Kommunebarometeret 2017: Miljø og ressurser

Tabellen viser hvilken plassering kommunen fikk det enkelte år. Årstallet refererer til året Kommunebarometeret ble publisert. Dataene som ligger til grunn er i hovedsak, men ikke bare, fra det foregående året. Over tid har barometeret utviklet seg. Plasseringene er derfor ikke nødvendigvis direkte sammenliknbare fra år til år.

Abonnenter på analysene i Kommunebarometeret finner mer innhold på kommunebarometeret.no (egen innlogging).

KnrKommuneFylke20102011201220132014201520162017Evt. effekt av endret metode
101HaldenØstfold28817540128150132148
104MossØstfold110157236194134536Negativ effekt
105SarpsborgØstfold326411541141410620
106FredrikstadØstfold2861803088441036698
111HvalerØstfold254217256224276272238
118AremarkØstfold73328260271273294153Positiv effekt
119MarkerØstfold1604656412020662Positiv effekt
121RømskogØstfold9334289277350193306
122TrøgstadØstfold9715920523228195107
123SpydebergØstfold10529926312724817497
124AskimØstfold128100215176271239116Positiv effekt
125EidsbergØstfold18010874110872019
127SkiptvetØstfold121140150123165309217
128RakkestadØstfold26031716414724525857Meget positiv effekt
135RådeØstfold375186128939912054
136RyggeØstfold3671962417202955
137Våler (Østf.)Østfold394273690102124176
138HobølØstfold354384105105199161Negativ effekt
211VestbyAkershus og Oslo2502583538508515
213SkiAkershus og Oslo1718483122211248183
214ÅsAkershus og Oslo2042013389710117993
215FrognAkershus og Oslo20834429323586200102
216NesoddenAkershus og Oslo13030633466109109134
217OppegårdAkershus og Oslo8714223774386781
219BærumAkershus og Oslo14353211423065426
220AskerAkershus og Oslo7686176354972
221Aurskog-HølandAkershus og Oslo361388217200356122147
226SørumAkershus og Oslo289290261591632
227FetAkershus og Oslo3454093941991184749
228RælingenAkershus og Oslo306173166884610
229EnebakkAkershus og Oslo305232641491931158
230LørenskogAkershus og Oslo155585069762712
231SkedsmoAkershus og Oslo13627718191598
233NittedalAkershus og Oslo3653732101892915156
234GjerdrumAkershus og Oslo2321928278143
235UllensakerAkershus og Oslo21626827995192427
236Nes (Ak.)Akershus og Oslo337979811523919187
237EidsvollAkershus og Oslo145942461791676984
238NannestadAkershus og Oslo166270175145190158117
239HurdalAkershus og Oslo349361280269312149303Negativ effekt
301OsloAkershus og Oslo140515323716
402KongsvingerHedmark2211371415214627073Positiv effekt
403HamarHedmark9122727724392137
412RingsakerHedmark22213812737364252227
415LøtenHedmark36212654134412145281Meget negativ effekt
417StangeHedmark267502579207129132Negativ effekt
418Nord-OdalHedmark2846534136199346186
419Sør-OdalHedmark383117304100288321235Positiv effekt
420EidskogHedmark352232333252251231247
423GrueHedmark392142591664577171Meget negativ effekt
425ÅsnesHedmark34480472514386
426Våler (Hedm.)Hedmark2989263417094170Negativ effekt
427ElverumHedmark2383363075722073190Negativ effekt
428TrysilHedmark311115122335278366
429ÅmotHedmark86267221219376281262
430Stor-ElvdalHedmark4414764193200197261
432RendalenHedmark6316012986380357357
434EngerdalHedmark15031120116323284401
436TolgaHedmark493039223333355351
437TynsetHedmark1326689137370285296
438AlvdalHedmark149225249181283315237
439FolldalHedmark207425357317332299340
441Os (Hedm.)Hedmark158253348278289361
501LillehammerOppland225474491547
502GjøvikOppland2055962466276110
511DovreOppland3511299157347403369
512LesjaOppland170148928226384386
513SkjåkOppland25221119232375409331
514LomOppland456233406398389
515VågåOppland6226470159318364403
516Nord-FronOppland1843310168279319
517SelOppland2268721436339404383Positiv effekt
519Sør-FronOppland168293202215386142279
520RingebuOppland1956114564214204
521ØyerOppland340899230100365Meget negativ effekt
522GausdalOppland37779876794125308Meget negativ effekt
528Østre TotenOppland33912414454112144162
529Vestre TotenOppland259171218204177186254
532JevnakerOppland251318343213379244228
533LunnerOppland386333242210343261226
534GranOppland101152265110107149
536Søndre LandOppland35995239265126155175
538Nordre LandOppland1931512724210296272Positiv effekt
540Sør-AurdalOppland31911014101407386378
541EtnedalOppland3122073172414349376
542Nord-AurdalOppland156305241111292318286
543Vestre SlidreOppland2890201138302338359
544Øystre SlidreOppland19926518692396383414
545VangOppland2011812485184282409Negativ effekt
602DrammenBuskerud50608031143664
604KongsbergBuskerud1642101581191489633
605RingerikeBuskerud35810713525155190160
612HoleBuskerud2022002651687771179
615FlåBuskerud323215163288402405408
616Nes (Busk.)Buskerud56395281189108
617GolBuskerud5319836025636320163Meget positiv effekt
618HemsedalBuskerud551044272142388253Positiv effekt
619ÅlBuskerud237196128235165Positiv effekt
620HolBuskerud6524357372258
621SigdalBuskerud109302139349362339
622KrødsheradBuskerud30112977130419399407
623ModumBuskerud123481999430016675
624Øvre EikerBuskerud14425211583734
625Nedre EikerBuskerud2872622821327919830
626LierBuskerud257187971391744674
627RøykenBuskerud348252250129249017
628HurumBuskerud3811531916220168121
631FlesbergBuskerud33276123178341
632RollagBuskerud255156255233372376326
633Nore og UvdalBuskerud342466371325402411
701HortenVestfold29025130510912191101Negativ effekt
702HolmestrandVestfold230107903261
704TønsbergVestfold922343262017112394
706SandefjordVestfold1171792751771804159
709LarvikVestfold6417816291312264Negativ effekt
711SvelvikVestfold24438930114610757199Negativ effekt
713Sande (Vestf.)Vestfold10673114411499
714HofVestfold9411421122560243Negativ effekt
716ReVestfold231621655257164291Negativ effekt
719AndebuVestfold36917619791136242
720StokkeVestfold30017584123483201
722NøtterøyVestfold144571181164044
723TjømeVestfold1593851561507564135Negativ effekt
728LardalVestfold372390362257322102188Negativ effekt
805PorsgrunnTelemark14827226224131416565
806SkienTelemark116167201512720760Positiv effekt
807NotoddenTelemark141174170895658130
811SiljanTelemark2091503641021211941
814BambleTelemark175216303151219982
815KragerøTelemark27312322010382111174
817DrangedalTelemark6871224177189Negativ effekt
819NomeTelemark12743125113235226294
821Bø (Telem.)Telemark12919715516488208213
822SauheradTelemark196322673108163195
826TinnTelemark41254115256223169
827HjartdalTelemark299911821195203321Negativ effekt
828SeljordTelemark373203209949303275Positiv effekt
829KviteseidTelemark24620910676255370214
830NissedalTelemark2695412206398368415
831FyresdalTelemark1514337230188344333
833TokkeTelemark7275173203244381295Positiv effekt
834VinjeTelemark11204222268272339363
901RisørAust-Agder22934216828793209126
904GrimstadAust-Agder249402079213524Positiv effekt
906ArendalAust-Agder1823763772212997514
911GjerstadAust-Agder391127184254254399
912VegårsheiAust-Agder245316311273250184358Negativ effekt
914TvedestrandAust-Agder28524530223919111068
919FrolandAust-Agder190335235231329134164Negativ effekt
926LillesandAust-Agder1864413058169103124Negativ effekt
928BirkenesAust-Agder278282324274241310276
929ÅmliAust-Agder1248161163172302405
935IvelandAust-Agder111292344105352373259
937Evje og HornnesAust-Agder115158244222403329273
938ByglandAust-Agder79185406327408359423
940ValleAust-Agder12414412336411408422
941BykleAust-Agder1177216274406362
1001KristiansandVest-Agder61897912601723
1002MandalVest-Agder2912811341074212178
1003FarsundVest-Agder248319339201154185123
1004FlekkefjordVest-Agder189164234787083
1014VenneslaVest-Agder26431328519224715163
1017SongdalenVest-Agder39622018526195229191Positiv effekt
1018SøgneVest-Agder33128171124296146233
1021MarnardalVest-Agder265346392323353276354Negativ effekt
1026ÅseralVest-Agder12014129131217352329
1027AudnedalVest-Agder17934124559261247336
1029LindesnesVest-Agder2471528568206259225
1032LyngdalVest-Agder21114815797248
1034HægebostadVest-Agder261279366312382335393
1037KvinesdalVest-Agder722333782726388249
1046SirdalVest-Agder518108280217257
1101EigersundRogaland13883108292621252Positiv effekt
1102SandnesRogaland851621981086240
1103StavangerRogaland4231127019435
1106HaugesundRogaland77338451368342143Positiv effekt
1111SokndalRogaland207592859166
1112LundRogaland22231284120125
1114BjerkreimRogaland15164334830216
1119Rogaland143653521171798213
1120KleppRogaland8137888848149
1121TimeRogaland47165133789742
1122GjesdalRogaland68400356152466528
1124SolaRogaland40213140632381851
1127RandabergRogaland3619315706625122Negativ effekt
1129ForsandRogaland18188161334407413
1130StrandRogaland30320668175330219Positiv effekt
1133HjelmelandRogaland14212295160221378343Positiv effekt
1134SuldalRogaland16128243279267201111
1135SaudaRogaland100212224285319309
1141FinnøyRogaland253393359316358389305
1142RennesøyRogaland592249416659221
1144KvitsøyRogaland368203347148162131364Negativ effekt
1145BoknRogaland21222331189313255
1146TysværRogaland4328310230833291
1149KarmøyRogaland953532122723725131Meget positiv effekt
1151UtsiraRogaland10218238418172284Meget negativ effekt
1160VindafjordRogaland357288286158242220
1201BergenHordaland832473458313511225
1211EtneHordaland75395291275192262355
1216SveioHordaland2822054618411317369Positiv effekt
1219BømloHordaland1883752281406786139
1221StordHordaland2172142581675212866
1222FitjarHordaland33310211754126137
1223TysnesHordaland3883327814538155Meget negativ effekt
1224KvinnheradHordaland2411623229144257115
1227JondalHordaland13010010034106
1228OddaHordaland58239233601863939
1231UllensvangHordaland17333031616043232Negativ effekt
1232EidfjordHordaland23649237298159266Negativ effekt
1233UlvikHordaland24132231821993128
1234GranvinHordaland22318436732812580250Negativ effekt
1235VossHordaland30216910361127
1238KvamHordaland119354248244141273205Positiv effekt
1241FusaHordaland36455147140327
1242SamnangerHordaland22818228156233246100Positiv effekt
1243Os (Hord.)Hordaland37837831822613918311Positiv effekt
1244AustevollHordaland3954221879
1245SundHordaland2492282152
1246FjellHordaland304353183181151Negativ effekt
1247AskøyHordaland32170131182106161197
1251VaksdalHordaland256338385321314388
1252ModalenHordaland475167234208324373
1253OsterøyHordaland3701611969619417142
1256MelandHordaland379263159225216236154
1259ØygardenHordaland304203143389196307
1260RadøyHordaland3512245182211301
1263LindåsHordaland336456940236232105Positiv effekt
1264AustrheimHordaland93116264346295231
1265FedjeHordaland66356297126229204337Negativ effekt
1266MasfjordenHordaland169250373295371292412Negativ effekt
1401FloraSogn og Fjordane2203213502551381367Negativ effekt
1411GulenSogn og Fjordane398226182253363293252
1412SolundSogn og Fjordane355348336340317
1413HyllestadSogn og Fjordane34663229155166230387
1416HøyangerSogn og Fjordane387110121821131
1417VikSogn og Fjordane23729629022010255207
1418BalestrandSogn og Fjordane157121118261326238
1419LeikangerSogn og Fjordane11329732916533177
1420SogndalSogn og Fjordane2522762741871850
1421AurlandSogn og Fjordane133643092675595320
1422LærdalSogn og Fjordane27825722277392
1424ÅrdalSogn og Fjordane78155268208378325381
1426LusterSogn og Fjordane69217180115162342Negativ effekt
1428AskvollSogn og Fjordane3301891266171178323
1429FjalerSogn og Fjordane137145195276268234322
1430GaularSogn og Fjordane194114382
1431JølsterSogn og Fjordane38710555114176278
1432FørdeSogn og Fjordane24334733726096219180Positiv effekt
1433NaustdalSogn og Fjordane328303231254104182244
1438BremangerSogn og Fjordane309113113131215347
1439VågsøySogn og Fjordane694828173522
1441SeljeSogn og Fjordane380359317282173077
1443EidSogn og Fjordane214309146236164253
1444HornindalSogn og Fjordane31367753111138221
1445GloppenSogn og Fjordane19438568755104
1449StrynSogn og Fjordane31024281175164180229
1502MoldeMøre og Romsdal20635025317317674118
1504ÅlesundMøre og Romsdal1982802084911912788
1505KristiansundMøre og Romsdal191283117848
1511VanylvenMøre og Romsdal271120143286275375
1514Sande (M. og R.)Møre og Romsdal38541040830630153297Ekstraordinær, negativ effekt
1515Herøy (M. og R.)Møre og Romsdal2153235127736265Meget negativ effekt
1516UlsteinMøre og Romsdal29321927819113048168Negativ effekt
1517HareidMøre og Romsdal6532533524569185
1519VoldaMøre og Romsdal296852231363395
1520ØrstaMøre og Romsdal280746620716110589
1523ØrskogMøre og Romsdal60398137289365384
1524NorddalMøre og Romsdal3011493251253175194
1525StrandaMøre og Romsdal200298188365222
1526StordalMøre og Romsdal1391197515415211870
1528SykkylvenMøre og Romsdal23610331035538779
1529SkodjeMøre og Romsdal37436231218387348136Positiv effekt
1531SulaMøre og Romsdal3142563531698910145
1532GiskeMøre og Romsdal32236738030713256120
1534HaramMøre og Romsdal242223296132202139300Negativ effekt
1535VestnesMøre og Romsdal276369342171381287208
1539RaumaMøre og Romsdal103511319773256152
1543NessetMøre og Romsdal347202179216137141
1545MidsundMøre og Romsdal37639639630222352292Negativ effekt
1546SandøyMøre og Romsdal9333190214315358239
1547AukraMøre og Romsdal263586522218113230
1548FrænaMøre og Romsdal27482112433132618
1551EideMøre og Romsdal366287149141185264277
1554AverøyMøre og Romsdal31877136149233119Positiv effekt
1557GjemnesMøre og Romsdal233300251217297288288
1560TingvollMøre og Romsdal134382225369328352
1563SunndalMøre og Romsdal3132431423898269133Meget positiv effekt
1566SurnadalMøre og Romsdal8230886196311353390
1567RindalMøre og Romsdal133357390310420410370
1571HalsaMøre og Romsdal125294346292393323167Positiv effekt
1573SmølaMøre og Romsdal277168132324360266173Positiv effekt
1576AureMøre og Romsdal262244313280359333332
1601TrondheimSør-Trøndelag118268258103
1612HemneSør-Trøndelag5716630266222263260
1613SnillfjordSør-Trøndelag324327204309401331402
1617HitraSør-Trøndelag17478151307337287Positiv effekt
1620FrøyaSør-Trøndelag218372194394347348
1621ØrlandSør-Trøndelag39291227174305369404
1622AgdenesSør-Trøndelag350295379313374308289
1624RissaSør-Trøndelag165111287258361326302
1627BjugnSør-Trøndelag74249267227205356338
1630ÅfjordSør-Trøndelag154274294298320265397Negativ effekt
1632RoanSør-Trøndelag368273204421
1633OsenSør-Trøndelag28325510417029213182
1634OppdalSør-Trøndelag51181306125243341218Positiv effekt
1635RennebuSør-Trøndelag279259247395396418
1636MeldalSør-Trøndelag235351341248330393353
1638OrkdalSør-Trøndelag162269298104264225240
1640RørosSør-Trøndelag9912274328315Negativ effekt
1644HoltålenSør-Trøndelag268312336162344300396Negativ effekt
1648Midtre GauldalSør-Trøndelag275116232183260280Positiv effekt
1653MelhusSør-Trøndelag201101177129156206
1657SkaunSør-Trøndelag2124206188181271109Positiv effekt
1662KlæbuSør-Trøndelag10217017239246327203Positiv effekt
1663MalvikSør-Trøndelag19291571438431212Negativ effekt
1664SelbuSør-Trøndelag1225638185345188349Negativ effekt
1665TydalSør-Trøndelag29326230286326354420
1702SteinkjerNord-Trøndelag16131430015327025035Positiv effekt
1703NamsosNord-Trøndelag11222818311711790
1711MeråkerNord-Trøndelag98138242362169345Negativ effekt
1714StjørdalNord-Trøndelag1853153651952275092
1717FrostaNord-Trøndelag187969680388221267
1718LeksvikNord-Trøndelag18139135420523155127
1719LevangerNord-Trøndelag3352409126213796
1721VerdalNord-Trøndelag281494139244138
1723MosvikNord-Trøndelag
1724VerranNord-Trøndelag382289193284319133159
1725NamdalseidNord-Trøndelag219229315112281317341
1729Inderøy (gammel)Nord-Trøndelag
1736SnåsaNord-Trøndelag8930116950331140184
1738LierneNord-Trøndelag27039728898304351263
1739RøyrvikNord-Trøndelag316317827034147251
1740NamsskoganNord-Trøndelag27403389325265306398
1742GrongNord-Trøndelag541376209267198
1743HøylandetNord-Trøndelag6741236377340312246
1744OverhallaNord-Trøndelag239211217579216282
1748FosnesNord-Trøndelag887221368241245
1749FlatangerNord-Trøndelag316370330310194316Negativ effekt
1750ViknaNord-Trøndelag163381180240406346
1751NærøyNord-Trøndelag34113916072406Negativ effekt
1755LekaNord-Trøndelag389349349322357192298Negativ effekt
1756InderøyNord-Trøndelag60183409160269Negativ effekt
1804BodøNordland1532382694470231
1805NarvikNordland17741137415827524929Positiv effekt
1811BindalNordland258427403330316224328
1812SømnaNordland338377381135413401324
1813BrønnøyNordland356322355161263301103Positiv effekt
1815VegaNordland27210672259416392234
1816VevelstadNordland286340212397380256
1818Herøy (Nordl.)Nordland29588200367154196
1820AlstahaugNordland2343417430355227211
1822LeirfjordNordland320994381153375410
1824VefsnNordland1832601527351350202
1825GraneNordland71363358247415374374
1826HattfjelldalNordland8404391228417391377
1827DønnaNordland400243209311385361417
1828NesnaNordland266329399190231985
1832HemnesNordland178415410321215148192
1833RanaNordland982853193219624371Positiv effekt
1834LurøyNordland30826632126347115224Negativ effekt
1835TrænaNordland4843039533530327480
1836RødøyNordland390386323305232322356
1837MeløyNordland224190370304242104144Negativ effekt
1838GildeskålNordland37337438820214784241
1839BeiarnNordland15218367243390286311
1840SaltdalNordland17257372266153129
1841FauskeNordland135419409297122157114
1845SørfoldNordland96405254202335Negativ effekt
1848SteigenNordland203340314133307360
1849HamarøyNordland130312
1850TysfjordNordland130203181
1851LødingenNordland130178178
1852TjeldsundNordland292192382380
1853EvenesNordland399130305371
1854BallangenNordland263401319342298346
1856RøstNordland130165404116290
1857VærøyNordland40340641168367Negativ effekt
1859FlakstadNordland334307111283260291
1860VestvågøyNordland146252156163268285Negativ effekt
1865VåganNordland29411253258130187Negativ effekt
1866HadselNordland371399190106295210210
1867Bø (Nordl.)Nordland428369310
1868ØksnesNordland325199375320212187172
1870SortlandNordland29734337629115998223
1871AndøyNordland353371192197157
1874MoskenesNordland146429173240318Negativ effekt
1901Harstad (gammel)Troms
1902TromsøTroms126236382142259238140Positiv effekt
1903HarstadTroms209124228145
1911KvæfjordTroms363383371290213360264
1913SkånlandTroms397235276294334304
1915Bjarkøy (gammel)Troms
1917IbestadTroms114337384326348343334
1919GratangenTroms384379325296309311274
1920LavangenTroms210424383300373395394
1922BarduTroms80360328278287363372
1923SalangenTroms213237110250269283200Positiv effekt
1924MålselvTroms307387332249391367385
1925SørreisaTroms31736632747240290330Meget positiv effekt
1926DyrøyTroms211195400334405304325
1927TranøyTroms10814474245142
1928TorskenTroms109332324379350
1929BergTroms131154123220236
1931LenvikTroms315345351294338237113
1933BalsfjordTroms402339292186354222146
1936KarlsøyTroms393130189308151205268
1938LyngenTroms3292082402931566176
1939StorfjordTroms2272732661335189150
1940KåfjordTroms191172226246198167283
1941SkjervøyTroms108408405315252141215
1942NordreisaTroms24025739726285108112
1943KvænangenTroms343271295198280150395Meget negativ effekt
2002VardøFinnmark84423285134253158
2003VadsøFinnmark52149187214344
2004HammerfestFinnmark19426404329371706Positiv effekt
2011KautokeinoFinnmark147421361400385314
2012AltaFinnmark1974214521103280156
2014LoppaFinnmark104407398333337371379Positiv effekt
2015HasvikFinnmark360402393249377391
2017KvalsundFinnmark230355109284336293Positiv effekt
2018MåsøyFinnmark24413383411419
2019NordkappFinnmark417187218Negativ effekt
2020PorsangerFinnmark342284219317400416
2021KarasjokFinnmark32420407303290397299Positiv effekt
2022LebesbyFinnmark17392401331377394368
2023GamvikFinnmark90418411289293387400
2024BerlevågFinnmark70416402399390313
2025TanaFinnmark3272932121328316270
2027NessebyFinnmark46248271327297271
2028BåtsfjordFinnmark10739438629972209
2030Sør-VarangerFinnmark33310368301366345193Positiv effekt

Delta i debatten

Vi overvåker denne debatten kontinuerlig mellom kl. 07 og 24. Kommentarfeltet er nå stengt og åpner igjen kl. 07.00. Velkommen tilbake da!