Kommunebarometeret 2017 - miljø og ressurser

Kommunebarometeret. Her er den foreløpige tabellen for miljø og ressurser i Kommunebarometeret 2017.
Illustrasjonsfoto: Colourbox.com

I miljø og ressurser har vi brukt ti ulike nøkkeltall, som er listet under tabellen. Kommunebarometeret publiseres i en foreløpig utgave 30. mars, ettersom det er nå dataene er nye og mest interessante. Det kan bli mindre endringer ved den endelige publiseringen 21. juni.

Du finner også alle tabeller og mer informasjon om hver enkelt kommune på vårt nettsted Kommunebarometeret.no. For full tilgang kreves eget abonnement.

KnrKommuneFylke20102011201220132014201520162017 (foreløpig)
101HaldenØstfold28817540128150132134
104MossØstfold110157236194134531
105SarpsborgØstfold326411541141410615
106FredrikstadØstfold2861803088441036697
111HvalerØstfold254217256224276272217
118AremarkØstfold73328260271273294140
119MarkerØstfold1604656412020666
121RømskogØstfold9334289277350193280
122TrøgstadØstfold9715920523228195101
123SpydebergØstfold10529926312724817498
124AskimØstfold128100215176271239137
125EidsbergØstfold18010874110872014
127SkiptvetØstfold121140150123165309208
128RakkestadØstfold26031716414724525849
135RådeØstfold375186128939912039
136RyggeØstfold3671962417202946
137Våler (Østf.)Østfold394273690102124159
138HobølØstfold354384105105199148
211VestbyAkershus og Oslo2502583538508510
213SkiAkershus og Oslo1718483122211248198
214ÅsAkershus og Oslo2042013389710117982
215FrognAkershus og Oslo20834429323586200105
216NesoddenAkershus og Oslo13030633466109109156
217OppegårdAkershus og Oslo8714223774386796
219BærumAkershus og Oslo14353211423065421
220AskerAkershus og Oslo7686176354965
221Aurskog-HølandAkershus og Oslo361388217200356122138
226SørumAkershus og Oslo289290261591624
227FetAkershus og Oslo3454093941991184748
228RælingenAkershus og Oslo30617316688466
229EnebakkAkershus og Oslo305232641491931150
230LørenskogAkershus og Oslo15558506976278
231SkedsmoAkershus og Oslo13627718191595
233NittedalAkershus og Oslo3653732101892915162
234GjerdrumAkershus og Oslo2321928278137
235UllensakerAkershus og Oslo21626827995192420
236Nes (Ak.)Akershus og Oslo337979811523919184
237EidsvollAkershus og Oslo145942461791676980
238NannestadAkershus og Oslo166270175145190158118
239HurdalAkershus og Oslo349361280269312149276
301OsloAkershus og Oslo140515323712
402KongsvingerHedmark2211371415214627074
403HamarHedmark9122727724392132
412RingsakerHedmark22213812737364252214
415LøtenHedmark36212654134412145260
417StangeHedmark267502579207129129
418Nord-OdalHedmark2846534136199346142
419Sør-OdalHedmark383117304100288321230
420EidskogHedmark352232333252251231268
423GrueHedmark392142591664577165
425ÅsnesHedmark34480472514383
426Våler (Hedm.)Hedmark2989263417094166
427ElverumHedmark2383363075722073182
428TrysilHedmark311115122335278352
429ÅmotHedmark86267221219376281244
430Stor-ElvdalHedmark4414764193200197248
432RendalenHedmark6316012986380357342
434EngerdalHedmark15031120116323284332
436TolgaHedmark493039223333355328
437TynsetHedmark1326689137370285277
438AlvdalHedmark149225249181283315257
439FolldalHedmark207425357317332299313
441Os (Hedm.)Hedmark158253348278289349
501LillehammerOppland225474491545
502GjøvikOppland2055962466276112
511DovreOppland3511299157347403360
512LesjaOppland170148928226384379
513SkjåkOppland25221119232375409308
514LomOppland456233406398380
515VågåOppland6226470159318364392
516Nord-FronOppland1843310168279301
517SelOppland2268721436339404296
519Sør-FronOppland168293202215386142261
520RingebuOppland1956114564214195
521ØyerOppland340899230100353
522GausdalOppland37779876794125286
528Østre TotenOppland33912414454112144150
529Vestre TotenOppland259171218204177186232
532JevnakerOppland251318343213379244216
533LunnerOppland386333242210343261213
534GranOppland101152265110107136
536Søndre LandOppland35995239265126155170
538Nordre LandOppland1931512724210296249
540Sør-AurdalOppland31911014101407386369
541EtnedalOppland3122073172414349366
542Nord-AurdalOppland156305241111292318266
543Vestre SlidreOppland2890201138302338335
544Øystre SlidreOppland19926518692396383398
545VangOppland2011812485184282395
602DrammenBuskerud506080311436633
604KongsbergBuskerud1642101581191489630
605RingerikeBuskerud35810713525155190152
612HoleBuskerud2022002651687771169
615FlåBuskerud323215163288402405321
616Nes (Busk.)Buskerud5639528118928
617GolBuskerud531983602563632078
618HemsedalBuskerud551044272142388121
619ÅlBuskerud23719612823579
620HolBuskerud6524357372323
621SigdalBuskerud109302139349362322
622KrødsheradBuskerud30112977130419399354
623ModumBuskerud123481999430016660
624Øvre EikerBuskerud14425211583725
625Nedre EikerBuskerud2872622821327919827
626LierBuskerud257187971391744675
627RøykenBuskerud348252250129249077
628HurumBuskerud3811531916220168109
631FlesbergBuskerud33276123178341
632RollagBuskerud255156255233372376298
633Nore og UvdalBuskerud342466371325402393
701HortenVestfold2902513051091219192
702HolmestrandVestfold230107903252
704TønsbergVestfold922343262017112391
706SandefjordVestfold1171792751771804151
709LarvikVestfold6417816291312257
711SvelvikVestfold24438930114610757186
713Sande (Vestf.)Vestfold10673114411494
714HofVestfold9411421122560233
716ReVestfold231621655257164265
719AndebuVestfold36917619791136212
720StokkeVestfold30017584123483180
722NøtterøyVestfold144571181164041
723TjømeVestfold1593851561507564183
728LardalVestfold372390362257322102189
805PorsgrunnTelemark14827226224131416542
806SkienTelemark116167201512720753
807NotoddenTelemark141174170895658124
811SiljanTelemark2091503641021211922
814BambleTelemark175216303151219940
815KragerøTelemark27312322010382111153
817DrangedalTelemark6871224177231
819NomeTelemark12743125113235226262
821Bø (Telem.)Telemark12919715516488208202
822SauheradTelemark196322673108163185
826TinnTelemark41254115256223167
827HjartdalTelemark299911821195203306
828SeljordTelemark373203209949303255
829KviteseidTelemark24620910676255370206
830NissedalTelemark2695412206398368400
831FyresdalTelemark1514337230188344274
833TokkeTelemark7275173203244381256
834VinjeTelemark11204222268272339272
901RisørAust-Agder22934216828793209119
904GrimstadAust-Agder249402079213523
906ArendalAust-Agder182376377221299759
911GjerstadAust-Agder391127184254254391
912VegårsheiAust-Agder245316311273250184341
914TvedestrandAust-Agder28524530223919111064
919FrolandAust-Agder190335235231329134158
926LillesandAust-Agder1864413058169103108
928BirkenesAust-Agder278282324274241310203
929ÅmliAust-Agder1248161163172302396
935IvelandAust-Agder111292344105352373242
937Evje og HornnesAust-Agder115158244222403329252
938ByglandAust-Agder79185406327408359404
940ValleAust-Agder12414412336411408408
941BykleAust-Agder1177216274406364
1001KristiansandVest-Agder61897912601717
1002MandalVest-Agder2912811341074212169
1003FarsundVest-Agder248319339201154185113
1004FlekkefjordVest-Agder189164234787061
1014VenneslaVest-Agder26431328519224715154
1017SongdalenVest-Agder39622018526195229178
1018SøgneVest-Agder33128171124296146211
1021MarnardalVest-Agder265346392323353276315
1026ÅseralVest-Agder12014129131217352200
1027AudnedalVest-Agder17934124559261247317
1029LindesnesVest-Agder2471528568206259161
1032LyngdalVest-Agder21114815797240
1034HægebostadVest-Agder261279366312382335331
1037KvinesdalVest-Agder722333782726388236
1046SirdalVest-Agder518108280217284
1101EigersundRogaland13883108292621288
1102SandnesRogaland851621981086270
1103StavangerRogaland42311270194316
1106HaugesundRogaland77338451368342141
1111SokndalRogaland207592859179
1112LundRogaland22231284120114
1114BjerkreimRogaland15164334830243
1119Rogaland143653521171798286
1120KleppRogaland81378888481418
1121TimeRogaland47165133789742
1122GjesdalRogaland68400356152466558
1124SolaRogaland40213140632381893
1127RandabergRogaland3619315706625116
1129ForsandRogaland18188161334407401
1130StrandRogaland30320668175330210
1133HjelmelandRogaland14212295160221378330
1134SuldalRogaland1612824327926720189
1135SaudaRogaland100212224285319278
1141FinnøyRogaland253393359316358389279
1142RennesøyRogaland592249416659243
1144KvitsøyRogaland368203347148162131373
1145BoknRogaland21222331189313294
1146TysværRogaland4328310230833271
1149KarmøyRogaland953532122723725126
1151UtsiraRogaland10218238418172146
1160VindafjordRogaland357288286158242209
1201BergenHordaland832473458313511219
1211EtneHordaland75395291275192262344
1216SveioHordaland2822054618411317356
1219BømloHordaland1883752281406786162
1221StordHordaland2172142581675212881
1222FitjarHordaland33310211754126151
1223TysnesHordaland3883327814538154
1224KvinnheradHordaland2411623229144257126
1227JondalHordaland13010010034
1228OddaHordaland58239233601863935
1231UllensvangHordaland17333031616043224
1232EidfjordHordaland23649237298159247
1233UlvikHordaland24132231821993131
1234GranvinHordaland22318436732812580226
1235VossHordaland30216910361123
1238KvamHordaland119354248244141273196
1241FusaHordaland36455147140307
1242SamnangerHordaland2281822815623324699
1243Os (Hord.)Hordaland3783783182261391837
1244AustevollHordaland3954221879
1245SundHordaland2492282152
1246FjellHordaland304353183181135
1247AskøyHordaland32170131182106161160
1251VaksdalHordaland256338385321314325
1252ModalenHordaland475167234208324316
1253OsterøyHordaland3701611969619417111
1256MelandHordaland379263159225216236128
1259ØygardenHordaland304203143389196287
1260RadøyHordaland3512245182211250
1263LindåsHordaland336456940236232104
1264AustrheimHordaland93116264346295234
1265FedjeHordaland66356297126229204327
1266MasfjordenHordaland169250373295371292397
1401FloraSogn og Fjordane2203213502551381359
1411GulenSogn og Fjordane398226182253363293239
1412SolundSogn og Fjordane355348336340289
1413HyllestadSogn og Fjordane34663229155166230356
1416HøyangerSogn og Fjordane387110121821218
1417VikSogn og Fjordane23729629022010255204
1418BalestrandSogn og Fjordane157121118261326236
1419LeikangerSogn og Fjordane11329732916533194
1420SogndalSogn og Fjordane2522762741871844
1421AurlandSogn og Fjordane133643092675595302
1422LærdalSogn og Fjordane27825722277381
1424ÅrdalSogn og Fjordane78155268208378325377
1426LusterSogn og Fjordane69217180115162320
1428AskvollSogn og Fjordane3301891266171178310
1429FjalerSogn og Fjordane137145195276268234297
1430GaularSogn og Fjordane194114371
1431JølsterSogn og Fjordane38710555114176258
1432FørdeSogn og Fjordane24334733726096219181
1433NaustdalSogn og Fjordane328303231254104182227
1438BremangerSogn og Fjordane309113113131215324
1439VågsøySogn og Fjordane694828173513
1441SeljeSogn og Fjordane380359317282173072
1443EidSogn og Fjordane214309146236164234
1444HornindalSogn og Fjordane31367753111138304
1445GloppenSogn og Fjordane19438568755107
1449StrynSogn og Fjordane31024281175164180221
1502MoldeMøre og Romsdal20635025317317674192
1504ÅlesundMøre og Romsdal1982802084911912785
1505KristiansundMøre og Romsdal191283117847
1511VanylvenMøre og Romsdal271120143286275361
1514Sande (M. og R.)Møre og Romsdal38541040830630153171
1515Herøy (M. og R.)Møre og Romsdal2153235127736251
1516UlsteinMøre og Romsdal29321927819113048155
1517HareidMøre og Romsdal6532533524569172
1519VoldaMøre og Romsdal2968522313633168
1520ØrstaMøre og Romsdal2807466207161105149
1523ØrskogMøre og Romsdal60398137289365378
1524NorddalMøre og Romsdal3011493251253175187
1525StrandaMøre og Romsdal200298188365205
1526StordalMøre og Romsdal13911975154152118
1528SykkylvenMøre og Romsdal23610331035538776
1529SkodjeMøre og Romsdal37436231218387348125
1531SulaMøre og Romsdal3142563531698910138
1532GiskeMøre og Romsdal32236738030713256123
1534HaramMøre og Romsdal242223296132202139264
1535VestnesMøre og Romsdal276369342171381287201
1539RaumaMøre og Romsdal103511319773256100
1543NessetMøre og Romsdal347202179216137
1545MidsundMøre og Romsdal37639639630222352358
1546SandøyMøre og Romsdal9333190214315358228
1547AukraMøre og Romsdal263586522218113291
1548FrænaMøre og Romsdal27482112433132673
1551EideMøre og Romsdal366287149141185264346
1554AverøyMøre og Romsdal31877136149233117
1557GjemnesMøre og Romsdal233300251217297288337
1560TingvollMøre og Romsdal134382225369328348
1563SunndalMøre og Romsdal3132431423898269130
1566SurnadalMøre og Romsdal8230886196311353382
1567RindalMøre og Romsdal133357390310420410363
1571HalsaMøre og Romsdal125294346292393323157
1573SmølaMøre og Romsdal277168132324360266145
1576AureMøre og Romsdal262244313280359333319
1601TrondheimSør-Trøndelag118268258101
1612HemneSør-Trøndelag5716630266222263246
1613SnillfjordSør-Trøndelag324327204309401331
1617HitraSør-Trøndelag17478151307337259
1620FrøyaSør-Trøndelag218372194394347326
1621ØrlandSør-Trøndelag39291227174305369389
1622AgdenesSør-Trøndelag350295379313374308263
1624RissaSør-Trøndelag165111287258361326283
1627BjugnSør-Trøndelag74249267227205356318
1630ÅfjordSør-Trøndelag154274294298320265388
1632RoanSør-Trøndelag368273204407
1633OsenSør-Trøndelag28325510417029213238
1634OppdalSør-Trøndelag51181306125243341176
1635RennebuSør-Trøndelag279259247395396405
1636MeldalSør-Trøndelag235351341248330393343
1638OrkdalSør-Trøndelag162269298104264225220
1640RørosSør-Trøndelag9912274328292
1644HoltålenSør-Trøndelag268312336162344300386
1648Midtre GauldalSør-Trøndelag275116232183260334
1653MelhusSør-Trøndelag201101177129156197
1657SkaunSør-Trøndelag212420618818127190
1662KlæbuSør-Trøndelag10217017239246327175
1663MalvikSør-Trøndelag19291571438431222
1664SelbuSør-Trøndelag1225638185345188311
1665TydalSør-Trøndelag29326230286326354406
1702SteinkjerNord-Trøndelag16131430015327025029
1703NamsosNord-Trøndelag112228183117117163
1711MeråkerNord-Trøndelag98138242362169305
1714StjørdalNord-Trøndelag18531536519522750102
1717FrostaNord-Trøndelag187969680388221245
1718LeksvikNord-Trøndelag18139135420523155120
1719LevangerNord-Trøndelag3352409126213795
1721VerdalNord-Trøndelag281494139244147
1723MosvikNord-Trøndelag
1724VerranNord-Trøndelag382289193284319133144
1725NamdalseidNord-Trøndelag219229315112281317383
1729Inderøy (gammel)Nord-Trøndelag
1736SnåsaNord-Trøndelag8930116950331140177
1738LierneNord-Trøndelag27039728898304351
1739RøyrvikNord-Trøndelag316317827034147
1740NamsskoganNord-Trøndelag27403389325265306288
1742GrongNord-Trøndelag541376209267275
1743HøylandetNord-Trøndelag6741236377340312293
1744OverhallaNord-Trøndelag239211217579216333
1748FosnesNord-Trøndelag887221368241290
1749FlatangerNord-Trøndelag316370330310194351
1750ViknaNord-Trøndelag1633811802404063115
1751NærøyNord-Trøndelag34113916072
1755LekaNord-Trøndelag389349349322357192338
1756InderøyNord-Trøndelag60183409160271
1804BodøNordland1532382694470234
1805NarvikNordland17741137415827524967
1811BindalNordland258427403330316224372
1812SømnaNordland338377381135413401309
1813BrønnøyNordland356322355161263301103
1815VegaNordland27210672259416392225
1816VevelstadNordland286340212397380237
1818Herøy (Nordl.)Nordland29588200367154174
1820AlstahaugNordland2343417430355227207
1822LeirfjordNordland320994381153375394
1824VefsnNordland1832601527351350193
1825GraneNordland71363358247415374374
1826HattfjelldalNordland8404391228417391367
1827DønnaNordland400243209311385361402
1828NesnaNordland266329399190231987
1832HemnesNordland178415410321215148188
1833RanaNordland982853193219624368
1834LurøyNordland30826632126347115219
1835TrænaNordland48430395335303274127
1836RødøyNordland390386323305232322347
1837MeløyNordland224190370304242104215
1838GildeskålNordland37337438820214784299
1839BeiarnNordland15218367243390286362
1840SaltdalNordland17257372266153
1841FauskeNordland135419409297122157164
1845SørfoldNordland96405254202375
1848SteigenNordland203340314133307
1849HamarøyNordland130
1850TysfjordNordland130203
1851LødingenNordland130178
1852TjeldsundNordland292192382390
1853EvenesNordland399130305376
1854BallangenNordland263401319342298
1856RøstNordland130165404116269
1857VærøyNordland40340641168345
1859FlakstadNordland334307111283260291339
1860VestvågøyNordland146252156163268285
1865VåganNordland29411253258130173
1866HadselNordland371399190106295210273
1867Bø (Nordl.)Nordland428369359
1868ØksnesNordland325199375320212187235
1870SortlandNordland29734337629115998282
1871AndøyNordland353371192197229
1874MoskenesNordland146429173240
1901Harstad (gammel)Troms
1902TromsøTroms126236382142259238133
1903HarstadTroms209124228223
1911KvæfjordTroms363383371290213360314
1913SkånlandTroms397235276294334365
1915Bjarkøy (gammel)Troms
1917IbestadTroms114337384326348343370
1919GratangenTroms384379325296309311312
1920LavangenTroms210424383300373395403
1922BarduTroms80360328278287363355
1923SalangenTroms213237110250269283191
1924MålselvTroms307387332249391367350
1925SørreisaTroms31736632747240290122
1926DyrøyTroms211195400334405304368
1927TranøyTroms10814474245132
1928TorskenTroms109332324379329
1929BergTroms131154123220
1931LenvikTroms315345351294338237111
1933BalsfjordTroms402339292186354222139
1936KarlsøyTroms393130189308151205254
1938LyngenTroms3292082402931566163
1939StorfjordTroms2272732661335189184
1940KåfjordTroms191172226246198167267
1941SkjervøyTroms108408405315252141199
1942NordreisaTroms24025739726285108106
1943KvænangenTroms343271295198280150385
2002VardøFinnmark84423285134253110
2003VadsøFinnmark52149187214303
2004HammerfestFinnmark194264043293717055
2011KautokeinoFinnmark147421361400385295
2012AltaFinnmark1974214521103280143
2014LoppaFinnmark104407398333337371241
2015HasvikFinnmark360402393249377384
2017KvalsundFinnmark230355109284336270
2018MåsøyFinnmark24413383411340
2019NordkappFinnmark417187218
2020PorsangerFinnmark342284219317400399
2021KarasjokFinnmark32420407303290397281
2022LebesbyFinnmark17392401331377394357
2023GamvikFinnmark90418411289293387387
2024BerlevågFinnmark70416402399390300
2025TanaFinnmark3272932121328316253
2027NessebyFinnmark46248271327297336
2028BåtsfjordFinnmark10739438629972
2030Sør-VarangerFinnmark33310368301366345190
Nøkkeltall Forklaring Kilde
RESSURSER: Energikostnader per kvadratmeter bygg Energikostnader for kommunal eiendomsforvaltning per kvadratmeter. Tall fra Kostra (SSB). SSB (Kostra)
RESSURSER: Samlet antall kvadratmeter per innbygger (formålsbygg) Samlet areal på formålsbyggene, målt mot innbyggertallet. Tall fra Kostra (SSB). SSB (Kostra)
RESSURSER: Søppel per innbygger (kilo) Total mengde husholdningsavfall delt på antall innbyggere i kommunen per 1. januar. Tall fra Kostra (SSB). SSB (Kostra)
RESSURSER: Vannforbruk per tilknyttet innbygger (m3) Vi måler vannforbruket i faste hushold (fritidsboliger og hytter er ikke inkludert) for å få mest mulig sammenliknbare data. Forbruket er fordelt på antall innbyggere som er tilknyttet kommunale vannverk. Tall kommer fra Kostra (vann). SSB (Kostra)
REKREASJON: Netto driftsutgifter til rekreasjon i tettsteder - per innb. Netto driftsutgifter til rekreasjon i tettsteder per innbygger, målt i faste 2016-kroner. Tidligere år er korrigert med kommual deflator. Tallgrunnlag fra Kostra (SSB). SSB (Kostra)
LANDBRUK: Jordbruksareal omdisponert siste fire år - per 1.000 dekar Dyrka jord godkjent omdisponert etter jordloven og etter plan- og bygningsloven. Målt mot jordbruksareal i drift. Tall fra Kostra (SSB). SSB (Kostra)
KLIMA: Plan med fokus på klima Finnes gjeldende plan/bestemmelser med fokus på klima og energi? Før 2013 var spørsmålet stilt litt annerledes. Mange kommuner svarer ikke på spørsmålet. Tall hentet fra Kostra (SSB). SSB (Kostra)
MILJØ: Biler per 1.000 innbyggere Tall fra Kostra (SSB). SSB (Kostra)
SAMFERDSEL: Netto driftsutgifter til kommunale veier - per meter vei Målt i faste 2016-kroner. Tidligere år er korrigert med kommual deflator. Tallgrunnlag fra Kostra (SSB). SSB (Kostra)
VEDLIKEHOLD: Utgifter til vedlikehold per kvadratmeter bygg Målt i faste 2016-kroner. Tidligere år er korrigert med kommual deflator. Tallgrunnlag fra Kostra (SSB). SSB (Kostra)

Delta i debatten

Vi overvåker denne debatten kontinuerlig mellom kl. 07 og 24. Kommentarfeltet er nå stengt og åpner igjen kl. 07.00. Velkommen tilbake da!