Kommunebarometeret 2017 - vann, avløp og renovasjon

Kommunebarometeret. Her er den foreløpige tabellen for vann, avløp og renovasjon i Kommunebarometeret 2017.
Illustrasjonsfoto: Lisa Rypeng

I vann, avløp og renovasjon har vi brukt 13 ulike nøkkeltall, som er listet under tabellen. Kommunebarometeret publiseres i en foreløpig utgave 30. mars, ettersom det er nå dataene er nye og mest interessante. Det kan bli mindre endringer ved den endelige publiseringen 21. juni.

Du finner også alle tabeller og mer informasjon om hver enkelt kommune på vårt nettsted Kommunebarometeret.no. For full tilgang kreves eget abonnement.

KnrKommuneFylke20102011201220132014201520162017 (foreløpig)
101HaldenØstfold258867101231280
104MossØstfold571161095127
105SarpsborgØstfold9013153147319
106FredrikstadØstfold214182313273210
111HvalerØstfold23636832012930192
118AremarkØstfold407397104175185
119MarkerØstfold239126902015247
121RømskogØstfold323332
122TrøgstadØstfold8998362635100
123SpydebergØstfold194341288
124AskimØstfold247296246244357109
125EidsbergØstfold345312181759
127SkiptvetØstfold2702751267540196
128RakkestadØstfold5316320299368
135RådeØstfold253355776153
136RyggeØstfold2612429022240
137Våler (Østf.)Østfold1301438163
138HobølØstfold2343433976323
211VestbyAkershus og Oslo2311710755131
213SkiAkershus og Oslo104111731571
214ÅsAkershus og Oslo7712581735082
215FrognAkershus og Oslo952648318261
216NesoddenAkershus og Oslo18125565120
217OppegårdAkershus og Oslo14552161197159
219BærumAkershus og Oslo7210614313992
220AskerAkershus og Oslo44403491721
221Aurskog-HølandAkershus og Oslo7817410615119896
226SørumAkershus og Oslo14286518112358
227FetAkershus og Oslo108179121323323
228RælingenAkershus og Oslo45153452
229EnebakkAkershus og Oslo358217
230LørenskogAkershus og Oslo421012351862438
231SkedsmoAkershus og Oslo163261205102844
233NittedalAkershus og Oslo238871571641
234GjerdrumAkershus og Oslo177212162234997
235UllensakerAkershus og Oslo133612711386
236Nes (Ak.)Akershus og Oslo439950163234208
237EidsvollAkershus og Oslo87761434194173
238NannestadAkershus og Oslo152273133674317
239HurdalAkershus og Oslo3351709689116
301OsloAkershus og Oslo17313225312623981
402KongsvingerHedmark107152626237
403HamarHedmark342794122910
412RingsakerHedmark2622483014652112
415LøtenHedmark34625015411111319
417StangeHedmark222176279441425
418Nord-OdalHedmark192293103328
419Sør-OdalHedmark2161468428201
420EidskogHedmark14315145334
423GrueHedmark2183294855
425ÅsnesHedmark93110191032195
426Våler (Hedm.)Hedmark4211452807589
427ElverumHedmark3358138493724
428TrysilHedmark156311303206232287
429ÅmotHedmark28113533424469
430Stor-ElvdalHedmark206364137229294154
432RendalenHedmark289165176255340327
434EngerdalHedmark423232278154305
436TolgaHedmark279246
437TynsetHedmark2682104781313
438AlvdalHedmark9420116783861
439FolldalHedmark2943312412899
441Os (Hedm.)Hedmark1219225136211123
501LillehammerOppland71678822914
502GjøvikOppland411985010133
511DovreOppland302351183203331363
512LesjaOppland141324182283293
513SkjåkOppland301247120223336359
514LomOppland311338198198307145
515VågåOppland408130144251265227
516Nord-FronOppland344308913941249
517SelOppland402376213322
519Sør-FronOppland73331531549
520RingebuOppland240181638719179
521ØyerOppland3774115208237108
522GausdalOppland147813813177
528Østre TotenOppland11323056386856
529Vestre TotenOppland248100243
532JevnakerOppland1703652879311532
533LunnerOppland106129307245181
534GranOppland32631925611887
536Søndre LandOppland28556285342220
538Nordre LandOppland325363124193358
540Sør-AurdalOppland403408349113159364
541EtnedalOppland397395335267357
542Nord-AurdalOppland35333334468144
543Vestre SlidreOppland21313332814693333
544Øystre SlidreOppland153196347153185336
545VangOppland396244176324
602DrammenBuskerud2722883236291193
604KongsbergBuskerud796126982105255
605RingerikeBuskerud30427828912643
612HoleBuskerud622955144411
615FlåBuskerud411392333159200344
616Nes (Busk.)Buskerud2843023427273121
617GolBuskerud17532621424275
618HemsedalBuskerud15017218952178290
619ÅlBuskerud386394297145171136
620HolBuskerud425400346213362225
621SigdalBuskerud413393318143125356
622KrødsheradBuskerud405403348266383236
623ModumBuskerud37034730457141
624Øvre EikerBuskerud166136312336122
625Nedre EikerBuskerud1011191719869102
626LierBuskerud267147272869575
627RøykenBuskerud1261092999590164
628HurumBuskerud278336121134
631FlesbergBuskerud303309238170369
632RollagBuskerud4093796927351348
633Nore og UvdalBuskerud384310296267385362
701HortenVestfold8241166060
702HolmestrandVestfold1214545914539
704TønsbergVestfold5655117698786
706SandefjordVestfold40211361731947
709LarvikVestfold3975164401081
711SvelvikVestfold36118322813
713Sande (Vestf.)Vestfold249656464104
714HofVestfold3573612655390
716ReVestfold271112112306117
719AndebuVestfold212150989835
720StokkeVestfold136891026146
722NøtterøyVestfold11010818618648
723TjømeVestfold26132821754565
728LardalVestfold43028111033931
805PorsgrunnTelemark25621929313028294
806SkienTelemark184131192107129122
807NotoddenTelemark38536026320731091
811SiljanTelemark10037796514095
814BambleTelemark16916786158252200
815KragerøTelemark9816410116227127
817DrangedalTelemark427357240253347
819NomeTelemark398391352303265
821Bø (Telem.)Telemark1722034014917449
822SauheradTelemark418366197185241244
826TinnTelemark146262390325
827HjartdalTelemark320358266258330272
828SeljordTelemark424385336268387252
829KviteseidTelemark339352219236296
830NissedalTelemark37532134124927693
831FyresdalTelemark420407257216305160
833TokkeTelemark293300203200158224
834VinjeTelemark412224130277268
901RisørAust-Agder363251194187199304
904GrimstadAust-Agder27177613678
906ArendalAust-Agder46607555127184
911GjerstadAust-Agder336406302171285234
912VegårsheiAust-Agder401374175199349215
914TvedestrandAust-Agder242301224188341183
919FrolandAust-Agder1826852137146300
926LillesandAust-Agder337207322222311204
928BirkenesAust-Agder20826321286260
929ÅmliAust-Agder313350300115278343
935IvelandAust-Agder342381142283
937Evje og HornnesAust-Agder40040472309
938ByglandAust-Agder428405338235312
940ValleAust-Agder243284262174155270
941BykleAust-Agder117267310205304228
1001KristiansandVest-Agder1336933728030
1002MandalVest-Agder17166166234
1003FarsundVest-Agder13997955446
1004FlekkefjordVest-Agder316313156178195216
1014VenneslaVest-Agder1832692711886156
1017SongdalenVest-Agder3551203437613157
1018SøgneVest-Agder14818732670111105
1021MarnardalVest-Agder392371345144163
1026ÅseralVest-Agder36732732788
1027AudnedalVest-Agder28233928265169
1029LindesnesVest-Agder1291152027492233
1032LyngdalVest-Agder2972661991323103
1034HægebostadVest-Agder3873962754274276
1037KvinesdalVest-Agder80157321925251
1046SirdalVest-Agder1141605920234450
1101EigersundRogaland135141100148174
1102SandnesRogaland5435140291
1103StavangerRogaland706213917620283
1106HaugesundRogaland76642832539229
1111SokndalRogaland18515821125
1112LundRogaland182522112143217
1114BjerkreimRogaland259295148230370140
1119Rogaland728748
1120KleppRogaland252333101
1121TimeRogaland5932352120
1122GjesdalRogaland242358531187
1124SolaRogaland3116478329
1127RandabergRogaland31414236
1129ForsandRogaland310263325157270133
1130StrandRogaland349173288180207355
1133HjelmelandRogaland159341227262
1134SuldalRogaland306334185109162222
1135SaudaRogaland322235284367257
1141FinnøyRogaland21139033166103366
1142RennesøyRogaland36140375165
1144KvitsøyRogaland8510433836
1145BoknRogaland343345132
1146TysværRogaland164162247166300285
1149KarmøyRogaland88121118118226259
1151UtsiraRogaland300276259105201
1160VindafjordRogaland116156169181248312
1201BergenHordaland12512221089215256
1211EtneHordaland359283191293264
1216SveioHordaland8615109151
1219BømloHordaland2262266645106
1221StordHordaland1039174154224186
1222FitjarHordaland246249589747
1223TysnesHordaland178128
1224KvinnheradHordaland368335184245298297
1227JondalHordaland13719993238177
1228OddaHordaland241148151196374132
1231UllensvangHordaland380282316320205
1232EidfjordHordaland2022809915312
1233UlvikHordaland11122549131112
1234GranvinHordaland406382174156301110
1235VossHordaland6196176334318
1238KvamHordaland32421114127209
1241FusaHordaland366323152365
1242SamnangerHordaland391377135342335
1243Os (Hord.)Hordaland12277119189306
1244AustevollHordaland258
1245SundHordaland277256371
1246FjellHordaland1671694279235203
1247AskøyHordaland109149285184281
1251VaksdalHordaland283209232265328326
1252ModalenHordaland312107284
1253OsterøyHordaland112202142128205301
1256MelandHordaland2692207264177291
1259ØygardenHordaland180195299230
1260RadøyHordaland203260222120171
1263LindåsHordaland681376078258
1264AustrheimHordaland291274204226
1265FedjeHordaland29534819019226685
1266MasfjordenHordaland393411356273373194
1401FloraSogn og Fjordane634723912317915
1411GulenSogn og Fjordane22166160237287332
1412SolundSogn og Fjordane266309252272308
1413HyllestadSogn og Fjordane34124557119339
1416HøyangerSogn og Fjordane1883303242693913
1417VikSogn og Fjordane16821828619421874
1418BalestrandSogn og Fjordane29929420424716726
1419LeikangerSogn og Fjordane38340933025736598
1420SogndalSogn og Fjordane35124135121232680
1421AurlandSogn og Fjordane3213416321126184
1422LærdalSogn og Fjordane23220826431771
1424ÅrdalSogn og Fjordane28820525114217276
1426LusterSogn og Fjordane115362276209345135
1428AskvollSogn og Fjordane35283214
1429FjalerSogn og Fjordane35435987137240
1430GaularSogn og Fjordane280238168234329
1431JølsterSogn og Fjordane404270129134309346
1432FørdeSogn og Fjordane315257123164117172
1433NaustdalSogn og Fjordane374386215165202
1438BremangerSogn og Fjordane12718026888183289
1439VågsøySogn og Fjordane23089916524970
1441SeljeSogn og Fjordane969533133190190
1443EidSogn og Fjordane10211835217166124
1444HornindalSogn og Fjordane1204318250210367
1445GloppenSogn og Fjordane555314712219644
1449StrynSogn og Fjordane1761686890156182
1502MoldeMøre og Romsdal57113496125
1504ÅlesundMøre og Romsdal318384213162173206
1505KristiansundMøre og Romsdal221370308231275170
1511VanylvenMøre og Romsdal422402319103181147
1514Sande (M. og R.)Møre og Romsdal376254375113
1515Herøy (M. og R.)Møre og Romsdal244237
1516UlsteinMøre og Romsdal4842329213
1517HareidMøre og Romsdal8339978062
1519VoldaMøre og Romsdal99489210042
1520ØrstaMøre og Romsdal50228211179212239
1523ØrskogMøre og Romsdal210272277204321310
1524NorddalMøre og Romsdal20994261327295
1525StrandaMøre og Romsdal410344114
1526StordalMøre og Romsdal237231134
1528SykkylvenMøre og Romsdal37337313410863119
1529SkodjeMøre og Romsdal362258225262317
1531SulaMøre og Romsdal101691166250
1532GiskeMøre og Romsdal2850305857211
1534HaramMøre og Romsdal321299170316273
1535VestnesMøre og Romsdal348346
1539RaumaMøre og Romsdal6038311201164207
1543NessetMøre og Romsdal19113180
1545MidsundMøre og Romsdal12422225419524773
1546SandøyMøre og Romsdal11203730157223
1547AukraMøre og Romsdal1641175818
1548FrænaMøre og Romsdal759046
1551EideMøre og Romsdal3518
1554AverøyMøre og Romsdal190200177120209340
1557GjemnesMøre og Romsdal14415931225302353
1560TingvollMøre og Romsdal199387294161110278
1563SunndalMøre og Romsdal369378249290263
1566SurnadalMøre og Romsdal250271159114255146
1567RindalMøre og Romsdal195380243243332303
1571HalsaMøre og Romsdal202223207313361
1573SmølaMøre og Romsdal309314260210279166
1576AureMøre og Romsdal1587222948133302
1601TrondheimSør-Trøndelag92236167241079
1612HemneSør-Trøndelag39484172160220286
1613SnillfjordSør-Trøndelag329265255182208219
1617HitraSør-Trøndelag42925210114877314
1620FrøyaSør-Trøndelag364318116140222254
1621ØrlandSør-Trøndelag292114135271221
1622AgdenesSør-Trøndelag15132011412116952
1624RissaSør-Trøndelag263171256359370
1627BjugnSør-Trøndelag11863323299
1630ÅfjordSør-Trøndelag32829226722021451
1632RoanSør-Trøndelag296103248295
1633OsenSør-Trøndelag229399354246144
1634OppdalSør-Trøndelag301232332236267
1635RennebuSør-Trøndelag200142928397269
1636MeldalSør-Trøndelag308175179139206253
1638OrkdalSør-Trøndelag157234108127192248
1640RørosSør-Trøndelag276259150228348120
1644HoltålenSør-Trøndelag319185231155356316
1648Midtre GauldalSør-Trøndelag228306145168242345
1653MelhusSør-Trøndelag1962797170231
1657SkaunSør-Trøndelag519353124130155
1662KlæbuSør-Trøndelag334298105189288338
1663MalvikSør-Trøndelag144112815026066
1664SelbuSør-Trøndelag17424031716959143
1665TydalSør-Trøndelag347353226226355321
1702SteinkjerNord-Trøndelag1341052586067282
1703NamsosNord-Trøndelag6712991114246
1711MeråkerNord-Trøndelag662412528308
1714StjørdalNord-Trøndelag15139225298
1717FrostaNord-Trøndelag97106
1718LeksvikNord-Trøndelag275285250
1719LevangerNord-Trøndelag842061931726307
1721VerdalNord-Trøndelag12832122211172
1723MosvikNord-Trøndelag
1724VerranNord-Trøndelag20425323451102168
1725NamdalseidNord-Trøndelag138194119141292292
1729Inderøy (gammel)Nord-Trøndelag
1736SnåsaNord-Trøndelag305316443748352
1738LierneNord-Trøndelag25428613100160
1739RøyrvikNord-Trøndelag25512726221364
1740NamsskoganNord-Trøndelag327287341
1742GrongNord-Trøndelag15417782214221245
1743HøylandetNord-Trøndelag333375206152
1744OverhallaNord-Trøndelag193216228215333350
1748FosnesNord-Trøndelag233227104
1749FlatangerNord-Trøndelag119193
1750ViknaNord-Trøndelag160192259
1751NærøyNord-Trøndelag165144257161
1755LekaNord-Trøndelag123191
1756InderøyNord-Trøndelag34223610679115
1804BodøNordland47591588482218
1805NarvikNordland52305208175182150
1811BindalNordland31736724424121767
1812SømnaNordland494915556122129
1813BrønnøyNordland219277168162
1815VegaNordland381322332124176
1816VevelstadNordland331340305219251294
1818Herøy (Nordl.)Nordland245356291167253
1820AlstahaugNordland28632523713210768
1822LeirfjordNordland372398177346288
1824VefsnNordland1327833931854
1825GraneNordland399184150197
1826HattfjelldalNordland414410357259382238
1827DønnaNordland388317350106
1828NesnaNordland19820419116
1832HemnesNordland187233131232151118
1833RanaNordland67802777187232
1834LurøyNordland21301949937
1835TrænaNordland273289165240138
1836RødøyNordland29978188271
1837MeløyNordland1623118063
1838GildeskålNordland697096366238
1839BeiarnNordland223214227343284
1840SaltdalNordland217155324
1841FauskeNordland945149149111
1845SørfoldNordland274798528
1848SteigenNordland227314315
1849HamarøyNordland179218183354
1850TysfjordNordland224368
1851LødingenNordland14980
1852TjeldsundNordland25121633457
1853EvenesNordland225242325137
1854BallangenNordland287270358277
1856RøstNordland186229
1857VærøyNordland378295315
1859FlakstadNordland426190146260381279
1860VestvågøyNordland155186223138161153
1865VåganNordland36029729826437765
1866HadselNordland647370170264149
1867Bø (Nordl.)Nordland7457
1868ØksnesNordland1644269189
1870SortlandNordland17127319333764
1871AndøyNordland385445
1874MoskenesNordland338195363
1901Harstad (gammel)Troms
1902TromsøTroms197268188258198
1903HarstadTroms292197297175
1911KvæfjordTroms33024328117225447
1913SkånlandTroms264280388351
1915Bjarkøy (gammel)Troms
1917IbestadTroms58189128
1919GratangenTroms377401250224335
1920LavangenTroms161197173190246
1922BarduTroms105102245248366199
1923SalangenTroms390198221274148
1924MålselvTroms20546196380330
1925SørreisaTroms371372200254116266
1926DyrøyTroms382242386
1927TranøyTroms395354314272378347
1928TorskenTroms307209361
1929BergTroms9189240223126
1931LenvikTroms140304113230235
1933BalsfjordTroms260307203354
1936KarlsøyTroms257188230219180
1938LyngenTroms412104256241
1939StorfjordTroms38985187268107
1940KåfjordTroms419178241271379188
1941SkjervøyTroms26582212376142
1942NordreisaTroms8136943242319274
1943KvænangenTroms332154262360141
2002VardøFinnmark350355393167
2003VadsøFinnmark415388306263372360
2004HammerfestFinnmark189221127152281130
2011KautokeinoFinnmark207303111110233371
2012AltaFinnmark201138201218289296
2014LoppaFinnmark23521332923885152
2015HasvikFinnmark340291274239369158
2017KvalsundFinnmark6551191147135139
2018MåsøyFinnmark215220132
2019NordkappFinnmark416395178
2020PorsangerFinnmark356412340270353331
2021KarasjokFinnmark290337178233216311
2022LebesbyFinnmark298290389342
2023GamvikFinnmark417389252261384320
2024BerlevågFinnmark314215322242
2025TanaFinnmark365349352337
2027NessebyFinnmark379383353392349
2028BåtsfjordFinnmark231161350394191
2030Sør-VarangerFinnmark220315315184263212
Nøkkeltall Forklaring Kilde
GEBYR: Årsgebyr - vann - avløp - renovasjon og feiing Årets gebyr for de fire områdene samlet. Målt i faste 2016-kroner. Tidligere år er korrigert med kommual deflator. Tallgrunnlag fra Kostra (SSB). SSB (Kostra)
VANNKVALITET: Andel tilknyttet vannverk med god kvalitet E-coli E.coli: Andel innbyggere tilknyttet kommunalt vannverk med tilfredsstillende prøveresultater. Tall fra Kostra (SSB). SSB (Kostra)
VANNKVALITET: Andel tilknyttet vannverk med god kvalitet IE Intestinale enterokokker: Andel innbyggere tilknyttet kommunalt vannverk med tilfredsstillende prøveresultater. Tall fra Kostra (SSB). SSB (Kostra)
VANNKVALITET: Andel tilknyttet vannverk med god kvalitet farge Farge: Antall innbyggere tilknyttet kommunalt vannverk med tilfredsstillende prøveresultater. Tall fra Kostra (SSB). SSB (Kostra)
VANNKVALITET: Andel tilknyttet vannverk med god kvalitet pH PH: Antall innbyggere tilknyttet kommunalt vannverk med tilfredsstillende prøveresultater. Tall fra Kostra (SSB). SSB (Kostra)
LEVERANSE: Brudd i vannleveransen - snitt timer per år per innb. Gjennomsnittlig årlig avbruddstid i vannforsyningen. Tall fra Kostra (SSB), bearbeidet slik at det er presentert i timer per år. SSB (Kostra)
VANNLEKKASJE: Andel av vannet som lekker bort Mengde vann til lekkasje målt mot total vannleveranse. Tall fra Kostra (SSB). SSB (Kostra)
FORNYING: Andel fornyet vannledningsnett siste tre år Andel fornyet ledningsnett, gjennomsnitt for siste tre år. Tall fra Kostra (SSB). SSB (Kostra)
FORNYING: Andel fornyet spillvannsnett siste tre år - avløp Andel fornyet spillvannsnett, gjennomsnitt for siste tre år. Tall fra Kostra (SSB). SSB (Kostra)
RENSEKRAV: Andel tilknyttet anlegg som overholder alle rensekrav Andel innbyggere tilknyttet anlegg der rensekrav er oppfylt. Tall fra Kostra (SSB). SSB (Kostra)
ANLEGG: Antall stopp i kloakken per 100 km spillvannsnett Antall kloakkstopper i avløpsledninger og kummer, målt per 100 kilometer med ledningsnett. Tallgrunnlag fra Kostra (SSB). SSB (Kostra)
OVERSVØMMELSER: Antall oversvømte kjellere hvor kommunen har erkjent ansvar - per 10.000 innbyggere Antall avsluttede saker over kjelleroversvømmelser, der kommunen har erkjent erstatningsansvar. Målt per 10.000 innbyggere. Tallgrunnlag fra Kostra (SSB). SSB (Kostra)
RENOVASJON: Andel husholdningsavfall levert til gjenvinning og biologisk behandling Levert til materialgjenvinning inklusiv biologisk behandling, målt mot husholdningsavfall totalt. Tall fra Kostra (SSB). SSB (Kostra)
Flere artikler om

Delta i debatten

Vi overvåker denne debatten kontinuerlig mellom kl. 07 og 24. Kommentarfeltet er nå stengt og åpner igjen kl. 07.00. Velkommen tilbake da!