Innvandrerledigheten faller litt

Flyktninger og integrering. Arbeidsledigheten for innvandrere ligger nå på 5,9 prosent. For resten av befolkningen er ledigheten 1,7 prosent. Sjekk kommunetall her.
Folk

Bruttoledigheten gikk ned med 0,3 prosentpoeng for befolkningen eksklusive innvandrere fra tredje kvartal i fjor til samme kvartal i år. Men nedgangen var på 0,9 prosentpoeng for innvandrere. Det viser Statistisk sentralbyrås (SSB) tall for tredje kvartal i år.

Innvandrermennene hadde en større nedgang i ledigheten enn kvinnene. For innvandrermenn er ledigheten nå 5,2 prosent, mens den er 6,8 prosent for kvinnene. Nedgangen i ledigheten var størst hos innvandrerne fra EU-land i Øst-Europa.

Innvandrere fra Afrika har den høyeste ledigheten, på 10,6 prosent, fulgt av innvandrere fra Asia med 6,8 prosent.

Blant dem som er norskfødte med innvandrerforeldre i aldersgruppen 15 til 29 år, var arbeidsledigheten 3,4 prosent, som er det samme som i fjor. For befolkningen eksklusive innvandrere i samme aldersgruppe lå ledigheten på 2,2 prosent. Tilsvarende tall for innvandrere var 6 prosent.

(Tabellen er oppdatert 20. november 2018)

Registrerte helt arbeidsledige innvandrere opp mot resten av befolkningen. Tall for 3. kvartal 2018.

Kilde: SSB/http://www.ssb.no/statbank/sq/10014333/

KommunenummerKommuneAntall arbeidsledige totaltAntall arbeidsledige eksklusive innvandrereAntall arbeidsledige innvandrereArbeidsledige i prosent, totaltArbeidsledige eksklusive innvandrere, i prosentArbeidsledige innvandrere i prosent
0Alle kommuner6708540090269952,41,75,9
101Halden4422971453,12,47,9
104Moss5072762313,32,27,6
105Sarpsborg8124383743,12,08,4
106Fredrikstad12927125803,32,19,2
111Hvaler302641,41,32,8
118Aremark8....1,3....
119Marker261791,71,26,1
121Rømskog......0,3....
122Trøgstad3926131,51,23,6
123Spydeberg6342212,21,74,9
124Askim2811531283,82,68,2
125Eidsberg187123643,52,86,4
127Skiptvet2616101,41,04,3
128Rakkestad8853352,31,66,0
135Råde6637291,81,25,1
136Rygge168116522,11,74,7
137Våler (Østfold)6247152,11,93,5
138Hobøl6247152,12,02,4
211Vestby168116521,91,63,2
213Ski3201741462,01,34,8
214Ås231136952,11,63,9
215Frogn156104521,91,54,9
216Nesodden171121501,71,53,1
217Oppegård2851671182,01,45,3
219Bærum11536305231,81,23,7
220Asker5812842971,81,14,6
221Aurskog-Høland223143802,72,06,6
226Sørum2101041062,11,35,4
227Fet15082682,41,65,8
228Rælingen206951112,11,35,1
229Enebakk14999502,62,24,7
230Lørenskog5282332952,51,55,4
231Skedsmo7093303792,41,55,3
233Nittedal209133761,61,23,6
234Gjerdrum4829191,30,93,2
235Ullensaker5392432962,71,65,8
236Nes (Akershus)198127711,81,34,3
237Eidsvoll2801681122,21,65,2
238Nannestad15380732,11,44,3
239Hurdal292542,12,12,5
301Oslo kommune10182454656362,71,75,5
402Kongsvinger199138612,52,05,9
403Hamar3352061292,11,56,3
412Ringsaker309217921,81,45,0
415Løten6041191,61,25,4
417Stange216136802,11,57,2
418Nord-Odal352871,51,35,1
419Sør-Odal7059111,81,63,3
420Eidskog8169123,02,85,1
423Grue7452223,62,811,3
425Åsnes7464102,32,14,4
426Våler (Hedmark)4029112,31,87,4
427Elverum174126481,71,34,5
428Trysil11674423,72,710,0
429Åmot2624..1,21,21,0
430Stor-Elvdal161331,51,32,5
432Rendalen98..1,21,12,0
434Engerdal9....1,5....
436Tolga75..0,90,82,3
437Tynset201280,70,52,2
438Alvdal9630,70,53,2
439Folldal10....1,4....
441Os (Hedmark)12841,20,93,3
501Lillehammer224142821,51,14,3
502Gjøvik3092021072,01,55,0
511Dovre181261,41,04,5
512Lesja12841,20,94,2
513Skjåk87..0,70,71,3
514Lom98..0,80,71,2
515Vågå282441,51,43,9
516Nord-Fron4633131,61,26,3
517Sel6653132,32,06,7
519Sør-Fron181441,21,02,4
520Ringebu3622141,71,25,0
521Øyer3722151,40,94,2
522Gausdal201730,60,61,2
528Østre Toten11478361,61,24,8
529Vestre Toten9168231,41,13,5
532Jevnaker7757202,21,94,9
533Lunner9654422,11,37,3
534Gran14070702,11,210,1
536Søndre Land5136151,91,57,0
538Nordre Land5943161,91,56,2
540Sør-Aurdal1716..1,21,31,0
541Etnedal97..1,51,33,2
542Nord-Aurdal4427171,30,94,8
543Vestre Slidre97..0,90,72,3
544Øystre Slidre2313101,30,94,5
545Vang1210..1,41,41,5
602Drammen12525536993,62,18,0
604Kongsberg3211921292,31,65,6
605Ringerike4122421702,71,97,2
612Hole7355182,01,93,0
615Flå6..41,10,44,8
616Nes (Buskerud)181261,00,82,7
617Gol221390,90,62,0
618Hemsedal2912172,31,34,8
619Ål252051,00,91,8
620Hol221660,90,81,2
621Sigdal1917..1,11,01,2
622Krødsherad242042,12,12,2
623Modum151100512,21,76,4
624Øvre Eiker205125802,11,55,2
625Nedre Eiker3211571642,51,66,1
626Lier2971431542,21,35,4
627Røyken266170962,21,74,3
628Hurum10068322,11,74,5
631Flesberg272072,01,65,5
632Rollag2412123,31,820,9
633Nore og Uvdal9630,70,52,4
701Horten5033002033,82,79,7
704Tønsberg8505373133,52,69,1
710Sandefjord9205473732,92,16,9
711Svelvik12579463,82,88,7
712Larvik4793321472,11,74,7
713Sande (Vestfold)11479352,31,94,9
715Holmestrand215134813,02,28,0
716Re10979302,11,84,9
729Færder3832801032,92,56,3
805Porsgrunn4903511392,72,26,3
806Skien8035122913,02,27,4
807Notodden218146723,62,79,7
811Siljan1614..1,31,32,6
814Bamble173130432,52,16,8
815Kragerø151112393,02,56,6
817Drangedal352781,81,54,6
819Nome8054262,51,96,5
821Bø (Telemark)7950292,31,76,5
822Sauherad5233192,51,87,7
826Tinn4425191,51,05,4
827Hjartdal14....2,0....
828Seljord211561,51,24,3
829Kviteseid221751,81,53,9
830Nissedal13851,81,35,7
831Fyresdal97..1,41,23,0
833Tokke14861,30,86,8
834Vinje9630,50,31,4
901Risør7554212,31,96,6
904Grimstad3492351143,02,37,0
906Arendal7074742333,32,68,3
911Gjerstad221841,91,74,1
912Vegårshei1614..1,51,52,4
914Tvedestrand7254182,62,25,5
919Froland9270223,32,78,6
926Lillesand11480342,11,65,6
928Birkenes312651,21,11,6
929Åmli188102,21,17,3
935Iveland12752,01,36,7
937Evje og Hornnes3525102,01,64,9
938Bygland14....2,6....
940Valle3....0,5....
941Bykle53..0,90,61,8
1001Kristiansand13398474922,82,16,7
1002Mandal13195361,71,44,4
1003Farsund131107242,72,45,4
1004Flekkefjord152105473,32,77,5
1014Vennesla193140532,62,16,7
1017Songdalen11377363,42,77,3
1018Søgne159105542,72,09,3
1021Marnardal181531,61,53,0
1026Åseral4....0,8....
1027Audnedal13851,51,06,3
1029Lindesnes6251112,72,53,6
1032Lyngdal7654221,81,54,3
1034Hægebostad15....1,7....
1037Kvinesdal655692,22,13,2
1046Sirdal6330,60,42,2
1101Eigersund2301231073,01,811,1
1102Sandnes12936716223,12,17,1
1103Stavanger2243123610073,12,26,7
1106Haugesund5463232232,82,06,6
1111Sokndal3120112,01,48,5
1112Lund271981,71,35,3
1114Bjerkreim191541,31,22,4
11192231031202,21,27,6
1120Klepp237141962,21,66,1
1121Time223147762,21,67,1
1122Gjesdal180110702,72,07,3
1124Sola4622701923,22,37,2
1127Randaberg146107392,52,15,7
1129Forsand11741,91,45,0
1130Strand169128412,52,25,3
1133Hjelmeland3118132,41,75,5
1134Suldal13940,70,51,6
1135Sauda352961,51,32,7
1141Finnøy4823252,91,77,7
1142Rennesøy6341222,41,86,3
1144Kvitsøy5....1,8....
1145Bokn10....2,3....
1146Tysvær10078221,81,54,4
1149Karmøy5344051292,52,25,8
1151Utsira............
1160Vindafjord11964552,61,67,8
1201Bergen4477262118562,92,17,2
1211Etne262061,31,12,3
1216Sveio7437372,61,510,8
1219Bømlo15391622,51,78,5
1221Stord199126732,01,46,2
1222Fitjar282531,71,72,1
1223Tysnes3320132,41,68,7
1224Kvinnherad13099312,01,65,5
1227Jondal......0,4....
1228Odda5739181,61,23,9
1231Ullensvang7340,40,21,8
1232Eidfjord3....0,5....
1233Ulvik64..1,10,92,1
1234Granvin3....0,6....
1235Voss11582331,51,24,4
1238Kvam7142291,61,15,6
1241Fusa312561,61,42,7
1242Samnanger241681,91,45,9
1243Os (Hordaland)3342201143,12,47,6
1244Austevoll4929201,91,35,2
1245Sund11773443,32,49,3
1246Fjell4723361363,42,88,5
1247Askøy4233181052,82,36,4
1251Vaksdal3216161,70,97,2
1252Modalen3....1,6....
1253Osterøy10072282,41,95,8
1256Meland8353302,01,47,0
1259Øygarden10981284,53,89,9
1260Radøy8051293,22,38,7
1263Lindås162116462,01,65,7
1264Austrheim3828102,72,44,1
1265Fedje7....2,6....
1266Masfjorden6....0,7....
1401Flora157111462,52,05,5
1411Gulen16881,30,84,5
1412Solund3....0,8....
1413Hyllestad11741,51,23,7
1416Høyanger2912171,40,66,6
1417Vik75..0,50,41,2
1418Balestrand75..1,00,91,3
1419Leikanger12661,00,55,7
1420Sogndal4124170,90,63,4
1421Aurland44..0,40,5..
1422Lærdal13851,10,83,0
1424Årdal2515100,90,63,5
1426Luster221750,80,72,2
1428Askvoll2019..1,41,50,8
1429Fjaler1311..1,00,91,7
1430Gaular161151,00,83,1
1431Jølster197121,20,57,5
1432Førde10369341,41,04,3
1433Naustdal191541,31,13,5
1438Bremanger6831373,82,111,0
1439Vågsøy8755322,92,17,6
1441Selje4833153,52,710,3
1443Eid433581,31,22,2
1444Hornindal7....1,1....
1445Gloppen272250,90,81,6
1449Stryn5223291,30,73,9
1502Molde3071761312,11,47,2
1504Ålesund6303752552,41,76,4
1505Kristiansund4102781323,42,68,5
1511Vanylven251961,61,34,4
1514Sande (Møre og Romsdal)3921183,02,16,1
1515Herøy (Møre og Romsdal)195122734,53,311,6
1516Ulstein201113884,33,010,3
1517Hareid14269735,53,314,4
1519Volda9866322,11,67,0
1520Ørsta13792452,41,88,2
1523Ørskog2413112,01,35,5
1524Norddal4..30,50,12,5
1525Stranda3216161,20,82,7
1526Stordal11832,21,93,4
1528Sykkylven6243191,51,33,2
1529Skodje4227151,71,24,8
1531Sula10159422,11,46,0
1532Giske7649271,81,34,8
1534Haram10760472,21,65,2
1535Vestnes10283193,02,94,1
1539Rauma5946131,51,42,9
1543Nesset352962,32,14,7
1545Midsund191362,01,73,4
1546Sandøy211653,53,24,5
1547Aukra4225172,41,76,6
1548Fræna163117463,22,68,5
1551Eide4939102,72,36,6
1554Averøy7246262,51,87,3
1557Gjemnes208121,50,78,8
1560Tingvoll191361,31,04,4
1563Sunndal6346171,71,35,1
1566Surnadal403281,31,14,2
1567Rindal8....0,8....
1571Halsa221842,92,65,6
1573Smøla14591,30,65,5
1576Aure302641,71,71,6
1804Bodø4473231241,51,24,1
1805Narvik196127692,11,55,5
1811Bindal9....1,4....
1812Sømna151051,61,16,3
1813Brønnøy8758292,21,69,0
1815Vega7....1,3....
1816Vevelstad4....1,8....
1818Herøy (Nordland)2212102,61,86,0
1820Alstahaug7247251,91,45,6
1822Leirfjord211472,01,56,5
1824Vefsn7055151,00,82,7
1825Grane8531,10,82,8
1826Hattfjelldal8....1,2....
1827Dønna11561,70,98,6
1828Nesna2212102,51,66,1
1832Hemnes362881,71,44,9
1833Rana224160641,61,35,5
1834Lurøy54..0,50,51,0
1835Træna6....3,2....
1836Rødøy5....0,8....
1837Meløy595091,91,83,7
1838Gildeskål231582,41,94,6
1839Beiarn5....1,1....
1840Saltdal3724131,61,16,3
1841Fauske - Fuosko9772251,91,56,2
1845Sørfold161241,71,44,5
1848Steigen181261,51,14,9
1849Hamarøy - Hábmer12841,41,12,7
1850Divtasvuodna - Tysfjord201462,21,85,9
1851Lødingen3722153,82,79,8
1852Tjeldsund7....1,3....
1853Evenes75..1,10,93,1
1854Ballangen271982,62,08,7
1856Røst6....2,4....
1857Værøy251787,66,611,0
1859Flakstad20....3,6....
1860Vestvågøy257169884,63,414,3
1865Vågan11973462,41,85,7
1866Hadsel13883553,52,411,2
1867Bø (Nordland)312562,92,64,8
1868Øksnes382991,81,63,1
1870Sortland - Suortá10787202,01,83,7
1871Andøy5743142,52,15,5
1874Moskenes11652,31,74,1
1902Tromsø5874121751,31,12,7
1903Harstad - Hárstták289220692,21,94,9
1911Kvæfjord282172,01,75,0
1913Skånland3937..2,72,91,2
1917Ibestad9541,40,94,4
1919Gratangen151053,02,45,6
1920Loabák - Lavangen8....1,7....
1922Bardu2514111,10,77,2
1923Salangen141041,31,03,2
1924Målselv403191,10,93,6
1925Sørreisa4332112,42,06,2
1926Dyrøy15....2,8....
1927Tranøy1210..1,81,72,4
1928Torsken2212105,23,89,2
1929Berg10642,31,74,7
1931Lenvik9981181,71,53,2
1933Balsfjord4530151,71,25,8
1936Karlsøy2413112,41,66,3
1938Lyngen191541,41,24,4
1939Storfjord - Omasvuotna - Omasvuono10731,10,83,5
1940Gáivuotna - Kåfjord - Kaivuono221932,22,13,7
1941Skjervøy3310232,30,89,0
1942Nordreisa4745..1,92,01,1
1943Kvænangen20....3,6....
2002Vardø6246166,45,610,1
2003Vadsø10560453,42,39,5
2004Hammerfest14087532,41,84,7
2011Guovdageaidnu - Kautokeino767245,76,03,4
2012Alta205167381,91,73,2
2014Loppa277206,72,223,7
2015Hasvik396338,61,923,8
2017Kvalsund9....2,0....
2018Måsøy221754,14,14,0
2019Nordkapp6851174,34,05,5
2020Porsanger - Porsángu - Porsanki524392,62,34,4
2021Kárásjohka - Karasjok3938..2,83,00,8
2022Lebesby181532,82,92,4
2023Gamvik2210124,22,87,1
2024Berlevåg2615115,54,010,8
2025Deatnu - Tana4232103,02,65,4
2027Unjárga - Nesseby9....2,3....
2028Båtsfjord6526395,53,310,0
2030Sør-Varanger14794532,62,05,5
5001Trondheim224013438972,11,45,8
5004Steinkjer277206712,62,18,1
5005Namsos11481331,61,35,3
5011Hemne181440,80,72,6
5012Snillfjord11....2,1....
5013Hitra5627292,21,54,6
5014Frøya8434503,01,85,9
5015Ørland4633131,61,35,0
5016Agdenes66..0,80,8..
5017Bjugn251781,10,84,1
5018Åfjord201551,10,95,2
5019Roan5....1,1....
5020Osen5....1,1....
5021Oppdal5941181,71,35,0
5022Rennebu1614..1,41,32,1
5023Meldal5039112,72,37,5
5024Orkdal13490442,21,68,4
5025Røros362971,21,12,6
5026Holtålen1111..1,11,2..
5027Midtre Gauldal7037332,11,35,9
5028Melhus177128492,01,66,5
5029Skaun8366171,91,66,3
5030Klæbu7147242,21,67,6
5031Malvik160108522,21,66,6
5032Selbu302461,41,24,4
5033Tydal5....1,2....
5034Meråker251782,21,76,4
5035Stjørdal241173682,01,56,5
5036Frosta161151,31,03,9
5037Levanger232163692,21,76,9
5038Verdal174143312,42,15,9
5039Verran2717102,51,87,8
5040Namdalseid5....0,7....
5041Snåase - Snåsa181441,71,45,9
5042Lierne75..1,00,83,2
5043Raarvihke - Røyrvik3....1,4....
5044Namsskogan7....1,6....
5045Grong209111,60,88,4
5046Høylandet9....1,5....
5047Overhalla241591,20,85,2
5048Fosnes......0,4....
5049Flatanger11471,80,88,6
5050Vikna6137242,51,78,8
5051Nærøy443861,71,62,2
5052Leka............
5053Inderøy8163182,42,09,5
5054Indre Fosen10770372,21,68,5
Flere artikler om

Delta i debatten

Vi overvåker denne debatten kontinuerlig mellom kl. 07 og 24. Kommentarfeltet er nå stengt og åpner igjen kl. 07.00. Velkommen tilbake da!