Kommunebarometeret 2017: Helse

Tabellen viser hvilken plassering kommunen fikk det enkelte år. Årstallet refererer til året Kommunebarometeret ble publisert. Dataene som ligger til grunn er i hovedsak, men ikke bare, fra det foregående året. Over tid har barometeret utviklet seg. Plasseringene er derfor ikke nødvendigvis direkte sammenliknbare fra år til år.

Abonnenter på analysene i Kommunebarometeret finner mer innhold på kommunebarometeret.no (egen innlogging).

KnrKommuneFylke20102011201220132014201520162017Evt. effekt av endret metode
101HaldenØstfold287331348386269313
104MossØstfold296322315351195382Negativ effekt
105SarpsborgØstfold34335236735090161Negativ effekt
106FredrikstadØstfold350385411417303375
111HvalerØstfold233363333342247316Positiv effekt
118AremarkØstfold109160120102304129
119MarkerØstfold214410423357214213
121RømskogØstfold100121114157246
122TrøgstadØstfold383380390377359246
123SpydebergØstfold297282193360156134
124AskimØstfold423404412422375416
125EidsbergØstfold415408407371227408
127SkiptvetØstfold374340404425423274Positiv effekt
128RakkestadØstfold252239243280137147
135RådeØstfold288398313317132255Negativ effekt
136RyggeØstfold170299253326198104
137Våler (Østf.)Østfold1568716619179178Negativ effekt
138HobølØstfold311274314374253216
211VestbyAkershus og Oslo367366363340296397
213SkiAkershus og Oslo20521122219897314
214ÅsAkershus og Oslo159208170133194339Negativ effekt
215FrognAkershus og Oslo216237265258271341
216NesoddenAkershus og Oslo138158202260270391Negativ effekt
217OppegårdAkershus og Oslo111134136110133131Negativ effekt
219BærumAkershus og Oslo70627513731116Negativ effekt
220AskerAkershus og Oslo68776711519120Negativ effekt
221Aurskog-HølandAkershus og Oslo284355397373323191
226SørumAkershus og Oslo188162237308168243
227FetAkershus og Oslo237240305299259329
228RælingenAkershus og Oslo261233302292244324
229EnebakkAkershus og Oslo283293295291204240
230LørenskogAkershus og Oslo175225306382343362
231SkedsmoAkershus og Oslo272328375412360188
233NittedalAkershus og Oslo168235278274342347
234GjerdrumAkershus og Oslo134184128207121306
235UllensakerAkershus og Oslo148122231331208359Negativ effekt
236Nes (Ak.)Akershus og Oslo285358324398351291
237EidsvollAkershus og Oslo402382421427428422
238NannestadAkershus og Oslo370374368322173287
239HurdalAkershus og Oslo130345374359346394
301OsloAkershus og Oslo178263410423415418
402KongsvingerHedmark421361422428413337
403HamarHedmark231192299307345312
412RingsakerHedmark335360380323150263Negativ effekt
415LøtenHedmark373357356281302182
417StangeHedmark391389391270220169
418Nord-OdalHedmark419411424420414388
419Sør-OdalHedmark413407420426397279Positiv effekt
420EidskogHedmark430412428424426190
423GrueHedmark376265359290398270
425ÅsnesHedmark35838339834740697Positiv effekt
426Våler (Hedm.)Hedmark389373354388341137Positiv effekt
427ElverumHedmark412370366339348386
428TrysilHedmark250390396348154167
429ÅmotHedmark379409427387272265
430Stor-ElvdalHedmark355365316195293258
432RendalenHedmark131129171101367307Positiv effekt
434EngerdalHedmark319189959210946
436TolgaHedmark119238207219350401
437TynsetHedmark298231157234314157
438AlvdalHedmark265207228223381179Positiv effekt
439FolldalHedmark1444115463190205Positiv effekt
441Os (Hedm.)Hedmark9978133108331374
501LillehammerOppland191153129247234209
502GjøvikOppland348376358381157278Negativ effekt
511DovreOppland1451920283616
512LesjaOppland19124114612
513SkjåkOppland1658133349828
514LomOppland7229364011031
515VågåOppland637161532870
516Nord-FronOppland224222139208368311
517SelOppland12213513820270330
519Sør-FronOppland691107612236277Meget positiv effekt
520RingebuOppland23431424735518899
521ØyerOppland202311277255261275
522GausdalOppland19419524816414095
528Østre TotenOppland266229264298159250
529Vestre TotenOppland361381402363248227
532JevnakerOppland360295213265226237
533LunnerOppland249297219272169340
534GranOppland203149110160170256Negativ effekt
536Søndre LandOppland321326346319256196
538Nordre LandOppland256315343369172335
540Sør-AurdalOppland31638736233214234
541EtnedalOppland206243131169404294Positiv effekt
542Nord-AurdalOppland236216184189165226Negativ effekt
543Vestre SlidreOppland262186260238373305
544Øystre SlidreOppland19719085253338203
545VangOppland42204424181127
602DrammenBuskerud3523163653038896Negativ effekt
604KongsbergBuskerud278269151254274366
605RingerikeBuskerud405402405408389364
612HoleBuskerud94223197246124118
615FlåBuskerud151209639265124
616Nes (Busk.)Buskerud2512703111529529
617GolBuskerud1101671098842185Negativ effekt
618HemsedalBuskerud971519641
619ÅlBuskerud52422237116
620HolBuskerud86614018758100Negativ effekt
621SigdalBuskerud41040641821032125Negativ effekt
622KrødsheradBuskerud372395355397419206Meget positiv effekt
623ModumBuskerud409372381354221328Negativ effekt
624Øvre EikerBuskerud339199317411369361
625Nedre EikerBuskerud411378414405410365
626LierBuskerud277318345334268214Positiv effekt
627RøykenBuskerud241349386414425351
628HurumBuskerud364348419400288355
631FlesbergBuskerud248248351271125107
632RollagBuskerud2715192998
633Nore og UvdalBuskerud1332525960228
701HortenVestfold369334291239291281
702HolmestrandVestfold394375296345315342
704TønsbergVestfold309305191267264357
706SandefjordVestfold312307364401299315Negativ effekt
709LarvikVestfold152234294346260309
711SvelvikVestfold426396385324328248Positiv effekt
713Sande (Vestf.)Vestfold425393378366333370
714HofVestfold190119130353307229Positiv effekt
716ReVestfold327298249277327402
719AndebuVestfold354333276336205349Negativ effekt
720StokkeVestfold207294246294363387
722NøtterøyVestfold209220160222361383
723TjømeVestfold215227300403418411
728LardalVestfold1188288135365400
805PorsgrunnTelemark392377349341326271
806SkienTelemark396354325385336381
807NotoddenTelemark424400379365391268Positiv effekt
811SiljanTelemark253254339273337282Meget positiv effekt
814BambleTelemark399259304315222236
815KragerøTelemark400394383370321247
817DrangedalTelemark42840538734373280Meget negativ effekt
819NomeTelemark398369401367283346
821Bø (Telem.)Telemark371272189248203398Negativ effekt
822SauheradTelemark388351417409231392
826TinnTelemark38116821523121792
827HjartdalTelemark115801501405517
828SeljordTelemark36630425222744164
829KviteseidTelemark153163135134104155
830NissedalTelemark9623213714145327
831FyresdalTelemark25446219
833TokkeTelemark65504917141
834VinjeTelemark213317362114
901RisørAust-Agder31826125628430868
904GrimstadAust-Agder325266331320163245Negativ effekt
906ArendalAust-Agder332285297410148321Negativ effekt
911GjerstadAust-Agder40432530732930061Positiv effekt
912VegårsheiAust-Agder121213210206241223
914TvedestrandAust-Agder22219122131682285
919FrolandAust-Agder380336268352282239
926LillesandAust-Agder127451401554991
928BirkenesAust-Agder259258312396211117
929ÅmliAust-Agder32255273413403302
935IvelandAust-Agder390249280183167421Meget negativ effekt
937Evje og HornnesAust-Agder112991421307872
938ByglandAust-Agder1411437316112326
940ValleAust-Agder72827394
941BykleAust-Agder102612322
1001KristiansandVest-Agder21918833738391251Negativ effekt
1002MandalVest-Agder220177233362324373
1003FarsundVest-Agder295219388407310406
1004FlekkefjordVest-Agder356346403404171181
1014VenneslaVest-Agder274335394402233122
1017SongdalenVest-Agder238279320399313297
1018SøgneVest-Agder22318522030489149Negativ effekt
1021MarnardalVest-Agder12397132391116334
1026ÅseralVest-Agder51226411
1027AudnedalVest-Agder881409810765171
1029LindesnesVest-Agder195193328379166323Negativ effekt
1032LyngdalVest-Agder333310327356294264
1034HægebostadVest-Agder2918022314396136
1037KvinesdalVest-Agder363289376416237301
1046SirdalVest-Agder1087329382210
1101EigersundRogaland246170217251254377
1102SandnesRogaland183247187200111269
1103StavangerRogaland154159211190108343Meget negativ effekt
1106HaugesundRogaland260292284286232384
1111SokndalRogaland129183153192405417
1112LundRogaland125894610085109
1114BjerkreimRogaland164173200148152183
1119Rogaland217224176245408192
1120KleppRogaland189212178209325262
1121TimeRogaland258264194215207217
1122GjesdalRogaland163281236297424419
1124SolaRogaland158176173228376277
1127RandabergRogaland10514881173146150
1129ForsandRogaland4174344927744
1130StrandRogaland184271182186118141
1133HjelmelandRogaland616837672983
1134SuldalRogaland314647411037
1135SaudaRogaland4817114510553114
1141FinnøyRogaland5710564103236154Positiv effekt
1142RennesøyRogaland150156116182180123
1144KvitsøyRogaland84221188256356
1145BoknRogaland2283133713
1146TysværRogaland162137127313129222
1149KarmøyRogaland303329274378416369
1151UtsiraRogaland5096102214379
1160VindafjordRogaland8915410556114242Negativ effekt
1201BergenHordaland167246254259286261
1211EtneHordaland55181174106127146
1216SveioHordaland2442151861596445
1219BømloHordaland375291329269347407
1221StordHordaland307161235220189409
1222FitjarHordaland247179292264106272
1223TysnesHordaland391386843141399Negativ effekt
1224KvinnheradHordaland365309352384258344Negativ effekt
1227JondalHordaland3010763252776
1228OddaHordaland386362338344370130Meget positiv effekt
1231UllensvangHordaland93925850387298Positiv effekt
1232EidfjordHordaland310264752106
1233UlvikHordaland436362557
1234GranvinHordaland371012523311110Positiv effekt
1235VossHordaland172197263278395259
1238KvamHordaland23435312348211
1241FusaHordaland281179410427587Meget positiv effekt
1242SamnangerHordaland3514111770249289
1243Os (Hord.)Hordaland143230244300309175
1244AustevollHordaland128122136147132
1245SundHordaland280347377349295163
1246FjellHordaland362350326358177138
1247AskøyHordaland103127158289216234
1251VaksdalHordaland269267271372374414Positiv effekt
1252ModalenHordaland6491492493
1253OsterøyHordaland1471119921610563
1256MelandHordaland337367384421243172Positiv effekt
1259ØygardenHordaland9794168193349119Meget positiv effekt
1260RadøyHordaland344344392321384368
1263LindåsHordaland330252272312364303
1264AustrheimHordaland873771756781Meget negativ effekt
1265FedjeHordaland23245207
1266MasfjordenHordaland66571198284212Meget negativ effekt
1401FloraSogn og Fjordane21086195172155224Negativ effekt
1411GulenSogn og Fjordane1213102110249
1412SolundSogn og Fjordane11412019760Positiv effekt
1413HyllestadSogn og Fjordane27120235766263288
1416HøyangerSogn og Fjordane1821742301675148
1417VikSogn og Fjordane517048626943
1418BalestrandSogn og Fjordane362723126135Negativ effekt
1419LeikangerSogn og Fjordane6785351391230
1420SogndalSogn og Fjordane282204196944779
1421AurlandSogn og Fjordane71565461164184
1422LærdalSogn og Fjordane21869209201317145
1424ÅrdalSogn og Fjordane422397395375402266Positiv effekt
1426LusterSogn og Fjordane1265897713852
1428AskvollSogn og Fjordane791256517125566
1429FjalerSogn og Fjordane13636431887319176
1430GaularSogn og Fjordane592051921975440
1431JølsterSogn og Fjordane80531616471174
1432FørdeSogn og Fjordane2391962611947451
1433NaustdalSogn og Fjordane301339283217297393Positiv effekt
1438BremangerSogn og Fjordane429399415390427390
1439VågsøySogn og Fjordane387280270241335231Positiv effekt
1441SeljeSogn og Fjordane395356353406409395
1443EidSogn og Fjordane23031325132537180Positiv effekt
1444HornindalSogn og Fjordane44161185727
1445GloppenSogn og Fjordane8230100266401199Positiv effekt
1449StrynSogn og Fjordane1205593142160358Negativ effekt
1502MoldeMøre og Romsdal208115156211196148
1504ÅlesundMøre og Romsdal270253262243176202
1505KristiansundMøre og Romsdal408388372328292389
1511VanylvenMøre og Romsdal117646211283257
1514Sande (M. og R.)Møre og Romsdal294303232165219151Positiv effekt
1515Herøy (M. og R.)Møre og Romsdal393343321314298320
1516UlsteinMøre og Romsdal1862032042357754
1517HareidMøre og Romsdal293275336276330333
1519VoldaMøre og Romsdal174150107121289140
1520ØrstaMøre og Romsdal192317259175212200
1523ØrskogMøre og Romsdal5328794513442
1524NorddalMøre og Romsdal29223674144417225
1525StrandaMøre og Romsdal1575212493117371Meget negativ effekt
1526StordalMøre og Romsdal47185057329308
1528SykkylvenMøre og Romsdal322337373380250215
1529SkodjeMøre og Romsdal25714786154183153
1531SulaMøre og Romsdal289206203257251177
1532GiskeMøre og Romsdal242194144221372193
1534HaramMøre og Romsdal761301019793159
1535VestnesMøre og Romsdal299321216203149405Meget negativ effekt
1539RaumaMøre og Romsdal32025114396126220
1543NessetMøre og Romsdal1161127252174115
1545MidsundMøre og Romsdal95103433137233
1546SandøyMøre og Romsdal33247124125
1547AukraMøre og Romsdal9160895840210Ekstraordinær, negativ effekt
1548FrænaMøre og Romsdal276241167145230290
1551EideMøre og Romsdal338278279236179198
1554AverøyMøre og Romsdal382368289338396376
1557GjemnesMøre og Romsdal38145778921088Positiv effekt
1560TingvollMøre og Romsdal772355151340230
1563SunndalMøre og Romsdal133178901166855
1566SurnadalMøre og Romsdal240100115232191158
1567RindalMøre og Romsdal433911391144143
1571HalsaMøre og Romsdal6465305110067
1573SmølaMøre og Romsdal199301269244357420
1576AureMøre og Romsdal102988477143372
1601TrondheimSør-Trøndelag232209208213218332
1612HemneSør-Trøndelag34233829023350195
1613SnillfjordSør-Trøndelag9876121337229166Positiv effekt
1617HitraSør-Trøndelag22675255131115253
1620FrøyaSør-Trøndelag378403382162240112Positiv effekt
1621ØrlandSør-Trøndelag139262218218285380
1622AgdenesSør-Trøndelag132114159126138221
1624RissaSør-Trøndelag211210177212101162
1627BjugnSør-Trøndelag180287225204354413
1630ÅfjordSør-Trøndelag18551424636659Ekstraordinær, positiv effekt
1632RoanSør-Trøndelag427353408268421
1633OsenSør-Trøndelag3237217912518573
1634OppdalSør-Trøndelag548414814717819
1635RennebuSør-Trøndelag8110645553015
1636MeldalSør-Trøndelag30433236131039275Meget positiv effekt
1638OrkdalSør-Trøndelag317242198261175194
1640RørosSør-Trøndelag1246314717499102
1644HoltålenSør-Trøndelag7448163011282
1648Midtre GauldalSør-Trøndelag204276308229225304Positiv effekt
1653MelhusSør-Trøndelag243214181166199322
1657SkaunSør-Trøndelag18767146275136249
1662KlæbuSør-Trøndelag201152118224273325
1663MalvikSør-Trøndelag20091258237228273
1664SelbuSør-Trøndelag19388698012890
1665TydalSør-Trøndelag1411522139121
1702SteinkjerNord-Trøndelag347320285285235300
1703NamsosNord-Trøndelag384228242295353331
1711MeråkerNord-Trøndelag1351572501418247
1714StjørdalNord-Trøndelag310302257240320152Positiv effekt
1717FrostaNord-Trøndelag300260240293394299
1718LeksvikNord-Trøndelag281308301283318348
1719LevangerNord-Trøndelag212182282263184173
1721VerdalNord-Trøndelag353312303282187133
1723MosvikNord-Trøndelag
1724VerranNord-Trøndelag418386425146280404
1725NamdalseidNord-Trøndelag107165180153267204
1729Inderøy (gammel)Nord-Trøndelag
1736SnåsaNord-Trøndelag4610212595206295
1738LierneNord-Trøndelag161136571020918Positiv effekt
1739RøyrvikNord-Trøndelag34920022698382326
1740NamsskoganNord-Trøndelag492551747685Negativ effekt
1742GrongNord-Trøndelag221146141226399423
1743HøylandetNord-Trøndelag92511606120
1744OverhallaNord-Trøndelag416379347395380318
1748FosnesNord-Trøndelag340124298306352336
1749FlatangerNord-Trøndelag263327227180301267
1750ViknaNord-Trøndelag359273205170281378
1751NærøyNord-Trøndelag273187275196242396Negativ effekt
1755LekaNord-Trøndelag10195103114215232
1756InderøyNord-Trøndelag11834424919265Positiv effekt
1804BodøNordland179175163250279293
1805NarvikNordland377268267288193353Negativ effekt
1811BindalNordland179948133
1812SømnaNordland22512687546284
1813BrønnøyNordland357131172149107156
1815VegaNordland346392106763323Meget positiv effekt
1816VevelstadNordland246152178276
1818Herøy (Nordl.)Nordland1404712673103207
1820AlstahaugNordland40690266230131189
1822LeirfjordNordland417401342242130379
1824VefsnNordland368341371393290238
1825GraneNordland8172144224128Positiv effekt
1826HattfjelldalNordland60222748822
1827DønnaNordland4021815512875283
1828NesnaNordland166166239129120296
1832HemnesNordland181257245394305356
1833RanaNordland313244322392213292
1834LurøyNordland305217286279407319
1835TrænaNordland26454340296377244
1836RødøyNordland5816991199390350
1837MeløyNordland17620120615618639
1838GildeskålNordland279371393262201284
1839BeiarnNordland75283108813553
1840SaltdalNordland23528428116812235
1841FauskeNordland29117219018894165
1845SørfoldNordland227256309419306410
1848SteigenNordland106383543108Negativ effekt
1849HamarøyNordland8318329286
1850TysfjordNordland14670781724
1851LødingenNordland341400327383363
1852TjeldsundNordland254426376412352
1853EvenesNordland245212163200367
1854BallangenNordland336134113358103Positiv effekt
1856RøstNordland151343328672235
1857VærøyNordland56162181119126
1859FlakstadNordland26732317511742278Positiv effekt
1860VestvågøyNordland401359369335252218Positiv effekt
1865VåganNordland306155287225239186
1866HadselNordland275324370415287260
1867Bø (Nordl.)Nordland851091047931650
1868ØksnesNordland30229623431814589
1870SortlandNordland290300323330151180
1871AndøyNordland3453914063688664Negativ effekt
1874MoskenesNordland173149118312254Meget positiv effekt
1901Harstad (gammel)Troms
1902TromsøTroms17713316520559105
1903HarstadTroms164361202139
1911KvæfjordTroms73128214176284160
1913SkånlandTroms32627739931133474Meget positiv effekt
1915Bjarkøy (gammel)Troms
1917IbestadTroms328319350389388144Positiv effekt
1919GratangenTroms268342416302400219Positiv effekt
1920LavangenTroms3241983341503421
1922BarduTroms262156691362
1923SalangenTroms2296683723956
1924MålselvTroms2862261851248769
1925SørreisaTroms7879601325632
1926DyrøyTroms1893329023111
1927TranøyTroms228286409309339360
1928TorskenTroms171112119378412
1929BergTroms403413184411241Positiv effekt
1931LenvikTroms30814224113833142
1933BalsfjordTroms1131161118580101
1936KarlsøyTroms13711366177161187Negativ effekt
1938LyngenTroms25516422442165
1939StorfjordTroms11410833012763403Meget negativ effekt
1940KåfjordTroms169139238120278168Meget positiv effekt
1941SkjervøyTroms385306335301385201Meget positiv effekt
1942NordreisaTroms334290229305257310
1943KvænangenTroms345980754
2002VardøFinnmark407389418153113
2003VadsøFinnmark1553512311166170
2004HammerfestFinnmark35124536036432236Positiv effekt
2011KautokeinoFinnmark1981441698413571
2012AltaFinnmark397151288252386385
2014LoppaFinnmark20145915393252Ekstraordinær, positiv effekt
2015HasvikFinnmark32928831068113276
2017KvalsundFinnmark104104201287223345Negativ effekt
2018MåsøyFinnmark16391626238
2019NordkappFinnmark160293179245354
2020PorsangerFinnmark3318319918515898
2021KarasjokFinnmark1963128651558
2022LebesbyFinnmark45388283162208
2023GamvikFinnmark41438431999238286
2024BerlevågFinnmark624138266338Positiv effekt
2025TanaFinnmark31513292158420317
2027NessebyFinnmark31425078131823
2028BåtsfjordFinnmark21340183109355197Meget positiv effekt
2030Sør-VarangerFinnmark420330341333344415
Flere artikler om

Delta i debatten

Vi setter stor pris på at du deler ny kunnskap, dine egne erfaringer og diskuterer med oss og andre lesere. Du må bruke ditt fulle navn for å delta i debattene. Debatten vil bli moderert i tråd med de presseetiske regler. Modereringen skjer i etterkant av publiseringen.