Så mye fikk Kommune-Norge i resultat

Økonomi. Kostra-tallene viser at Kommune-Norge fikk et netto driftsresultat på 4 prosent av driftsinntektene samlet sett i 2016.

Økt skatteinngang i 2016 gir bedring i driftsresultatene i Kommune-Norge. Det viser ferske tall fra Statistisk sentralbyrå (SSB).

14 milliarder i økte skatteinntekter bidrar til positive driftsresultater, og gir netto driftsresultat på 4 prosent av driftsinntektene for kommunene samlet sett i 2016. Samtidig har kommunene svært høye pensjonsforpliktelser og lånegjelden i kroner per innbygger øker.

I dag kommer Kostra-tall, følg utvikligen utover dagen.

Kostra står for Kommune-Stat-Rapportering.

LES OGSÅ: Kommunene styrer mot beste resultat på 10 år

«God styring»

Netto driftsresultat i 2016 ble på 4,0 prosent i kommunene (inkl. Oslo) og 5,0 prosent i fylkeskommunene.

– Dette er en økning på henholdsvis 1,0 og 0,5 prosentpoeng fra 2015. Merskattevekst (engangsinntekt for 2016) og lavere lønnsvekst enn opprinnelig anslått er viktige forklaringer til økningen, men resultatet vitner også om god økonomisk styring i kommunene, sier Rune Bye som er avdelingsdirektør for Kommuneøkonomi i KS.

– Det er fortsatt høy investeringsaktivitet i kommunesektoren, selv om veksten i 2016 flatet ut.

Investeringene økte i 2016 med 4,0 prosent i kommunene (inkl. Oslo) og 1,5 prosent i fylkeskommunene. Det høye investeringsnivået gjør også at langsiktig lånegjeld ekskl. pensjonsforpliktelser fortsatte å øke i 2016, med 5 prosent for kommunene (inkl. Oslo) og 20 prosent for fylkeskommunene.

SSB skulle publisert Kostra-tallene klokka 08.00 i dag tidlig, men det har vært, og er fortsatt, store problemer med å hente ut dataene. SSB oppgir at dette skyldes stor trafikk og skriver samtidig på  egne nettsider at de jobber med å løse problemet. 

(Artikkelen er oppdatert. Red.)

Tabellen under viser netto driftsresultat i prosent av brutto driftsinntekter, konsern (Kilde: SSB/ Kostra)

Table
KommunenummerKommune2013201420152016
101Halden-30,12,34,5
104Moss01,83,93,9
105Sarpsborg1,3-1,21,23,2
106Fredrikstad1,52,61,22,7
111Hvaler3,13,7-0,8-0,6
118Aremark4,61,10,5-0,5
119Marker-1,1-2,43,26,9
121Rømskog1,742,67,7
122Trøgstad4,93,74,94,9
123Spydeberg0,7-2,40,20
124Askim3,90,61,43,4
125Eidsberg2,212,11,9
127Skiptvet0,51,61,44,5
128Rakkestad0,50,81,73,7
135Råde4,91,52,74,1
136Rygge0,90,43,34,4
137Våler (Østf.)1,65,25,66,9
138Hobøl-2,1-3,8-0,34,6
211Vestby8,35,164,6
213Ski4,5-1,402
214Ås3,40,943,8
215Frogn5,92,94,33
216Nesodden2,80,62,93,5
217Oppegård4,71,45,25,4
219Bærum62,64,78,7
220Asker4,95,65,77,8
221Aurskog-Høland3,82,94,75
226Sørum-0,51,40,83,3
227Fet1,72,33,93,6
228Rælingen3,32,122,1
229Enebakk1,62,72,74,6
230Lørenskog1,64,52,52,3
231Skedsmo3,74,93,83,2
233Nittedal3,92,73,85,5
234Gjerdrum-2,2-3,52,17,6
235Ullensaker5,81,14,74,1
236Nes (Ak.)5,10,54,12,3
237Eidsvoll0,73,45,54,9
238Nannestad6,60,24,65,6
239Hurdal14,61,2-0,10,4
301Oslo kommune3,41,63,43,6
402Kongsvinger3,51,34,52,2
403Hamar5,2035,6
412Ringsaker4,4444,7
415Løten-1,11,85,16,4
417Stange3,32,25,15,7
418Nord-Odal-0,73,15,21
419Sør-Odal1,3-0,72,74,4
420Eidskog3,5-0,13,94,5
423Grue-3,5-0,71,82,4
425Åsnes0,3-0,6-0,65,1
426Våler (Hedm.)1,31,95,63,7
427Elverum-2,2-2,52,42,8
428Trysil-0,642,61,1
429Åmot-0,31,72,70,4
430Stor-Elvdal3,124,12,9
432Rendalen5,14,47,77,7
434Engerdal10,47,95,15,4
436Tolga1,4-1,85,65,3
437Tynset2,51,31,32,9
438Alvdal1,43,36,66,8
439Folldal1,31,731,7
441Os (Hedm.)0,71,62,92
501Lillehammer-1,6-0,512,8
502Gjøvik3,81,32,54,2
511Dovre-1,3-1,11,32,7
512Lesja-0,52,18,85,8
513Skjåk5,43,81,84,2
514Lom6,2-1-2,45,3
515Vågå2,20,86,94,2
516Nord-Fron2,91,14,93,8
517Sel1,92,94,13,8
519Sør-Fron4,71,9-1,23,3
520Ringebu1,71,15,26,1
521Øyer51,301,7
522Gausdal-1,81,8-0,50,6
528Østre Toten0,20,734,9
529Vestre Toten2,8-0,925,5
532Jevnaker1,51,33,94,2
533Lunner0,30,95,13,5
534Gran-0,10,200,2
536Søndre Land1,64,91,83,9
538Nordre Land-1,83,80,94,9
540Sør-Aurdal3,6-2,54,14,7
541Etnedal9,68,58,87,1
542Nord-Aurdal8,44,63,33,5
543Vestre Slidre1,2-7,70,14,2
544Øystre Slidre3,71,23,33,7
545Vang8,866,77,6
602Drammen4,23,75,34,5
604Kongsberg2,3-0,21,31,8
605Ringerike0,31,64,54,5
612Hole1,6-8,8-4,37,5
615Flå2,81,43,84,6
616Nes (Busk.)-22,34,54,1
617Gol-0,62,72,71
618Hemsedal524,46,5
619Ål3,91,91,43,4
620Hol-7,8-4,13,76,5
621Sigdal6,63,11,75,8
622Krødsherad63,86,67,9
623Modum1,2-0,20,83,7
624Øvre Eiker1,2-0,30,51,5
625Nedre Eiker-0,7-20,94,4
626Lier2,122,63,3
627Røyken4,62,92,33,2
628Hurum0,11,73,63,1
631Flesberg-3,33,83,13,3
632Rollag3,74,53,33,6
633Nore og Uvdal5,63,57,35,1
701Horten2,92,22,53,2
702Holmestrand8,25,43,99,9
704Tønsberg2,81,23,13,3
706Sandefjord (-2016)9,85,57,96,9
709Larvik2,500,23,4
711Svelvik-1,61,63,75,2
713Sande (Vestf.)0,71,73,34,8
714Hof0,5-2,51,31,5
716Re7,5-0,40,44,3
718Ramnes (-2001)........
719Andebu (-2016)4,453,23,3
720Stokke (-2016)1,71,32,70,5
722Nøtterøy7,70,72,85,7
723Tjøme5,10,31,91,4
728Lardal1,61,3-0,44,4
805Porsgrunn0-2,6-0,93,2
806Skien1,62,22,73,8
807Notodden-0,5-0,56,14,4
811Siljan-0,84,66,48,2
814Bamble2-0,12,44
815Kragerø2,9-0,82,42,7
817Drangedal4,51,90,14
819Nome0,2-0,3-1,62,3
821Bø (Telem.)4-0,92,32,3
822Sauherad1-234,2
826Tinn3,53,534,7
827Hjartdal-1,34,70,50,6
828Seljord0,72,42,31,8
829Kviteseid-0,70,42,32,9
830Nissedal-1,804,14,4
831Fyresdal4,95,71,54
833Tokke-0,50,1-3,74,8
834Vinje12,94,76,46,7
901Risør2,113,23,4
904Grimstad2,62,62,52,1
906Arendal2,2-1,82,23,3
911Gjerstad-0,71,8-3,1-0,4
912Vegårshei0,8-0,421,6
914Tvedestrand0,9-0,802,5
919Froland4,30,15,33,2
926Lillesand0,2-4,61,54,1
928Birkenes2,4-0,21,85,9
929Åmli3,82,64,27,9
935Iveland7,13,92,24,3
937Evje og Hornnes2,20,33,65
938Bygland5,4-1,64,59,4
940Valle1,84,42,6..
941Bykle13,914,714,314,3
1001Kristiansand1,71,32,45
1002Mandal1,62,83,52,3
1003Farsund3,40,22,65,7
1004Flekkefjord2,60,22,83,2
1014Vennesla3,12,55,16
1017Songdalen6,43,81,63
1018Søgne33,75,15,2
1021Marnardal6,85,82,36,2
1026Åseral11,612,14,510,4
1027Audnedal2,50,90,65,6
1029Lindesnes812,32,8
1032Lyngdal200,72,9
1034Hægebostad-3,9-2,40,64,4
1037Kvinesdal3,42,35,84,6
1046Sirdal74,230,9
1101Eigersund1,916,44,5
1102Sandnes4,13,23,34,9
1103Stavanger2,6-0,13,85,4
1106Haugesund-0,3-2,423,9
1111Sokndal3,4-0,31,62,2
1112Lund3,1-2,744,2
1114Bjerkreim42,22,54,7
111975,76,65,7
1120Klepp2,11,344,3
1121Time2,30,12,84,3
1122Gjesdal3,62,91,13,6
1124Sola1,92,95,64,8
1127Randaberg2,1-0,43,53,1
1129Forsand15,42-1,313,5
1130Strand1,623,87,2
1133Hjelmeland3-0,91,23
1134Suldal5,18,87,79,8
1135Sauda1,231,40,9
1141Finnøy3,20,90,53,7
1142Rennesøy4,90,93,42,7
1144Kvitsøy2,95,63,62,1
1145Bokn4,20,30,35,2
1146Tysvær4,83,749,3
1149Karmøy1,90,73,34,9
1151Utsira4,9-6,31,76,6
1154Vindafjord (1965-2005)........
1159Ølen (2002-2005)........
1160Vindafjord8,21-0,30,3
1201Bergen1,80,23,15,3
1211Etne3,5-2,51,82
1214Ølen (-2001)........
1216Sveio4,61,24,14
1219Bømlo00,31,84
1221Stord3,61,83,72,2
1222Fitjar6,8-1,62,32,9
1223Tysnes04,21,14,1
1224Kvinnherad9,73,85,11,3
1227Jondal14,61,2..
1228Odda58,66,23,1
1231Ullensvang2,42,51,44,3
1232Eidfjord10,314,510,76,8
1233Ulvik4,61,43,1-1,9
1234Granvin10,24,92,96,1
1235Voss4,25,13,72,9
1238Kvam2,2-0,6-32,2
1241Fusa1,5-1,90,72,5
1242Samnanger1,6-1,7-0,41,9
1243Os (Hord.)63,65,34,6
1244Austevoll40,30,23
1245Sund1,21,81,22,5
1246Fjell-0,10,82,20,9
1247Askøy0,91,31,63,7
1251Vaksdal9,822,54,8
1252Modalen7,97,78,24,3
1253Osterøy1,12,31,1..
1256Meland6,42,93,12,6
1259Øygarden5,97,611,89,4
1260Radøy0,7-13,13,9
1263Lindås5,93,62,96,8
1264Austrheim2,3-3-3,21,5
1265Fedje3,8-0,71,66,3
1266Masfjorden4,11,11,22,8
1401Flora1,90,40,81,5
1411Gulen1,32,42,11,7
1412Solund2,6-2,3-0,51
1413Hyllestad1,83,50-2,6
1416Høyanger0,13,33,42,1
1417Vik6,44,621,21,5
1418Balestrand3,40,91,6-0,2
1419Leikanger1,6-3,1-32,5
1420Sogndal6,64,25,58
1421Aurland8,17,121,15,7
1422Lærdal-0,78,302,3
1424Årdal1,11,83,42
1426Luster1,81,31,53,9
1428Askvoll12,23,84,3
1429Fjaler2,50,60,52,3
1430Gaular1,9-10,13,1
1431Jølster1,9-0,60,6-0,8
1432Førde3,80,12,13,8
1433Naustdal-1,61,5-0,62,8
1438Bremanger7,4-5,917,64,8
1439Vågsøy0,92,54,22,8
1441Selje-1,6-0,54,75,8
1443Eid0,4-1,22,11,3
1444Hornindal3,6-0,52,60,5
1445Gloppen2-0,40,51,5
1449Stryn1,52,40,64,2
1502Molde0-1,73,34,4
1503Kristiansund (-2007)........
1504Ålesund0,4-1,91,82,3
1505Kristiansund-0,4-1,90,53,4
1511Vanylven7,52,13,55,1
1514Sande (M. og R.)0,6-0,5-3,11,5
1515Herøy (M. og R.)-5,1-6,20,66,3
1516Ulstein8,51,82,82,4
1517Hareid21,82,64,9
1519Volda0,41,93,12,8
1520Ørsta2,92,64,32,2
1523Ørskog2,5-4,5-2,60,8
1524Norddal1-1,9-1,70,7
1525Stranda6,32,10,16,9
1526Stordal7,14,6-0,8..
1528Sykkylven-0,2-1,18,36
1529Skodje0,1-1,51,93,8
1531Sula3,50,12,43,4
1532Giske5,2-3,4-2,91
1534Haram5,52,20,1-0,5
1535Vestnes01,3-0,60,6
1539Rauma0,2-0,5-1,33,4
1543Nesset-1-0,61,61,5
1545Midsund4,301,51,8
1546Sandøy0,6-1,3-2,51,5
1547Aukra26,118,217,726,7
1548Fræna0,41,64,74,8
1551Eide0,10,41,6-1,6
1554Averøy3,30,62,81,6
1556Frei (-2007)........
1557Gjemnes5,97,56,25,7
1560Tingvoll1-1,50,90,6
1563Sunndal4,23,23,63
1566Surnadal-2,1-0,50,80,5
1567Rindal3,6-1,80,95
1569Aure (-2005)........
1571Halsa5,94,76,95,4
1572Tustna (-2005)........
1573Smøla1,4-30,82,3
1576Aure3,42,21,22,7
1601Trondheim4,70,63,15,2
1612Hemne-2,3-0,52,13,3
1613Snillfjord2,81,42,2..
1617Hitra3,9-0,1-1,50
1620Frøya10,90,4-3,44,9
1621Ørland4,62,90,93
1622Agdenes9,25,42,55,6
1624Rissa2,22,71,72,1
1627Bjugn0,9-0,5-4,35,7
1630Åfjord2,2-0,72,74,9
1632Roan-1,5-2,82,94,1
1633Osen3,81,63,42,6
1634Oppdal5,413,13,9
1635Rennebu3,51,22,83,2
1636Meldal3,74,31,13,1
1638Orkdal4,71,43,94,8
1640Røros-3,6-2,94,15
1644Holtålen0,2-19,33,9
1648Midtre Gauldal3,502,2-1,8
1653Melhus6,101,82,6
1657Skaun6,55,18,66,8
1662Klæbu2,62,90,90,2
1663Malvik-0,90,2-15,9
1664Selbu-2,52,91,85,7
1665Tydal0,38,55,60,1
1702Steinkjer20,72,73,3
1703Namsos-125,43,4
1711Meråker0,4-0,54,63,5
1714Stjørdal1,70,70,71,9
1717Frosta-21,23,40,9
1718Leksvik0,63,41,7-1
1719Levanger0,60,31,74
1721Verdal-1,2-0,31,62,5
1723Mosvik (-2011)........
1724Verran2,1-0,72,10,5
1725Namdalseid510,91,1
1729Inderøy (-2011)........
1736Snåase - Snåsa-0,3-1,62,71,7
1738Lierne3,27,71,92,6
1739Raarvihke - Røyrvik0,4-0,74,7..
1740Namsskogan-2,6589,9
1742Grong2,3-1,72,83,6
1743Høylandet42,83,32,2
1744Overhalla3,22,25,27,1
1748Fosnes-0,20,52,94,7
1749Flatanger11,123
1750Vikna21,4-0,63,1
1751Nærøy1,33,83,22,3
1755Leka-0,610,8-0,1
1756Inderøy4,532,91
1804Bodø3,1-0,71,42,5
1805Narvik1,92,83,72
1811Bindal4,91,71,95,5
1812Sømna3,3-13,11,1
1813Brønnøy-0,9-3,6-0,74,8
1815Vega2,82,44,41
1816Vevelstad-3,31,52,82,2
1818Herøy (Nordl.)3,72,62,74,2
1820Alstahaug4,90,40,9-1
1822Leirfjord1,70,12,54,1
1824Vefsn1,8-1,12,95,5
1825Grane-2,7-0,62,42,7
1826Hattfjelldal4,47,922,98,4
1827Dønna3,2-2,62,85,2
1828Nesna0,620,22,9
1832Hemnes5,26,311,30,9
1833Rana2,31,97,16,3
1834Lurøy12,49,314,5..
1835Træna2,6-0,13,27,9
1836Rødøy0,12,5-26,4
1837Meløy-1,7-2,7-2,12
1838Gildeskål1,46,8-2,93,3
1839Beiarn-0,412,10,64,8
1840Saltdal-1,7-1,8-0,4..
1841Fauske0,9-2,5-0,62
1842Skjerstad (-2004)........
1845Sørfold2,3-2,2-0,30,9
1848Steigen1,2-1,7-4,5..
1849Hamarøy - Hábmer0,10,8-2,6..
1850Divtasvuodna - Tysfjord-4,1-5,1-2,8-3
1851Lødingen4,41,9-0,8..
1852Tjeldsund-2,11,9-0,61,5
1853Evenes3,81,3-27,5
1854Ballangen-1,5-4,37,9..
1856Røst1,32,75,52,7
1857Værøy0,6-5,4-2,53,8
1859Flakstad-4,50,72,87,1
1860Vestvågøy0,1-1,83,53,5
1865Vågan-0,3-0,86,35,4
1866Hadsel-3-3,24,72,8
1867Bø (Nordl.)0,83,20,91,7
1868Øksnes1,50,51,5-0,4
1870Sortland2,41,3-0,61,8
1871Andøy0,3-0,533,5
1874Moskenes-3,1-4,21,3..
1901Harstad (-2012)........
1902Tromsø0,7-1,40,53,3
1903Harstad41,22,16,1
1911Kvæfjord-0,40,33,44
1913Skånland-1-0,513,7
1915Bjarkøy (-2012)........
1917Ibestad4-2,1-13,7
1919Gratangen1,21,72,43,4
1920Loabák - Lavangen4,22,87,68,5
1922Bardu10,70,63,1
1923Salangen3,91,52,32,3
1924Målselv0,32,13,32,7
1925Sørreisa2-1,81,54,1
1926Dyrøy2,41,63,31,5
1927Tranøy0,73,21,62,5
1928Torsken42,1-1,32,4
1929Berg7,62,9-1,3-3,3
1931Lenvik01,41,30,9
1933Balsfjord0,92,91,41
1936Karlsøy2,80,92,93,8
1938Lyngen1,61,12,43,1
1939Storfjord - Omasvuotna - Omasvuono2,255,74,7
1940Gáivuotna - Kåfjord2,61,73,9-5,8
1941Skjervøy3,50,13,62,7
1942Nordreisa4,2-0,3-0,57,6
1943Kvænangen4,2-6,1-2,41,2
2002Vardø18,42,87,75,6
2003Vadsø-0,3-0,82,92,8
2004Hammerfest6,55,68,6..
2011Guovdageaidnu - Kautokeino1,60,94,57
2012Alta0,8-0,11,82,3
2014Loppa2,522,94,7
2015Hasvik8,17,68,65,3
2017Kvalsund4,16,35,63,2
2018Måsøy4,20,9-0,89,8
2019Nordkapp0,55,13,81,6
2020Porsanger - Porsángu - Porsanki1-0,25,16,7
2021Kárásjohka - Karasjok7,97,2-0,4..
2022Lebesby65-0,44,5
2023Gamvik4,7-2,21,34,8
2024Berlevåg0,97,25,1-0,6
2025Deatnu - Tana3,80,9-1,73,3
2027Unjárga - Nesseby31,5110,3
2028Båtsfjord0,3-10,2..
2030Sør-Varanger2,21,10,51,5
Flere artikler om
Emner

Delta i debatten

Vi overvåker denne debatten kontinuerlig mellom kl. 07 og 24. Kommentarfeltet er nå stengt og åpner igjen kl. 07.00. Velkommen tilbake da!