Kommunebarometeret 2017: Kostnadsnivå

Tabellen viser hvilken plassering kommunen fikk det enkelte år. Årstallet refererer til året Kommunebarometeret ble publisert. Dataene som ligger til grunn er i hovedsak, men ikke bare, fra det foregående året. Over tid har barometeret utviklet seg. Plasseringene er derfor ikke nødvendigvis direkte sammenliknbare fra år til år.

Abonnenter på analysene i Kommunebarometeret finner mer innhold på kommunebarometeret.no (egen innlogging).

KnrKommuneFylke20102011201220132014201520162017Evt. effekt av endret metode
101HaldenØstfold195167121276445630
104MossØstfold29166122108291526
105SarpsborgØstfold10912394231165115112
106FredrikstadØstfold96149118226118177143
111HvalerØstfold22613085336278388354
118AremarkØstfold2452014125242298360
119MarkerØstfold217284811654918
121RømskogØstfold33010920035241354334
122TrøgstadØstfold558831628812667
123SpydebergØstfold566317168251228
124AskimØstfold121262069914712149
125EidsbergØstfold84715310581838
127SkiptvetØstfold19315134366257255238
128RakkestadØstfold32381793130120128
135RådeØstfold10019319734511096131
136RyggeØstfold192138142250163168113
137Våler (Østf.)Østfold4517515614199254187
138HobølØstfold82311227185217216155
211VestbyAkershus og Oslo1301397255887
213SkiAkershus og Oslo887632454350108
214ÅsAkershus og Oslo18911312088597450
215FrognAkershus og Oslo242042334623105
216NesoddenAkershus og Oslo75684133813541
217OppegårdAkershus og Oslo1885357347477129
219BærumAkershus og Oslo182219154295148224157
220AskerAkershus og Oslo4623468186166201181
221Aurskog-HølandAkershus og Oslo1431021671043
226SørumAkershus og Oslo223628113938281
227FetAkershus og Oslo2111490258867056
228RælingenAkershus og Oslo118118651484988123
229EnebakkAkershus og Oslo43427123155
230LørenskogAkershus og Oslo39677710564325
231SkedsmoAkershus og Oslo23231232376119
233NittedalAkershus og Oslo1793367218719274
234GjerdrumAkershus og Oslo51133888621415354
235UllensakerAkershus og Oslo7912110724575731
236Nes (Ak.)Akershus og Oslo1045182726484
237EidsvollAkershus og Oslo1073235126514
238NannestadAkershus og Oslo1718161121
239HurdalAkershus og Oslo199211688552180104
301OsloAkershus og Oslo263258112290196257213
402KongsvingerHedmark15314337122814
403HamarHedmark9989119257227241140
412RingsakerHedmark48401010917814695
415LøtenHedmark7122243801435555
417StangeHedmark16118918623818313636
418Nord-OdalHedmark14180217171164142235
419Sør-OdalHedmark43212931429572
420EidskogHedmark956162214208104100
423GrueHedmark183154157305251213309
425ÅsnesHedmark721041052171125322
426Våler (Hedm.)Hedmark158152342361260204251
427ElverumHedmark831861703421089077
428TrysilHedmark23028918237527166271
429ÅmotHedmark1312081487411368109
430Stor-ElvdalHedmark341116274368132244192
432RendalenHedmark253161230152274195166
434EngerdalHedmark3453233058196168
436TolgaHedmark2711822438217071118
437TynsetHedmark258298301357207206259
438AlvdalHedmark272861271401453423
439FolldalHedmark296293341314209192185
441Os (Hedm.)Hedmark1132672201894125212
501LillehammerOppland7624230733221613069
502GjøvikOppland13321017522911412770
511DovreOppland177142189284269270300
512LesjaOppland410378391403290138178
513SkjåkOppland366260349379399407406
514LomOppland346318318400384377341
515VågåOppland254131106138282283295
516Nord-FronOppland261112151338334331335
517SelOppland160286308283185129170
519Sør-FronOppland15119152101321378347
520RingebuOppland2277119438328414199
521ØyerOppland86134209181256344346
522GausdalOppland31059101299262315332
528Østre TotenOppland103168265367296253217
529Vestre TotenOppland59209125354125131164
532JevnakerOppland139936389559433
533LunnerOppland318311327210140117
534GranOppland42122140176111143139
536Søndre LandOppland24327625740236835597Meget positiv effekt
538Nordre LandOppland21962180350190211243
540Sør-AurdalOppland5894829177111169
541EtnedalOppland215268260120273248282
542Nord-AurdalOppland126132158102150234223
543Vestre SlidreOppland259295372270275124315
544Øystre SlidreOppland44272998248311288
545VangOppland320405380160414418398
602DrammenBuskerud156635211423228
604KongsbergBuskerud196231139256175190234
605RingerikeBuskerud1692701492641314965
612HoleBuskerud31630729110729321091
615FlåBuskerud412401411387407392285
616Nes (Busk.)Buskerud260377317344288271349
617GolBuskerud87228239249133155102
618HemsedalBuskerud248190249268238302203
619ÅlBuskerud312358316275331307306
620HolBuskerud390397382427418412405
621SigdalBuskerud1225872156109109253
622KrødsheradBuskerud277181138128188139171
623ModumBuskerud1359187163198202175
624Øvre EikerBuskerud6342441152207
625Nedre EikerBuskerud601157383952710
626LierBuskerud499756124384576
627RøykenBuskerud1142533134142811
628HurumBuskerud10218326330363324
631FlesbergBuskerud31117493291225278307
632RollagBuskerud383347376301388376384
633Nore og UvdalBuskerud414350344412372353387
701HortenVestfold281811475121637
702HolmestrandVestfold1996964333029
704TønsbergVestfold8466491327310388
706SandefjordVestfold249961462088244
709LarvikVestfold153119108210172913
711SvelvikVestfold9133716216259
713Sande (Vestf.)Vestfold8010712612778592
714HofVestfold1014978223138107202
716ReVestfold205194225145115185200
719AndebuVestfold1941471962841
720StokkeVestfold33225181195189279
722NøtterøyVestfold104117541661926740
723TjømeVestfold264813042123133224
728LardalVestfold2225781111266285264
805PorsgrunnTelemark257169165241255205196
806SkienTelemark16520396147514257
807NotoddenTelemark213241144259239106146
811SiljanTelemark291196300372201144201
814BambleTelemark324288251343232249289
815KragerøTelemark53212203363285171215
817DrangedalTelemark116141103331191145162
819NomeTelemark121187340322324316230
821Bø (Telem.)Telemark818580324119167227
822SauheradTelemark343301320407156116205
826TinnTelemark274341314396404416416
827HjartdalTelemark400357378415385389373
828SeljordTelemark290321287388250245256
829KviteseidTelemark172157211303104169189
830NissedalTelemark354411404384410417413
831FyresdalTelemark336394368267401402379
833TokkeTelemark413406400426423422418
834VinjeTelemark405425398421419426419
901RisørAust-Agder22928419838667108119
904GrimstadAust-Agder5777185219129179161
906ArendalAust-Agder1665545263665115
911GjerstadAust-Agder28690232173326352359
912VegårsheiAust-Agder377103177205297295252
914TvedestrandAust-Agder645210478127135126
919FrolandAust-Agder144743655673106
926LillesandAust-Agder171150123404249212179
928BirkenesAust-Agder352197145370135208222
929ÅmliAust-Agder417385397395246203208
935IvelandAust-Agder401271353392316330291
937Evje og HornnesAust-Agder2691531666915112273
938ByglandAust-Agder376287277271396379374
940ValleAust-Agder416402384366425420399
941BykleAust-Agder422410405405420424424
1001KristiansandVest-Agder26712086194206517
1002MandalVest-Agder19779531993948107
1003FarsundVest-Agder5415646349157225220
1004FlekkefjordVest-Agder159255205318174222247
1014VenneslaVest-Agder1494350169124200167
1017SongdalenVest-Agder1541011694776339
1018SøgneVest-Agder309814190321112
1021MarnardalVest-Agder23528322195291337365
1026ÅseralVest-Agder402417407356415415408
1027AudnedalVest-Agder307349299304303309242
1029LindesnesVest-Agder232184159110141148163
1032LyngdalVest-Agder85315213329698760
1034HægebostadVest-Agder329303319146336310301
1037KvinesdalVest-Agder349355375382366360352
1046SirdalVest-Agder424429408326428428425
1101EigersundRogaland23111170369376323231
1102SandnesRogaland132226128387812861
1103StavangerRogaland155158100192261246216
1106HaugesundRogaland242144343649110582
1111SokndalRogaland204392275215258304273
1112LundRogaland252205215225306269314
1114BjerkreimRogaland32224627629245238294
1119Rogaland730251076896
1120KleppRogaland14520613618970140125
1121TimeRogaland74218111141139172151
1122GjesdalRogaland238320279374266646
1124SolaRogaland225266212280158215180
1127RandabergRogaland202327298244292273244
1129ForsandRogaland373396369150416409414
1130StrandRogaland2463511873788716543
1133HjelmelandRogaland423416392413411396389
1134SuldalRogaland387423395422417425423
1135SaudaRogaland371353303227386374394
1141FinnøyRogaland294363373409277305338
1142RennesøyRogaland27024011065503716
1144KvitsøyRogaland384347352233277240
1145BoknRogaland334233306248381322313
1146TysværRogaland175310270154355366317
1149KarmøyRogaland142160163222169173154
1151UtsiraRogaland424410399375364333
1160VindafjordRogaland1231378979159256233
1201BergenHordaland2188738221171174158
1211EtneHordaland28222118372210219258
1216SveioHordaland14819116730896191145
1219BømloHordaland180243223281221276274
1221StordHordaland125269218317116175174
1222FitjarHordaland77235179197281327350
1223TysnesHordaland281185199294161187172
1224KvinnheradHordaland325388359393343332358
1227JondalHordaland392368393351172112254
1228OddaHordaland380354361390397405403
1231UllensvangHordaland388389385296347358382
1232EidfjordHordaland399408387340424421420
1233UlvikHordaland359306377149369349311
1234GranvinHordaland368332313359329319218
1235VossHordaland167922336136261194
1238KvamHordaland302316267355333252281
1241FusaHordaland115299295203200230241
1242SamnangerHordaland305302246376349373326
1243Os (Hord.)Hordaland30126320827341983
1244AustevollHordaland22314522183698
1245SundHordaland20021116073479834
1246FjellHordaland2031921532206084101
1247AskøyHordaland1632922192016315020Positiv effekt
1251VaksdalHordaland21026233923314296276
1252ModalenHordaland419426412385412406407
1253OsterøyHordaland2278338689010178
1256MelandHordaland7813960327122184204
1259ØygardenHordaland357376312300413410415
1260RadøyHordaland41245238254280232206
1263LindåsHordaland299343202341299299302
1264AustrheimHordaland239324346365335290312
1265FedjeHordaland396403345298377394331
1266MasfjordenHordaland404393383309389382383
1401FloraSogn og Fjordane95281248178305320278
1411GulenSogn og Fjordane295383309285289340375
1412SolundSogn og Fjordane381395397310217199
1413HyllestadSogn og Fjordane361382355410267351368
1416HøyangerSogn og Fjordane335280290289387401388
1417VikSogn og Fjordane220249236230311348328
1418BalestrandSogn og Fjordane375409399347403397391
1419LeikangerSogn og Fjordane317207262262342363316
1420SogndalSogn og Fjordane185135150247186239191
1421AurlandSogn og Fjordane407421402253427427422
1422LærdalSogn og Fjordane338335268391353385386
1424ÅrdalSogn og Fjordane323367286279391398381
1426LusterSogn og Fjordane228317282232365375397
1428AskvollSogn og Fjordane206220241136117114103
1429FjalerSogn og Fjordane21610874177689153
1430GaularSogn og Fjordane906959175137214127
1431JølsterSogn og Fjordane285237259316301317353
1432FørdeSogn og Fjordane50199109143194207186
1433NaustdalSogn og Fjordane369360289335107209173
1438BremangerSogn og Fjordane194277231269315368380
1439VågsøySogn og Fjordane112200172337226158260
1441SeljeSogn og Fjordane262236294394206119137
1443EidSogn og Fjordane27395131347266
1444HornindalSogn og Fjordane117178413253199250
1445GloppenSogn og Fjordane234308337320155221239
1449StrynSogn og Fjordane3824336534299142
1502MoldeMøre og Romsdal224256141274244228184
1504ÅlesundMøre og Romsdal6114758212195196183
1505KristiansundMøre og Romsdal94198137315247268225
1511VanylvenMøre og Romsdal370312280416218263269
1514Sande (M. og R.)Møre og Romsdal315340311418319342303
1515Herøy (M. og R.)Møre og Romsdal3515741896935
1516UlsteinMøre og Romsdal21424871129647875
1517HareidMøre og Romsdal11111949488193
1519VoldaMøre og Romsdal178179164193121170226
1520ØrstaMøre og Romsdal13106124617997144
1523ØrskogMøre og Romsdal1707340184364313124Meget positiv effekt
1524NorddalMøre og Romsdal256391396198382359340
1525StrandaMøre og Romsdal1901713354631364
1526StordalMøre og Romsdal2081402403997189148
1528SykkylvenMøre og Romsdal10617399260612458
1529SkodjeMøre og Romsdal3239222015422062Positiv effekt
1531SulaMøre og Romsdal4012479243213145
1532GiskeMøre og Romsdal20936436733362240165
1534HaramMøre og Romsdal237105190607511796
1535VestnesMøre og Romsdal314305352398345336122Meget positiv effekt
1539RaumaMøre og Romsdal988202119314771
1543NessetMøre og Romsdal358334360401350365370
1545MidsundMøre og Romsdal11117725828235154130
1546SandøyMøre og Romsdal351339348235327335329
1547AukraMøre og Romsdal31830028496400414412
1548FrænaMøre og Romsdal2512766183160223236
1551EideMøre og Romsdal145219176197296
1554AverøyMøre og Romsdal9791184128178277
1557GjemnesMøre og Romsdal32634835738199176159
1560TingvollMøre og Romsdal20146611813134198
1563SunndalMøre og Romsdal28814819647374380393
1566SurnadalMøre og Romsdal164176204311263297357
1567RindalMøre og Romsdal624813537271260290
1571HalsaMøre og Romsdal3272442332551739359
1573SmølaMøre og Romsdal25082642254266210
1576AureMøre og Romsdal347322229187304289319
1601TrondheimSør-Trøndelag128657514412011879
1612HemneSør-Trøndelag23614616180309294305
1613SnillfjordSør-Trøndelag379333254360237231337
1617HitraSør-Trøndelag21225319290926280
1620FrøyaSør-Trøndelag1364425625184183188
1621ØrlandSør-Trøndelag1193755213314651
1622AgdenesSør-Trøndelag1872171786197135
1624RissaSør-Trøndelag2471781732096552116
1627BjugnSør-Trøndelag12012928528735832
1630ÅfjordSør-Trøndelag331290252312219262267
1632RoanSør-Trøndelag391375364237332243318
1633OsenSør-Trøndelag362336365207411247
1634OppdalSør-Trøndelag152230201161167132152
1635RennebuSør-Trøndelag176188235245346343369
1636MeldalSør-Trøndelag251282269202318272141Positiv effekt
1638OrkdalSør-Trøndelag371613168853842
1640RørosSør-Trøndelag47543341191262190
1644HoltålenSør-Trøndelag276274350377179157138
1648Midtre GauldalSør-Trøndelag65261815204137237
1653MelhusSør-Trøndelag1501591331802026021
1657SkaunSør-Trøndelag67955581427
1662KlæbuSør-Trøndelag12925724413914430694Positiv effekt
1663MalvikSør-Trøndelag6812832163016128
1664SelbuSør-Trøndelag207216102278228226293
1665TydalSør-Trøndelag418400354313426419417
1702SteinkjerNord-Trøndelag937061167533963
1703NamsosNord-Trøndelag181647671146100149
1711MeråkerNord-Trøndelag24421417644279149255
1714StjørdalNord-Trøndelag1242152242422454209
1717FrostaNord-Trøndelag18616421658162110249
1718LeksvikNord-Trøndelag2832502372771051789
1719LevangerNord-Trøndelag26353513021007648
1721VerdalNord-Trøndelag184163116234187186136
1723MosvikNord-Trøndelag
1724VerranNord-Trøndelag337294271411360300348
1725NamdalseidNord-Trøndelag110136143122181152110
1729Inderøy (gammel)Nord-Trøndelag
1736SnåsaNord-Trøndelag70143338323123111
1738LierneNord-Trøndelag31325921077184163270
1739RøyrvikNord-Trøndelag41135630254380372245
1740NamsskoganNord-Trøndelag408422401424398371366
1742GrongNord-Trøndelag19820420791361333344
1743HøylandetNord-Trøndelag137102188571028685
1744OverhallaNord-Trøndelag10529928710632121
1748FosnesNord-Trøndelag328165226188276284160
1749FlatangerNord-Trøndelag348342315252356264283
1750ViknaNord-Trøndelag173611151034516232
1751NærøyNord-Trøndelag671101952364059156
1755LekaNord-Trøndelag385362381265243293266
1756InderøyNord-Trøndelag134224831052
1804BodøNordland921006214210379134
1805NarvikNordland20261264159264280324
1811BindalNordland273361366321392350343
1812SømnaNordland1464513151294198219
1813BrønnøyNordland57597170286314211
1815VegaNordland266247292172359301364
1816VevelstadNordland287313242261203356147
1818Herøy (Nordl.)Nordland27530424515722215186
1820AlstahaugNordland221155155307205227304
1822LeirfjordNordland168238278286252193115
1824VefsnNordland303264250362259229272
1825GraneNordland32127528312272181229
1826HattfjelldalNordland279398261164344362395
1827DønnaNordland309369247191317291193
1828NesnaNordland367309297125328339355
1832HemnesNordland340366370406390381411
1833RanaNordland127789116514918868
1834LurøyNordland395430332423153195
1835TrænaNordland292232331297322321351
1836RødøyNordland415365379358230399284
1837MeløyNordland284229234334383341371
1838GildeskålNordland36438738670357357396
1839BeiarnNordland394344362288408413401
1840SaltdalNordland174328330131378370263Positiv effekt
1841FauskeNordland300337356137298265321
1845SørfoldNordland420418329417422423421
1848SteigenNordland339285353320328356
1849HamarøyNordland397413330386400
1850TysfjordNordland420373395361390
1851LødingenNordland241254233224236182
1852TjeldsundNordland378369420300324322
1853EvenesNordland27827276325329280
1854BallangenNordland365180211295274262
1856RøstNordland36036929643362292323
1857VærøyNordland369292236282298
1859FlakstadNordland382252222419231102120
1860VestvågøyNordland293314272414220159150
1865VåganNordland13822714731921275232
1866HadselNordland1672214325223235325
1867Bø (Nordl.)Nordland16260328153308275339
1868ØksnesNordland668413013080113177
1870SortlandNordland14022239106152160190
1871AndøyNordland14714311717918026132
1874MoskenesNordland33321340287318279
1901Harstad (gammel)Troms
1902TromsøTroms1820298117229281308
1903HarstadTroms282213250214
1911KvæfjordTroms255326310100405403221Positiv effekt
1913SkånlandTroms298128281323268258320
1915Bjarkøy (gammel)Troms
1917IbestadTroms304291228104352312114
1919GratangenTroms3723253045614080207
1920LavangenTroms13427316963338325176
1922BarduTroms374359327206393400367
1923SalangenTroms233296293306307367299
1924MålselvTroms15717013248153194261
1925SørreisaTroms3622419397215259153
1926DyrøyTroms2402232533302164133Negativ effekt
1927TranøyTroms308279326246134182292
1928TorskenTroms36992348393265
1929BergTroms355172151313247257
1931LenvikTroms8916232530182233287
1933BalsfjordTroms211125191240197242361
1936KarlsøyTroms332379371121341288327
1938LyngenTroms306345288266240237246
1939StorfjordTroms406369390155270326345
1940KåfjordTroms386346324174351334410
1941SkjervøyTroms35333825511340303363
1942NordreisaTroms345112912344744
1943KvænangenTroms384390374389406408409
2002VardøFinnmark108954339218297
2003VadsøFinnmark265386358328211267286
2004HammerfestFinnmark28035227326371395392
2011KautokeinoFinnmark409428403346379346275
2012AltaFinnmark7319518450283345330
2014LoppaFinnmark403419323408394338377
2015HasvikFinnmark29725126659363390376
2017KvalsundFinnmark398427409425337287385
2018MåsøyFinnmark404200402383362
2019NordkappFinnmark26831911298156197
2020PorsangerFinnmark35633032227358286268
2021KarasjokFinnmark344412388158354384342
2022LebesbyFinnmark363380394228265308372
2023GamvikFinnmark393407406339409411402
2024BerlevågFinnmark342381389348421391378
2025TanaFinnmark191331174135312347336
2027NessebyFinnmark389414363204370369248
2028BåtsfjordFinnmark289329321239367387310
2030Sør-VarangerFinnmark31929726352373404404
Flere artikler om

Delta i debatten

Vi overvåker denne debatten kontinuerlig mellom kl. 07 og 24. Kommentarfeltet er nå stengt og åpner igjen kl. 07.00. Velkommen tilbake da!