Kommunebarometeret 2017 - kostnadsnivå

Kommunebarometeret. Her er den foreløpige tabellen for kostnadsnivå i Kommunebarometeret 2017.
Illustrasjonsfoto: Colourbox.com

I kostnadsnivå har vi brukt sju ulike nøkkeltall, som er listet under tabellen. Kommunebarometeret publiseres i en foreløpig utgave 30. mars, ettersom det er nå dataene er nye og mest interessante. Det kan bli mindre endringer ved den endelige publiseringen 21. juni.

Du finner også alle tabeller og mer informasjon om hver enkelt kommune på vårt nettsted Kommunebarometeret.no. For full tilgang kreves eget abonnement.

KnrKommuneFylke20102011201220132014201520162017 (foreløpig)
101HaldenØstfold195167121276445629
104MossØstfold29166122108291524
105SarpsborgØstfold10912394231165115105
106FredrikstadØstfold96149118226118177133
111HvalerØstfold22613085336278388341
118AremarkØstfold2452014125242298344
119MarkerØstfold217284811654916
121RømskogØstfold33010920035241354321
122TrøgstadØstfold558831628812663
123SpydebergØstfold566317168251221
124AskimØstfold121262069914712145
125EidsbergØstfold84715310581835
127SkiptvetØstfold19315134366257255232
128RakkestadØstfold32381793130120123
135RådeØstfold10019319734511096119
136RyggeØstfold192138142250163168108
137Våler (Østf.)Østfold4517515614199254180
138HobølØstfold82311227185217216151
211VestbyAkershus og Oslo1301397255886
213SkiAkershus og Oslo887632454350104
214ÅsAkershus og Oslo18911312088597447
215FrognAkershus og Oslo24204233462397
216NesoddenAkershus og Oslo75684133813538
217OppegårdAkershus og Oslo1885357347477124
219BærumAkershus og Oslo182219154295148224149
220AskerAkershus og Oslo4623468186166201166
221Aurskog-HølandAkershus og Oslo1431021671043
226SørumAkershus og Oslo223628113938280
227FetAkershus og Oslo2111490258867052
228RælingenAkershus og Oslo118118651484988113
229EnebakkAkershus og Oslo43427123155
230LørenskogAkershus og Oslo39677710564319
231SkedsmoAkershus og Oslo23231232376118
233NittedalAkershus og Oslo1793367218719271
234GjerdrumAkershus og Oslo51133888621415349
235UllensakerAkershus og Oslo7912110724575731
236Nes (Ak.)Akershus og Oslo10451827264102
237EidsvollAkershus og Oslo1073235126514
238NannestadAkershus og Oslo1718161121
239HurdalAkershus og Oslo19921168855218095
301OsloAkershus og Oslo263258112290196257204
402KongsvingerHedmark15314337122813
403HamarHedmark9989119257227241134
412RingsakerHedmark48401010917814691
415LøtenHedmark7122243801435556
417StangeHedmark16118918623818313639
418Nord-OdalHedmark14180217171164142227
419Sør-OdalHedmark43212931429573
420EidskogHedmark956162214208104100
423GrueHedmark183154157305251213293
425ÅsnesHedmark721041052171125321
426Våler (Hedm.)Hedmark158152342361260204251
427ElverumHedmark831861703421089072
428TrysilHedmark23028918237527166257
429ÅmotHedmark1312081487411368109
430Stor-ElvdalHedmark341116274368132244187
432RendalenHedmark253161230152274195162
434EngerdalHedmark3453233058196158
436TolgaHedmark2711822438217071121
437TynsetHedmark258298301357207206248
438AlvdalHedmark272861271401453422
439FolldalHedmark296293341314209192152
441Os (Hedm.)Hedmark1132672201894125212
501LillehammerOppland7624230733221613064
502GjøvikOppland13321017522911412767
511DovreOppland177142189284269270287
512LesjaOppland410378391403290138176
513SkjåkOppland366260349379399407389
514LomOppland346318318400384377337
515VågåOppland254131106138282283282
516Nord-FronOppland261112151338334331324
517SelOppland160286308283185129163
519Sør-FronOppland15119152101321378332
520RingebuOppland2277119438328414193
521ØyerOppland86134209181256344334
522GausdalOppland31059101299262315320
528Østre TotenOppland103168265367296253216
529Vestre TotenOppland59209125354125131159
532JevnakerOppland139936389559433
533LunnerOppland318311327210140112
534GranOppland42122140176111143138
536Søndre LandOppland24327625740236835594
538Nordre LandOppland21962180350190211236
540Sør-AurdalOppland5894829177111165
541EtnedalOppland215268260120273248269
542Nord-AurdalOppland126132158102150234207
543Vestre SlidreOppland259295372270275124300
544Øystre SlidreOppland44272998248311275
545VangOppland320405380160414418384
602DrammenBuskerud156635211423227
604KongsbergBuskerud196231139256175190202
605RingerikeBuskerud1692701492641314961
612HoleBuskerud31630729110729321085
615FlåBuskerud412401411387407392272
616Nes (Busk.)Buskerud260377317344288271335
617GolBuskerud8722823924913315596
618HemsedalBuskerud248190249268238302198
619ÅlBuskerud312358316275331307290
620HolBuskerud390397382427418412388
621SigdalBuskerud1225872156109109244
622KrødsheradBuskerud277181138128188139164
623ModumBuskerud1359187163198202168
624Øvre EikerBuskerud6342441152206
625Nedre EikerBuskerud601157383952710
626LierBuskerud499756124384575
627RøykenBuskerud114253313414289
628HurumBuskerud10218326330363323
631FlesbergBuskerud31117493291225278292
632RollagBuskerud383347376301388376369
633Nore og UvdalBuskerud414350344412372353374
701HortenVestfold281811475121632
702HolmestrandVestfold1996964333026
704TønsbergVestfold8466491327310382
706SandefjordVestfold249961462088244
709LarvikVestfold153119108210172911
711SvelvikVestfold9133716216258
713Sande (Vestf.)Vestfold8010712612778576
714HofVestfold1014978223138107194
716ReVestfold205194225145115185190
719AndebuVestfold1941471962841
720StokkeVestfold33225181195189279
722NøtterøyVestfold104117541661926737
723TjømeVestfold264813042123133214
728LardalVestfold2225781111266285255
805PorsgrunnTelemark257169165241255205185
806SkienTelemark16520396147514251
807NotoddenTelemark213241144259239106140
811SiljanTelemark291196300372201144197
814BambleTelemark324288251343232249273
815KragerøTelemark53212203363285171213
817DrangedalTelemark116141103331191145177
819NomeTelemark121187340322324316313
821Bø (Telem.)Telemark818580324119167220
822SauheradTelemark343301320407156116196
826TinnTelemark274341314396404416399
827HjartdalTelemark400357378415385389357
828SeljordTelemark290321287388250245241
829KviteseidTelemark172157211303104169171
830NissedalTelemark354411404384410417394
831FyresdalTelemark336394368267401402361
833TokkeTelemark413406400426423422401
834VinjeTelemark405425398421419426403
901RisørAust-Agder22928419838667108115
904GrimstadAust-Agder5777185219129179154
906ArendalAust-Agder1665545263665114
911GjerstadAust-Agder28690232173326352345
912VegårsheiAust-Agder377103177205297295242
914TvedestrandAust-Agder645210478127135120
919FrolandAust-Agder144743655673110
926LillesandAust-Agder171150123404249212172
928BirkenesAust-Agder352197145370135208217
929ÅmliAust-Agder417385397395246203201
935IvelandAust-Agder401271353392316330277
937Evje og HornnesAust-Agder2691531666915112269
938ByglandAust-Agder376287277271396379359
940ValleAust-Agder416402384366425420
941BykleAust-Agder422410405405420424407
1001KristiansandVest-Agder26712086194206515
1002MandalVest-Agder1977953199394899
1003FarsundVest-Agder5415646349157225210
1004FlekkefjordVest-Agder159255205318174222231
1014VenneslaVest-Agder1494350169124200160
1017SongdalenVest-Agder1541011694776336
1018SøgneVest-Agder309814190321112
1021MarnardalVest-Agder23528322195291337352
1026ÅseralVest-Agder402417407356415415390
1027AudnedalVest-Agder307349299304303309234
1029LindesnesVest-Agder232184159110141148155
1032LyngdalVest-Agder85315213329698758
1034HægebostadVest-Agder329303319146336310289
1037KvinesdalVest-Agder349355375382366360338
1046SirdalVest-Agder424429408326428428408
1101EigersundRogaland23111170369376323326
1102SandnesRogaland132226128387812857
1103StavangerRogaland155158100192261246203
1106HaugesundRogaland242144343649110583
1111SokndalRogaland204392275215258304259
1112LundRogaland252205215225306269302
1114BjerkreimRogaland32224627629245238279
1119Rogaland7302510768966
1120KleppRogaland14520613618970140118
1121TimeRogaland74218111141139172143
1122GjesdalRogaland238320279374266646
1124SolaRogaland225266212280158215173
1127RandabergRogaland202327298244292273237
1129ForsandRogaland373396369150416409398
1130StrandRogaland2463511873788716543
1133HjelmelandRogaland423416392413411396375
1134SuldalRogaland387423395422417425406
1135SaudaRogaland371353303227386374378
1141FinnøyRogaland294363373409277305325
1142RennesøyRogaland27024011065503717
1144KvitsøyRogaland384347352233277233
1145BoknRogaland334233306248381322260
1146TysværRogaland175310270154355366297
1149KarmøyRogaland142160163222169173145
1151UtsiraRogaland424410399375364
1160VindafjordRogaland1231378979159256225
1201BergenHordaland2188738221171174147
1211EtneHordaland28222118372210219224
1216SveioHordaland14819116730896191139
1219BømloHordaland180243223281221276263
1221StordHordaland125269218317116175161
1222FitjarHordaland77235179197281327336
1223TysnesHordaland281185199294161187170
1224KvinnheradHordaland325388359393343332343
1227JondalHordaland392368393351172112
1228OddaHordaland380354361390397405386
1231UllensvangHordaland388389385296347358367
1232EidfjordHordaland399408387340424421402
1233UlvikHordaland359306377149369349299
1234GranvinHordaland368332313359329319215
1235VossHordaland167922336136261186
1238KvamHordaland302316267355333252295
1241FusaHordaland115299295203200230228
1242SamnangerHordaland305302246376349373312
1243Os (Hord.)Hordaland30126320827341979
1244AustevollHordaland22314522183692
1245SundHordaland20021116073479830
1246FjellHordaland203192153220608498
1247AskøyHordaland1632922192016315078
1251VaksdalHordaland21026233923314296267
1252ModalenHordaland419426412385412406392
1253OsterøyHordaland22783386890101
1256MelandHordaland7813960327122184195
1259ØygardenHordaland357376312300413410397
1260RadøyHordaland41245238254280232199
1263LindåsHordaland299343202341299299285
1264AustrheimHordaland239324346365335290294
1265FedjeHordaland396403345298377394318
1266MasfjordenHordaland404393383309389382365
1401FloraSogn og Fjordane95281248178305320310
1411GulenSogn og Fjordane295383309285289340360
1412SolundSogn og Fjordane381395397310217189
1413HyllestadSogn og Fjordane361382355410267351350
1416HøyangerSogn og Fjordane335280290289387401373
1417VikSogn og Fjordane220249236230311348317
1418BalestrandSogn og Fjordane375409399347403397376
1419LeikangerSogn og Fjordane317207262262342363301
1420SogndalSogn og Fjordane185135150247186239184
1421AurlandSogn og Fjordane407421402253427427405
1422LærdalSogn og Fjordane338335268391353385372
1424ÅrdalSogn og Fjordane323367286279391398368
1426LusterSogn og Fjordane228317282232365375381
1428AskvollSogn og Fjordane206220241136117114103
1429FjalerSogn og Fjordane21610874177689153
1430GaularSogn og Fjordane906959175137214128
1431JølsterSogn og Fjordane285237259316301317339
1432FørdeSogn og Fjordane50199109143194207179
1433NaustdalSogn og Fjordane369360289335107209175
1438BremangerSogn og Fjordane194277231269315368366
1439VågsøySogn og Fjordane112200172337226158253
1441SeljeSogn og Fjordane262236294394206119136
1443EidSogn og Fjordane27395131347259
1444HornindalSogn og Fjordane117178413253199238
1445GloppenSogn og Fjordane234308337320155221192
1449StrynSogn og Fjordane3824336534299135
1502MoldeMøre og Romsdal224256141274244228169
1504ÅlesundMøre og Romsdal6114758212195196167
1505KristiansundMøre og Romsdal94198137315247268211
1511VanylvenMøre og Romsdal370312280416218263250
1514Sande (M. og R.)Møre og Romsdal315340311418319342284
1515Herøy (M. og R.)Møre og Romsdal3515741896934
1516UlsteinMøre og Romsdal21424871129647870
1517HareidMøre og Romsdal11111949488187
1519VoldaMøre og Romsdal178179164193121170209
1520ØrstaMøre og Romsdal13106124617997141
1523ØrskogMøre og Romsdal1707340184364313315
1524NorddalMøre og Romsdal256391396198382359330
1525StrandaMøre og Romsdal1901713354631362
1526StordalMøre og Romsdal2081402403997189
1528SykkylvenMøre og Romsdal10617399260612455
1529SkodjeMøre og Romsdal32392220154220178
1531SulaMøre og Romsdal4012479243213142
1532GiskeMøre og Romsdal20936436733362240157
1534HaramMøre og Romsdal237105190607511789
1535VestnesMøre og Romsdal314305352398345336323
1539RaumaMøre og Romsdal988202119314765
1543NessetMøre og Romsdal358334360401350365355
1545MidsundMøre og Romsdal11117725828235154125
1546SandøyMøre og Romsdal351339348235327335316
1547AukraMøre og Romsdal31830028496400414396
1548FrænaMøre og Romsdal2512766183160223226
1551EideMøre og Romsdal145219176197281
1554AverøyMøre og Romsdal9791184128178268
1557GjemnesMøre og Romsdal32634835738199176150
1560TingvollMøre og Romsdal20146611813134193
1563SunndalMøre og Romsdal28814819647374380377
1566SurnadalMøre og Romsdal164176204311263297342
1567RindalMøre og Romsdal624813537271260274
1571HalsaMøre og Romsdal3272442332551739374
1573SmølaMøre og Romsdal25082642254266206
1576AureMøre og Romsdal347322229187304289304
1601TrondheimSør-Trøndelag128657514412011877
1612HemneSør-Trøndelag23614616180309294291
1613SnillfjordSør-Trøndelag379333254360237231
1617HitraSør-Trøndelag21225319290926284
1620FrøyaSør-Trøndelag1364425625184183188
1621ØrlandSør-Trøndelag1193755213314654
1622AgdenesSør-Trøndelag1872171786197131
1624RissaSør-Trøndelag2471781732096552114
1627BjugnSør-Trøndelag12012928528735832
1630ÅfjordSør-Trøndelag331290252312219262249
1632RoanSør-Trøndelag391375364237332243303
1633OsenSør-Trøndelag362336365207411248
1634OppdalSør-Trøndelag152230201161167132146
1635RennebuSør-Trøndelag176188235245346343354
1636MeldalSør-Trøndelag251282269202318272286
1638OrkdalSør-Trøndelag371613168853840
1640RørosSør-Trøndelag47543341191262188
1644HoltålenSør-Trøndelag276274350377179157137
1648Midtre GauldalSør-Trøndelag65261815204137229
1653MelhusSør-Trøndelag1501591331802026020
1657SkaunSør-Trøndelag67955581427
1662KlæbuSør-Trøndelag129257244139144306235
1663MalvikSør-Trøndelag6812832163016125
1664SelbuSør-Trøndelag207216102278228226278
1665TydalSør-Trøndelag418400354313426419400
1702SteinkjerNord-Trøndelag937061167533960
1703NamsosNord-Trøndelag181647671146100142
1711MeråkerNord-Trøndelag24421417644279149246
1714StjørdalNord-Trøndelag1242152242422454200
1717FrostaNord-Trøndelag18616421658162110243
1718LeksvikNord-Trøndelag28325023727710517181
1719LevangerNord-Trøndelag26353513021007644
1721VerdalNord-Trøndelag184163116234187186132
1723MosvikNord-Trøndelag
1724VerranNord-Trøndelag337294271411360300333
1725NamdalseidNord-Trøndelag110136143122181152106
1729Inderøy (gammel)Nord-Trøndelag
1736SnåsaNord-Trøndelag70143338323123107
1738LierneNord-Trøndelag31325921077184163261
1739RøyrvikNord-Trøndelag41135630254380372
1740NamsskoganNord-Trøndelag408422401424398371351
1742GrongNord-Trøndelag19820420791361333329
1743HøylandetNord-Trøndelag137102188571028690
1744OverhallaNord-Trøndelag10529928710632117
1748FosnesNord-Trøndelag328165226188276284156
1749FlatangerNord-Trøndelag348342315252356264270
1750ViknaNord-Trøndelag173611151034516228
1751NærøyNord-Trøndelag671101952364059153
1755LekaNord-Trøndelag385362381265243293256
1756InderøyNord-Trøndelag134224831050
1804BodøNordland921006214210379130
1805NarvikNordland20261264159264280305
1811BindalNordland273361366321392350327
1812SømnaNordland1464513151294198208
1813BrønnøyNordland57597170286314245
1815VegaNordland266247292172359301348
1816VevelstadNordland287313242261203356126
1818Herøy (Nordl.)Nordland27530424515722215181
1820AlstahaugNordland221155155307205227296
1822LeirfjordNordland168238278286252193116
1824VefsnNordland303264250362259229262
1825GraneNordland32127528312272181223
1826HattfjelldalNordland279398261164344362379
1827DønnaNordland309369247191317291191
1828NesnaNordland367309297125328339340
1832HemnesNordland340366370406390381395
1833RanaNordland127789116514918868
1834LurøyNordland395430332423153
1835TrænaNordland292232331297322321222
1836RødøyNordland415365379358230399271
1837MeløyNordland284229234334383341356
1838GildeskålNordland36438738670357357380
1839BeiarnNordland394344362288408413382
1840SaltdalNordland174328330131378370
1841FauskeNordland300337356137298265308
1845SørfoldNordland420418329417422423404
1848SteigenNordland339285353320328
1849HamarøyNordland397413330386
1850TysfjordNordland420373395361370
1851LødingenNordland241254233224236
1852TjeldsundNordland378369420300324309
1853EvenesNordland27827276325329266
1854BallangenNordland365180211295274
1856RøstNordland36036929643362292307
1857VærøyNordland369292236282283
1859FlakstadNordland382252222419231102122
1860VestvågøyNordland293314272414220159144
1865VåganNordland13822714731921275218
1866HadselNordland1672214325223235311
1867Bø (Nordl.)Nordland16260328153308275328
1868ØksnesNordland668413013080113174
1870SortlandNordland14022239106152160219
1871AndøyNordland14714311717918026129
1874MoskenesNordland33321340287318
1901Harstad (gammel)Troms
1902TromsøTroms1820298117229281288
1903HarstadTroms282213250205
1911KvæfjordTroms255326310100405403383
1913SkånlandTroms298128281323268258306
1915Bjarkøy (gammel)Troms
1917IbestadTroms304291228104352312111
1919GratangenTroms3723253045614080182
1920LavangenTroms13427316963338325183
1922BarduTroms374359327206393400353
1923SalangenTroms233296293306307367298
1924MålselvTroms15717013248153194252
1925SørreisaTroms3622419397215259148
1926DyrøyTroms2402232533302164127
1927TranøyTroms308279326246134182276
1928TorskenTroms36992348393254
1929BergTroms355172151313247247
1931LenvikTroms8916232530182233264
1933BalsfjordTroms211125191240197242346
1936KarlsøyTroms332379371121341288314
1938LyngenTroms306345288266240237240
1939StorfjordTroms406369390155270326331
1940KåfjordTroms386346324174351334393
1941SkjervøyTroms35333825511340303347
1942NordreisaTroms345112912344741
1943KvænangenTroms384390374389406408391
2002VardøFinnmark108954339218280
2003VadsøFinnmark265386358328211267230
2004HammerfestFinnmark28035227326371395
2011KautokeinoFinnmark409428403346379346265
2012AltaFinnmark7319518450283345319
2014LoppaFinnmark403419323408394338363
2015HasvikFinnmark29725126659363390364
2017KvalsundFinnmark398427409425337287371
2018MåsøyFinnmark404200402383349
2019NordkappFinnmark26831911298156101
2020PorsangerFinnmark35633032227358286258
2021KarasjokFinnmark344412388158354384
2022LebesbyFinnmark363380394228265308358
2023GamvikFinnmark393407406339409411385
2024BerlevågFinnmark342381389348421391362
2025TanaFinnmark191331174135312347322
2027NessebyFinnmark389414363204370369239
2028BåtsfjordFinnmark289329321239367387
2030Sør-VarangerFinnmark31929726352373404387
Nøkkeltall Forklaring Kilde
GRUNNSKOLE: Netto utgifter til grunnskole per innbygger - korrigert for utgiftsbehovet Kostnadsnøkkelen for 2017 er benyttet for å ha mest mulig oppdaterte forutsetninger for korreksjonen. Målt i faste 2016-kroner. Tidligere år er korrigert med kommual deflator. Tallgrunnlag fra Kostra (SSB). SSB (Kostra), KS
PLEIE OG OMSORG: Netto utgifter til pleie og omsorg per innbygger - korrigert for utgiftsbehovet Kostnadsnøkkelen for 2017 er benyttet for å ha mest mulig oppdaterte forutsetninger for korreksjonen. 33 kommuner som tidligere var vertskommuner for HVPU-institusjoner får fortsatt et tilskudd, og netto utgifter er justert ned tilsvarende. Målt i faste 2016-kroner. Tidligere år er korrigert med kommual deflator. Tallgrunnlag fra Kostra (SSB). SSB (Kostra), KS
BARNEHAGE: Netto utgifter til barnehage per innbygger - korrigert for utgiftsbehovet Kostnadsnøkkelen for 2017 er benyttet for å ha mest mulig oppdaterte forutsetninger for korreksjonen. Målt i faste 2016-kroner. Tidligere år er korrigert med kommual deflator. Tallgrunnlag fra Kostra (SSB). SSB (Kostra), KS
BARNEVERN: Netto utgifter til barnevern per innbygger - korrigert for utgiftsbehovet Kostnadsnøkkelen for 2017 er benyttet for å ha mest mulig oppdaterte forutsetninger for korreksjonen. Målt i faste 2016-kroner. Tidligere år er korrigert med kommual deflator. Tallgrunnlag fra Kostra (SSB). SSB (Kostra), KS
SOSIALTJENESTE: Netto utgifter til sosialtjeneste per innbygger - korrigert for utgiftsbehovet Kostnadsnøkkelen for 2017 er benyttet for å ha mest mulig oppdaterte forutsetninger for korreksjonen. Målt i faste 2016-kroner. Tidligere år er korrigert med kommual deflator. Tallgrunnlag fra Kostra (SSB). SSB (Kostra), KS
KOMMUNEHELSE: Netto utgifter til kommunehelse per innbygger - korrigert for utgiftsbehovet Kostnadsnøkkelen for 2017 er benyttet for å ha mest mulig oppdaterte forutsetninger for korreksjonen. Målt i faste 2016-kroner. Tidligere år er korrigert med kommual deflator. Tallgrunnlag fra Kostra (SSB). SSB (Kostra), KS
ADMINISTRASJON: Netto utgifter til administrasjon per innbygger - korrigert for utgiftsbehovet Kostnadsnøkkelen for 2017 er benyttet for å ha mest mulig oppdaterte forutsetninger for korreksjonen. Målt i faste 2016-kroner. Tidligere år er korrigert med kommual deflator. Tallgrunnlag fra Kostra (SSB). SSB (Kostra), KS
Flere artikler om

Delta i debatten

Vi setter stor pris på at du deler ny kunnskap, dine egne erfaringer og diskuterer med oss og andre lesere. Du må bruke ditt fulle navn for å delta i debattene. Debatten vil bli moderert i tråd med de presseetiske regler. Modereringen skjer i etterkant av publiseringen.