag131186203195
1617HitraSør-Trøndelag412377549
1620FrøyaSør-Trøndelag420307181318206
1621ØrlandSør-Trøndelag221592722178345
1622AgdenesSør-Trøndelag41116341534032
1624RissaSør-Trøndelag17198248260222217
1627BjugnSør-Trøndelag463063519285310
1630ÅfjordSør-Trøndelag276365144128209204
1632RoanSør-Trøndelag298255169
1633OsenSør-Trøndelag17919995291290233
1634OppdalSør-Trøndelag3522512795426112
1635RennebuSør-Trøndelag399284178255246247
1636MeldalSør-Trøndelag3144018673107303
1638OrkdalSør-Trøndelag170193215283182311Negativ effekt
1640RørosSør-Trøndelag15910384799189
1644HoltålenSør-Trøndelag226341283145135
1648Midtre GauldalSør-Trøndelag177273268148183181
1653MelhusSør-Trøndelag285189367338346352
1657SkaunSør-Trøndelag201123361364297357
1662KlæbuSør-Trøndelag573079379596
1663MalvikSør-Trøndelag157191266354260312
1664SelbuSør-Trøndelag108190102609622
1665TydalSør-Trøndelag173211180319190166
1702SteinkjerNord-Trøndelag238120159157158226
1703NamsosNord-Trøndelag36220887
1711MeråkerNord-Trøndelag22321433296216
1714StjørdalNord-Trøndelag1189426176
1717FrostaNord-Trøndelag5219587215257
1718LeksvikNord-Trøndelag243182112251
1719LevangerNord-Trøndelag29129274117208104
1721VerdalNord-Trøndelag221241799523297
1723MosvikNord-Trøndelag
1724VerranNord-Trøndelag225305143244183
1725NamdalseidNord-Trøndelag29263193
1729Inderøy (gammel)Nord-Trøndelag
1736SnåsaNord-Trøndelag16023431758101
1738LierneNord-Trøndelag16971204
1739RøyrvikNord-Trøndelag286373277988382
1740NamsskoganNord-Trøndelag743814591519
1742GrongNord-Trøndelag269330112
1743HøylandetNord-Trøndelag213115721943737Negativ effekt
1744OverhallaNord-Trøndelag16146260280308304
1748FosnesNord-Trøndelag230359339232
1749FlatangerNord-Trøndelag90304
1750ViknaNord-Trøndelag124303175203113
1751NærøyNord-Trøndelag362302128
1755LekaNord-Trøndelag2667113261
1756InderøyNord-Trøndelag1571268876202
1804BodøNordland204380343279314151
1805NarvikNordland321364326299189196
1811BindalNordland13213151185
1812SømnaNordland71681621421629
1813BrønnøyNordland311257329207317136
1815VegaNordland29026310117911563
1816VevelstadNordland36241036236826461
1818Herøy (Nordl.)Nordland362301
1820AlstahaugNordland227375335285174180Positiv effekt
1822LeirfjordNordland53223
1824VefsnNordland311811064170125
1825GraneNordland4556200
1826HattfjelldalNordland2061432171679036
1827DønnaNordland31638430523378
1828NesnaNordland13721823417055117
1832HemnesNordland4479170208292197
1833RanaNordland24224514018057140
1834LurøyNordland197339198224100
1835TrænaNordland26310115295
1836RødøyNordland192270264281308
1837MeløyNordland545172351606
1838GildeskålNordland62174181258227
1839BeiarnNordland756525424
1840SaltdalNordland1234
1841FauskeNordland78354369369326332
1845SørfoldNordland291300293314
1848SteigenNordland339350304257
1849HamarøyNordland362246
1850TysfjordNordland36292206268
1851LødingenNordland362282
1852TjeldsundNordland349
1853EvenesNordland349239
1854BallangenNordland16177292158
1856RøstNordland362399
1857VærøyNordland256
1859FlakstadNordland36229916351347
1860VestvågøyNordland362260132300277267
1865VåganNordland1151617948
1866HadselNordland107239123165620
1867Bø (Nordl.)Nordland12211
1868ØksnesNordland260206333254340339
1870SortlandNordland342172238247223324
1871AndøyNordland6829819276
1874MoskenesNordland40236521491
1901Harstad (gammel)Troms
1902TromsøTroms33122228827431210
1903HarstadTroms320334318
1911KvæfjordTroms33691559
1913SkånlandTroms362297336337194239
1915Bjarkøy (gammel)Troms
1917IbestadTroms3624033483592312
1919GratangenTroms416406371375
1920LavangenTroms12023014825214193
1922BarduTroms6427610343
1923SalangenTroms36229624671214
1924MålselvTroms97505675245
1925SørreisaTroms257338242156240119
1926DyrøyTroms4325880256176
1927TranøyTroms77360291336188139
1928TorskenTroms3966
1929BergTroms362
1931LenvikTroms327125370240199349
1933BalsfjordTroms283233341136
1936KarlsøyTroms362295329279
1938LyngenTroms36220017694109
1939StorfjordTroms335138314154329
1940KåfjordTroms39529031821799
1941SkjervøyTroms3171961541839
1942NordreisaTroms19913031185
1943KvænangenTroms229556229469
2002VardøFinnmark20718922772
2003VadsøFinnmark313240
2004HammerfestFinnmark36038619427084178
2011KautokeinoFinnmark30729489292
2012AltaFinnmark320411364343103133
2014LoppaFinnmark19439236335015316
2015HasvikFinnmark763363810845
2017KvalsundFinnmark302118311623442
2018MåsøyFinnmark267365332335
2019NordkappFinnmark60470
2020PorsangerFinnmark167293278132275144
2021KarasjokFinnmark20354134178108
2022LebesbyFinnmark36128382815
2023GamvikFinnmark402567184258315
2024BerlevågFinnmark36267208
2025TanaFinnmark251392862975444
2027NessebyFinnmark358292349333245
2028BåtsfjordFinnmark2882681493
2030Sør-VarangerFinnmark985881107163

Delta i debatten

Vi overvåker denne debatten kontinuerlig mellom kl. 07 og 24. Kommentarfeltet er nå stengt og åpner igjen kl. 07.00. Velkommen tilbake da!