Kommunebarometeret 2017: Vann, avløp og renovasjon

Tabellen viser hvilken plassering kommunen fikk det enkelte år. Årstallet refererer til året Kommunebarometeret ble publisert. Dataene som ligger til grunn er i hovedsak, men ikke bare, fra det foregående året. Over tid har barometeret utviklet seg. Plasseringene er derfor ikke nødvendigvis direkte sammenliknbare fra år til år.

Abonnenter på analysene i Kommunebarometeret finner mer innhold på kommunebarometeret.no (egen innlogging).

KnrKommuneFylke20102011201220132014201520162017Evt. effekt av endret metode
101HaldenØstfold258867101231160
104MossØstfold571161095144
105SarpsborgØstfold9013153147137Negativ effekt
106FredrikstadØstfold214182313273336
111HvalerØstfold23636832012930223Negativ effekt
118AremarkØstfold407397104175110Negativ effekt
119MarkerØstfold239126902015269Meget negativ effekt
121RømskogØstfold323332
122TrøgstadØstfold8998362635126
123SpydebergØstfold1943412115Negativ effekt
124AskimØstfold247296246244357129Meget positiv effekt
125EidsbergØstfold3453121817179
127SkiptvetØstfold2702751267540239Negativ effekt
128RakkestadØstfold5316320299396Ekstraordinær, negativ effekt
135RådeØstfold253355776175
136RyggeØstfold2612429022255
137Våler (Østf.)Østfold1301438196
138HobølØstfold2343433976351Meget negativ effekt
211VestbyAkershus og Oslo231171075565
213SkiAkershus og Oslo104111731571284
214ÅsAkershus og Oslo7712581735052Negativ effekt
215FrognAkershus og Oslo95264831871
216NesoddenAkershus og Oslo18125565120309Negativ effekt
217OppegårdAkershus og Oslo14552161197151
219BærumAkershus og Oslo7210614313933Positiv effekt
220AskerAkershus og Oslo4440349172
221Aurskog-HølandAkershus og Oslo78174106151198114
226SørumAkershus og Oslo142865181123173
227FetAkershus og Oslo1081791213233192
228RælingenAkershus og Oslo45153451
229EnebakkAkershus og Oslo358217
230LørenskogAkershus og Oslo421012351862438Meget positiv effekt
231SkedsmoAkershus og Oslo163261205102844
233NittedalAkershus og Oslo2388715716127
234GjerdrumAkershus og Oslo1772121622349219
235UllensakerAkershus og Oslo13361271138105Positiv effekt
236Nes (Ak.)Akershus og Oslo439950163234334
237EidsvollAkershus og Oslo87761434194187
238NannestadAkershus og Oslo1522731336743112
239HurdalAkershus og Oslo3351709689261
301OsloAkershus og Oslo17313225312623912Meget positiv effekt
402KongsvingerHedmark107152626254Ekstraordinær, negativ effekt
403HamarHedmark342794122923
412RingsakerHedmark262248301465295
415LøtenHedmark34625015411111329
417StangeHedmark222176279441450
418Nord-OdalHedmark192293103347
419Sør-OdalHedmark2161468428232Meget negativ effekt
420EidskogHedmark14315145389
423GrueHedmark2183294888
425ÅsnesHedmark9311019103234Negativ effekt
426Våler (Hedm.)Hedmark42114528075324
427ElverumHedmark3358138493726
428TrysilHedmark156311303206232290
429ÅmotHedmark28113533424485Positiv effekt
430Stor-ElvdalHedmark206364137229294170Positiv effekt
432RendalenHedmark289165176255340372
434EngerdalHedmark423232278154328Negativ effekt
436TolgaHedmark279246
437TynsetHedmark2682104781337Meget negativ effekt
438AlvdalHedmark94201167838168Negativ effekt
439FolldalHedmark29433124128123
441Os (Hedm.)Hedmark1219225136211140
501LillehammerOppland71678822980Positiv effekt
502GjøvikOppland411985010124
511DovreOppland302351183203331319
512LesjaOppland141324182283368
513SkjåkOppland301247120223336387
514LomOppland311338198198307161
515VågåOppland408130144251265247
516Nord-FronOppland34430891394170Negativ effekt
517SelOppland402376213178Negativ effekt
519Sør-FronOppland73331531547
520RingebuOppland24018163871982Negativ effekt
521ØyerOppland3774115208237162Positiv effekt
522GausdalOppland1478138131184
528Østre TotenOppland113230563868122
529Vestre TotenOppland248100271
532JevnakerOppland1703652879311548
533LunnerOppland106129307245297
534GranOppland326319256118100
536Søndre LandOppland28556285342306Meget negativ effekt
538Nordre LandOppland325363124193326Negativ effekt
540Sør-AurdalOppland403408349113159392Meget negativ effekt
541EtnedalOppland397395335267388Negativ effekt
542Nord-AurdalOppland35333334468144339Negativ effekt
543Vestre SlidreOppland21313332814693293Meget negativ effekt
544Øystre SlidreOppland153196347153185360Negativ effekt
545VangOppland396244176403Negativ effekt
602DrammenBuskerud272288323629198
604KongsbergBuskerud79612698210535Negativ effekt
605RingerikeBuskerud30427828912660
612HoleBuskerud622955144415
615FlåBuskerud411392333159200401Meget negativ effekt
616Nes (Busk.)Buskerud2843023427273274Meget negativ effekt
617GolBuskerud17532621424164Ekstraordinær, negativ effekt
618HemsedalBuskerud15017218952178381Meget negativ effekt
619ÅlBuskerud386394297145171397
620HolBuskerud425400346213362208
621SigdalBuskerud413393318143125395Meget negativ effekt
622KrødsheradBuskerud405403348266383364
623ModumBuskerud37034730457141117
624Øvre EikerBuskerud166136312336122
625Nedre EikerBuskerud101119171986943
626LierBuskerud267147272869558
627RøykenBuskerud126109299959037
628HurumBuskerud278336121174
631FlesbergBuskerud303309238170406Meget negativ effekt
632RollagBuskerud4093796927351393
633Nore og UvdalBuskerud384310296267385404
701HortenVestfold8241166062
702HolmestrandVestfold1214545914567Positiv effekt
704TønsbergVestfold56551176987113
706SandefjordVestfold402113617319427Positiv effekt
709LarvikVestfold3975164401083Positiv effekt
711SvelvikVestfold36118322820Positiv effekt
713Sande (Vestf.)Vestfold24965646463
714HofVestfold35736126553119
716ReVestfold271112112306207Positiv effekt
719AndebuVestfold2121509898
720StokkeVestfold136891026146
722NøtterøyVestfold11010818618674Positiv effekt
723TjømeVestfold261328217545614
728LardalVestfold430281110339153Meget positiv effekt
805PorsgrunnTelemark25621929313028290Positiv effekt
806SkienTelemark184131192107129125
807NotoddenTelemark385360263207310313Meget positiv effekt
811SiljanTelemark10037796514096
814BambleTelemark1691678615825232
815KragerøTelemark9816410116227139
817DrangedalTelemark427357240253347363
819NomeTelemark398391352303283
821Bø (Telem.)Telemark17220340149174152
822SauheradTelemark418366197185241291
826TinnTelemark146262390294
827HjartdalTelemark320358266258330286
828SeljordTelemark424385336268387383Positiv effekt
829KviteseidTelemark339352219236296361
830NissedalTelemark375321341249276167Positiv effekt
831FyresdalTelemark420407257216305252
833TokkeTelemark293300203200158275Negativ effekt
834VinjeTelemark412224130277270
901RisørAust-Agder363251194187199322
904GrimstadAust-Agder27177613647
906ArendalAust-Agder4660755512730
911GjerstadAust-Agder336406302171285132
912VegårsheiAust-Agder401374175199349305Positiv effekt
914TvedestrandAust-Agder242301224188341206Positiv effekt
919FrolandAust-Agder1826852137146317Negativ effekt
926LillesandAust-Agder337207322222311220Positiv effekt
928BirkenesAust-Agder20826321286342
929ÅmliAust-Agder313350300115278263Negativ effekt
935IvelandAust-Agder342381142277Negativ effekt
937Evje og HornnesAust-Agder40040472242Meget negativ effekt
938ByglandAust-Agder428405338235312384
940ValleAust-Agder243284262174155251Negativ effekt
941BykleAust-Agder117267310205304227Positiv effekt
1001KristiansandVest-Agder13369337280176Meget positiv effekt
1002MandalVest-Agder17166166269
1003FarsundVest-Agder13997955411
1004FlekkefjordVest-Agder316313156178195213
1014VenneslaVest-Agder1832692711886354Negativ effekt
1017SongdalenVest-Agder3551203437613171Meget negativ effekt
1018SøgneVest-Agder14818732670111243
1021MarnardalVest-Agder392371345144163376Negativ effekt
1026ÅseralVest-Agder36732732788221Meget negativ effekt
1027AudnedalVest-Agder28233928265191Negativ effekt
1029LindesnesVest-Agder1291152027492323
1032LyngdalVest-Agder2972661991323133Negativ effekt
1034HægebostadVest-Agder3873962754274331Negativ effekt
1037KvinesdalVest-Agder8015732192577Negativ effekt
1046SirdalVest-Agder11416059202344106Meget positiv effekt
1101EigersundRogaland135141100148177Negativ effekt
1102SandnesRogaland5435140291210Positiv effekt
1103StavangerRogaland706213917620241Positiv effekt
1106HaugesundRogaland7664283253946Negativ effekt
1111SokndalRogaland18515821125163
1112LundRogaland182522112143225Negativ effekt
1114BjerkreimRogaland259295148230370341Meget positiv effekt
1119Rogaland728748146
1120KleppRogaland25233359
1121TimeRogaland5932352142
1122GjesdalRogaland242358531116Negativ effekt
1124SolaRogaland3116478310
1127RandabergRogaland3141423631Meget positiv effekt
1129ForsandRogaland310263325157270256
1130StrandRogaland349173288180207379Negativ effekt
1133HjelmelandRogaland159341227333
1134SuldalRogaland306334185109162262Negativ effekt
1135SaudaRogaland32223528436766Positiv effekt
1141FinnøyRogaland21139033166103398Meget negativ effekt
1142RennesøyRogaland36140375111
1144KvitsøyRogaland8510433819Ekstraordinær, positiv effekt
1145BoknRogaland343345132
1146TysværRogaland164162247166300296
1149KarmøyRogaland88121118118226301
1151UtsiraRogaland30027625910520178Positiv effekt
1160VindafjordRogaland116156169181248344
1201BergenHordaland12512221089215285
1211EtneHordaland359283191293315
1216SveioHordaland8615109138
1219BømloHordaland2262266645106
1221StordHordaland1039174154224325
1222FitjarHordaland246249589747124Negativ effekt
1223TysnesHordaland178128
1224KvinnheradHordaland368335184245298165
1227JondalHordaland13719993238145Positiv effekt
1228OddaHordaland241148151196374156Positiv effekt
1231UllensvangHordaland380282316320273Positiv effekt
1232EidfjordHordaland2022809915318Positiv effekt
1233UlvikHordaland11122549131112
1234GranvinHordaland406382174156301128Positiv effekt
1235VossHordaland6196176334134Meget negativ effekt
1238KvamHordaland32421114127235Meget negativ effekt
1241FusaHordaland366323152377
1242SamnangerHordaland391377135342400
1243Os (Hord.)Hordaland12277119189332Negativ effekt
1244AustevollHordaland258
1245SundHordaland277256371
1246FjellHordaland1671694279235265
1247AskøyHordaland109149285184264Negativ effekt
1251VaksdalHordaland283209232265328312
1252ModalenHordaland312107284329
1253OsterøyHordaland112202142128205241Negativ effekt
1256MelandHordaland2692207264177320Negativ effekt
1259ØygardenHordaland180195299217Positiv effekt
1260RadøyHordaland203260222120199
1263LindåsHordaland681376078234Meget negativ effekt
1264AustrheimHordaland291274204233
1265FedjeHordaland295348190192266104Positiv effekt
1266MasfjordenHordaland393411356273373367Positiv effekt
1401FloraSogn og Fjordane634723912317917Positiv effekt
1411GulenSogn og Fjordane22166160237287350Negativ effekt
1412SolundSogn og Fjordane266309252272279
1413HyllestadSogn og Fjordane34124557119348Meget negativ effekt
1416HøyangerSogn og Fjordane18833032426939116Ekstraordinær, positiv effekt
1417VikSogn og Fjordane16821828619421813Positiv effekt
1418BalestrandSogn og Fjordane29929420424716738Positiv effekt
1419LeikangerSogn og Fjordane383409330257365211Meget positiv effekt
1420SogndalSogn og Fjordane35124135121232686Meget positiv effekt
1421AurlandSogn og Fjordane3213416321126153Positiv effekt
1422LærdalSogn og Fjordane23220826431776Meget positiv effekt
1424ÅrdalSogn og Fjordane28820525114217279Positiv effekt
1426LusterSogn og Fjordane115362276209345143Positiv effekt
1428AskvollSogn og Fjordane35283231
1429FjalerSogn og Fjordane35435987137370Negativ effekt
1430GaularSogn og Fjordane280238168234345
1431JølsterSogn og Fjordane404270129134309369
1432FørdeSogn og Fjordane315257123164117197Negativ effekt
1433NaustdalSogn og Fjordane374386215165298
1438BremangerSogn og Fjordane12718026888183321
1439VågsøySogn og Fjordane2308991652495Meget positiv effekt
1441SeljeSogn og Fjordane969533133190200
1443EidSogn og Fjordane10211835217166130
1444HornindalSogn og Fjordane1204318250210308Negativ effekt
1445GloppenSogn og Fjordane555314712219664
1449StrynSogn og Fjordane1761686890156188
1502MoldeMøre og Romsdal5711349689
1504ÅlesundMøre og Romsdal318384213162173236
1505KristiansundMøre og Romsdal221370308231275198
1511VanylvenMøre og Romsdal422402319103181212
1514Sande (M. og R.)Møre og Romsdal37625437554Meget positiv effekt
1515Herøy (M. og R.)Møre og Romsdal244237
1516UlsteinMøre og Romsdal4842329229Positiv effekt
1517HareidMøre og Romsdal8339978073
1519VoldaMøre og Romsdal99489210025
1520ØrstaMøre og Romsdal50228211179212230
1523ØrskogMøre og Romsdal210272277204321343
1524NorddalMøre og Romsdal20994261327316
1525StrandaMøre og Romsdal410344150
1526StordalMøre og Romsdal237231134245
1528SykkylvenMøre og Romsdal37337313410863144Negativ effekt
1529SkodjeMøre og Romsdal362258225262311
1531SulaMøre og Romsdal101691166276Negativ effekt
1532GiskeMøre og Romsdal2850305857205Negativ effekt
1534HaramMøre og Romsdal321299170316310
1535VestnesMøre og Romsdal348346
1539RaumaMøre og Romsdal6038311201164272Negativ effekt
1543NessetMøre og Romsdal19113180149
1545MidsundMøre og Romsdal12422225419524794Positiv effekt
1546SandøyMøre og Romsdal11203730157226
1547AukraMøre og Romsdal164117589
1548FrænaMøre og Romsdal759046180
1551EideMøre og Romsdal3518
1554AverøyMøre og Romsdal190200177120209349Negativ effekt
1557GjemnesMøre og Romsdal14415931225302366
1560TingvollMøre og Romsdal199387294161110201Negativ effekt
1563SunndalMøre og Romsdal369378249290295
1566SurnadalMøre og Romsdal250271159114255214
1567RindalMøre og Romsdal195380243243332330
1571HalsaMøre og Romsdal202223207313399
1573SmølaMøre og Romsdal309314260210279204
1576AureMøre og Romsdal1587222948133352Meget negativ effekt
1601TrondheimSør-Trøndelag92236167241097
1612HemneSør-Trøndelag39484172160220371
1613SnillfjordSør-Trøndelag329265255182208362Negativ effekt
1617HitraSør-Trøndelag42925210114877356Meget negativ effekt
1620FrøyaSør-Trøndelag364318116140222281
1621ØrlandSør-Trøndelag292114135271248
1622AgdenesSør-Trøndelag15132011412116987Positiv effekt
1624RissaSør-Trøndelag263171256359405
1627BjugnSør-Trøndelag11863323314
1630ÅfjordSør-Trøndelag32829226722021499Positiv effekt
1632RoanSør-Trøndelag29610324829556
1633OsenSør-Trøndelag229399354246121
1634OppdalSør-Trøndelag301232332236190Meget negativ effekt
1635RennebuSør-Trøndelag200142928397299Meget negativ effekt
1636MeldalSør-Trøndelag308175179139206280
1638OrkdalSør-Trøndelag157234108127192355Negativ effekt
1640RørosSør-Trøndelag276259150228348240Positiv effekt
1644HoltålenSør-Trøndelag319185231155356340Meget positiv effekt
1648Midtre GauldalSør-Trøndelag228306145168242237Negativ effekt
1653MelhusSør-Trøndelag1962797170253Negativ effekt
1657SkaunSør-Trøndelag519353124130318Negativ effekt
1662KlæbuSør-Trøndelag334298105189288292Negativ effekt
1663MalvikSør-Trøndelag144112815026036Positiv effekt
1664SelbuSør-Trøndelag17424031716959109
1665TydalSør-Trøndelag347353226226355107Positiv effekt
1702SteinkjerNord-Trøndelag134105258606792Meget negativ effekt
1703NamsosNord-Trøndelag6712991114186Negativ effekt
1711MeråkerNord-Trøndelag66241252830893
1714StjørdalNord-Trøndelag1513922568Negativ effekt
1717FrostaNord-Trøndelag97106
1718LeksvikNord-Trøndelag275285250259
1719LevangerNord-Trøndelag842061931726266Ekstraordinær, negativ effekt
1721VerdalNord-Trøndelag128321222111183
1723MosvikNord-Trøndelag
1724VerranNord-Trøndelag20425323451102194
1725NamdalseidNord-Trøndelag138194119141292278
1729Inderøy (gammel)Nord-Trøndelag
1736SnåsaNord-Trøndelag305316443748378Ekstraordinær, negativ effekt
1738LierneNord-Trøndelag25428613100160373Negativ effekt
1739RøyrvikNord-Trøndelag25512726221364257Positiv effekt
1740NamsskoganNord-Trøndelag327287
1742GrongNord-Trøndelag15417782214221203
1743HøylandetNord-Trøndelag333375206152157
1744OverhallaNord-Trøndelag193216228215333358
1748FosnesNord-Trøndelag233227104222Negativ effekt
1749FlatangerNord-Trøndelag119193
1750ViknaNord-Trøndelag160192259135
1751NærøyNord-Trøndelag165144257102Positiv effekt
1755LekaNord-Trøndelag123191
1756InderøyNord-Trøndelag34223610679255
1804BodøNordland47591588482158
1805NarvikNordland52305208175182335
1811BindalNordland31736724424121751Positiv effekt
1812SømnaNordland494915556122101
1813BrønnøyNordland219277168185
1815VegaNordland381322332124195Negativ effekt
1816VevelstadNordland331340305219251303
1818Herøy (Nordl.)Nordland245356291167253
1820AlstahaugNordland286325237132107118
1822LeirfjordNordland372398177346209
1824VefsnNordland13278339318131Positiv effekt
1825GraneNordland399184150166Negativ effekt
1826HattfjelldalNordland414410357259382258Positiv effekt
1827DønnaNordland388317350182Meget positiv effekt
1828NesnaNordland19820419149Positiv effekt
1832HemnesNordland187233131232151189
1833RanaNordland67802777187250
1834LurøyNordland21301949957
1835TrænaNordland273289165240154Positiv effekt
1836RødøyNordland29978188287
1837MeløyNordland1623118028Positiv effekt
1838GildeskålNordland697096366240
1839BeiarnNordland223214227343218Positiv effekt
1840SaltdalNordland217155324193Positiv effekt
1841FauskeNordland9451491496
1845SørfoldNordland274798521
1848SteigenNordland227314141
1849HamarøyNordland179218183354136Meget positiv effekt
1850TysfjordNordland224368282
1851LødingenNordland14980103
1852TjeldsundNordland251216334175Positiv effekt
1853EvenesNordland225242325327
1854BallangenNordland287270358169
1856RøstNordland186229
1857VærøyNordland378295315108Meget positiv effekt
1859FlakstadNordland426190146260381249
1860VestvågøyNordland15518622313816184Positiv effekt
1865VåganNordland36029729826437772Ekstraordinær, positiv effekt
1866HadselNordland647370170264120Positiv effekt
1867Bø (Nordl.)Nordland7457
1868ØksnesNordland1644269142Positiv effekt
1870SortlandNordland17127319333745Meget positiv effekt
1871AndøyNordland385439
1874MoskenesNordland338195363307
1901Harstad (gammel)Troms
1902TromsøTroms197268188258172
1903HarstadTroms292197297288
1911KvæfjordTroms330243281172254300
1913SkånlandTroms264280388394
1915Bjarkøy (gammel)Troms
1917IbestadTroms58189302
1919GratangenTroms377401250224335386
1920LavangenTroms161197173190246246
1922BarduTroms105102245248366216Positiv effekt
1923SalangenTroms390198221274181
1924MålselvTroms20546196380391
1925SørreisaTroms371372200254116304Meget negativ effekt
1926DyrøyTroms382242386375
1927TranøyTroms395354314272378382
1928TorskenTroms307209361
1929BergTroms9189240223159
1931LenvikTroms140304113230260
1933BalsfjordTroms260307203359Negativ effekt
1936KarlsøyTroms257188230219346
1938LyngenTroms412104256244Positiv effekt
1939StorfjordTroms3898518726883Positiv effekt
1940KåfjordTroms419178241271379202Positiv effekt
1941SkjervøyTroms26582212376147Meget positiv effekt
1942NordreisaTroms8136943242319289
1943KvænangenTroms332154262360148Meget positiv effekt
2002VardøFinnmark350355393215Positiv effekt
2003VadsøFinnmark415388306263372390
2004HammerfestFinnmark189221127152281155Positiv effekt
2011KautokeinoFinnmark207303111110233402Negativ effekt
2012AltaFinnmark201138201218289385
2014LoppaFinnmark2352133292388581
2015HasvikFinnmark34029127423936991
2017KvalsundFinnmark655119114713561
2018MåsøyFinnmark215220132267
2019NordkappFinnmark416395238Positiv effekt
2020PorsangerFinnmark356412340270353365
2021KarasjokFinnmark290337178233216338
2022LebesbyFinnmark298290389380
2023GamvikFinnmark417389252261384353
2024BerlevågFinnmark314215322268
2025TanaFinnmark365349352374
2027NessebyFinnmark379383353392357
2028BåtsfjordFinnmark231161350394228Positiv effekt
2030Sør-VarangerFinnmark220315315184263224

Delta i debatten

Vi setter stor pris på at du deler ny kunnskap, dine egne erfaringer og diskuterer med oss og andre lesere. Du må bruke ditt fulle navn for å delta i debattene. Debatten vil bli moderert i tråd med de presseetiske regler. Modereringen skjer i etterkant av publiseringen.