Kunnskapsminister Kristin Halvorsen (Sv) presenterte nyheter og nye prosesser for elever og lærere ved årets skolestart i Oslo tirsdag morgen. Foto: Thomas Winje Øijord / NTB scanpix

Valgfag skal gi mer motiverte elever

Regjeringen gjeninnfører valgfag i ungdomsskolen. Målet er å bedre elevenes motivasjon og innsats.

– Innføring av valgfag er en milepæl i arbeidet med å utvikle ungdomstrinnet. Men skal vi nå målene om en opplæring der elevene lærer gjennom å gjøre, bruke og erfare selv, er det nødvendig med flere tiltak, sier kunnskapsminister Kristin Halvorsen(SV).

Da er det er først og fremst basiskunnskapene lesing, skriving og regning som skal styrkes, og 22 kommuner skal prøve ut et nytt opplegg i løpet av det kommende skoleåret.

For å lese resten av denne artikkelen må du være registrert bruker av kommunal-rapport.no. Registrering er helt gratis, og tar bare et øyeblikk.

Registrere deg her
Flere artikler om