Kommunebarometeret 2019 foreløpig utgave mars: Kostnadsnivå

Tabellen viser hvilken plassering kommunen fikk det enkelte år. Årstallet refererer til året Kommunebarometeret ble publisert. Dataene som ligger til grunn er i hovedsak, men ikke bare, fra det foregående året. Over tid har barometeret utviklet seg. Plasseringene er derfor ikke nødvendigvis direkte sammenliknbare fra år til år.

KnrKommuneFylkeKB 2017KB 2018KB 2019
101HaldenØstfold371016
104MossØstfold291740
105SarpsborgØstfold11611277
106FredrikstadØstfold144143122
111HvalerØstfold356316239
118AremarkØstfold359304231
119MarkerØstfold18550
121RømskogØstfold334276282
122TrøgstadØstfold733738
123SpydebergØstfold31237266
124AskimØstfold554026
125EidsbergØstfold442319
127SkiptvetØstfold243263144
128RakkestadØstfold1357649
135RådeØstfold13815491
136RyggeØstfold119254222
137VålerØstfold189239228
138HobølØstfold4313322
211VestbyAkershus og Oslo968287
213SkiAkershus og Oslo10712894
214ÅsAkershus og Oslo564554
215FrognAkershus og Oslo109151126
216NesoddenAkershus og Oslo4516552
217OppegårdAkershus og Oslo129149111
219BærumAkershus og Oslo1599378
220AskerAkershus og Oslo177238223
221Aurskog-HølandAkershus og Oslo5213
226SørumAkershus og Oslo8615882
227FetAkershus og Oslo618753
228RælingenAkershus og Oslo12211464
229EnebakkAkershus og Oslo7610
230LørenskogAkershus og Oslo28128
231SkedsmoAkershus og Oslo222820
233NittedalAkershus og Oslo8177100
234GjerdrumAkershus og Oslo573415
235UllensakerAkershus og Oslo365461
236NesAkershus og Oslo9215057
237EidsvollAkershus og Oslo62014
238NannestadAkershus og Oslo213
239HurdalAkershus og Oslo10670
301OsloAkershus og Oslo216245248
402KongsvingerHedmark193831
403HamarHedmark14890216
412RingsakerHedmark10360131
415LøtenHedmark6611872
417StangeHedmark38108214
418Nord-OdalHedmark240242286
419Sør-OdalHedmark8449152
420EidskogHedmark9011381
423GrueHedmark309279105
425ÅsnesHedmark261379
426VålerHedmark252259268
427ElverumHedmark8278103
428TrysilHedmark269321331
429ÅmotHedmark12164104
430Stor-ElvdalHedmark199209254
432RendalenHedmark17619548
434EngerdalHedmark18594208
436TolgaHedmark11066139
437TynsetHedmark262120194
438AlvdalHedmark252941
439FolldalHedmark192251162
441OsHedmark2269970
501LillehammerOppland7768118
502GjøvikOppland795043
511DovreOppland305267246
512LesjaOppland188145119
513SkjåkOppland407407366
514LomOppland339356314
515VågåOppland293294186
516Nord-FronOppland337320291
517SelOppland178117190
519Sør-FronOppland348355319
520RingebuOppland104224154
521ØyerOppland347332318
522GausdalOppland333306306
528Østre TotenOppland224231203
529Vestre TotenOppland174102124
532JevnakerOppland424399
533LunnerOppland12483114
534GranOppland1494430
536Søndre LandOppland85152164
538Nordre LandOppland245180240
540Sør-AurdalOppland181109142
541EtnedalOppland284336277
542Nord-AurdalOppland213261295
543Vestre SlidreOppland314258206
544Øystre SlidreOppland291333242
545VangOppland398417386
602DrammenBuskerud9912
604KongsbergBuskerud232236197
605RingerikeBuskerud6859
612HoleBuskerud9511092
615FlåBuskerud285252338
616NesBuskerud350329363
617GolBuskerud11473213
618HemsedalBuskerud208174224
619ÅlBuskerud306331288
620HolBuskerud405413382
621SigdalBuskerud255125101
622KrødsheradBuskerud183155134
623ModumBuskerud182185160
624Øvre EikerBuskerud1074
625Nedre EikerBuskerud1446
626LierBuskerud8310544
627RøykenBuskerud121425
628HurumBuskerud3247128
631FlesbergBuskerud307161265
632RollagBuskerud388397349
633Nore og UvdalBuskerud385392357
701HortenVestfold412532
704TønsbergVestfold93137156
710SandefjordVestfold3239
711SvelvikVestfold131134
712LarvikVestfold
713SandeVestfold94106107
715HolmestrandVestfold
716ReVestfold200229181
729FærderVestfold
805PorsgrunnTelemark195187210
806SkienTelemark588456
807NotoddenTelemark151201219
811SiljanTelemark210247173
814BambleTelemark289300312
815KragerøTelemark221295307
817DrangedalTelemark171190146
819NomeTelemark231142233
821Telemark223146234
822SauheradTelemark207296253
826TinnTelemark416408376
827HjartdalTelemark373373309
828SeljordTelemark259286249
829KviteseidTelemark196132113
830NissedalTelemark413411377
831FyresdalTelemark378401362
833TokkeTelemark418412378
834VinjeTelemark419424387
901RisørAust-Agder127157145
904GrimstadAust-Agder16446230
906ArendalAust-Agder20182137
911GjerstadAust-Agder360283276
912VegårsheiAust-Agder254287200
914TvedestrandAust-Agder133116161
919FrolandAust-Agder113197158
926LillesandAust-Agder11311326
928BirkenesAust-Agder225144159
929ÅmliAust-Agder214271225
935IvelandAust-Agder296226296
937Evje og HornnesAust-Agder80124138
938ByglandAust-Agder374393346
940ValleAust-Agder399419
941BykleAust-Agder424425389
1001KristiansandVest-Agder233128
1002MandalVest-Agder10810066
1003FarsundVest-Agder219234226
1004FlekkefjordVest-Agder249246247
1014VenneslaVest-Agder173122198
1017SongdalenVest-Agder468062
1018SøgneVest-Agder17212165
1021MarnardalVest-Agder364385348
1026ÅseralVest-Agder408403369
1027AudnedalVest-Agder246221244
1029LindesnesVest-Agder168285237
1032LyngdalVest-Agder64265193
1034HægebostadVest-Agder304282308
1037KvinesdalVest-Agder352322270
1046SirdalVest-Agder425426390
1101EigersundRogaland235225238
1102SandnesRogaland59337
1103StavangerRogaland212227232
1106HaugesundRogaland89107135
1111SokndalRogaland271164140
1112LundRogaland316289245
1114BjerkreimRogaland295193182
1119Rogaland81518
1120KleppRogaland1289668
1121TimeRogaland156166117
1122GjesdalRogaland5212960
1124SolaRogaland1849573
1127RandabergRogaland247248284
1129ForsandRogaland414415
1130StrandRogaland4961109
1133HjelmelandRogaland391372315
1134SuldalRogaland423422384
1135SaudaRogaland392359337
1141FinnøyRogaland338377325
1142RennesøyRogaland152647
1144KvitsøyRogaland24814145
1145BoknRogaland312371293
1146TysværRogaland315346313
1149KarmøyRogaland158160132
1151UtsiraRogaland335302199
1160VindafjordRogaland234148209
1201BergenHordaland162153177
1211EtneHordaland261200218
1216SveioHordaland1535223
1219BømloHordaland278262250
1221StordHordaland175167143
1222FitjarHordaland346342202
1223TysnesHordaland18698205
1224KvinnheradHordaland357299310
1227JondalHordaland253214155
1228OddaHordaland403386358
1231UllensvangHordaland382391365
1232EidfjordHordaland420420383
1233UlvikHordaland311365304
1234GranvinHordaland229233169
1235VossHordaland198189176
1238KvamHordaland283215260
1241FusaHordaland24226697
1242SamnangerHordaland325260259
1243OsHordaland1188171
1244AustevollHordaland105133129
1245SundHordaland301627
1246FjellHordaland111159133
1247AskøyHordaland242746
1251VaksdalHordaland275274180
1252ModalenHordaland406402374
1253OsterøyHordaland74284
1256MelandHordaland206344275
1259ØygardenHordaland415418381
1260RadøyHordaland211241188
1263LindåsHordaland299341320
1264AustrheimHordaland317305258
1265FedjeHordaland331368
1266MasfjordenHordaland384375330
1401FloraSogn og Fjordane281290327
1411GulenSogn og Fjordane375383347
1412SolundSogn og Fjordane204183153
1413HyllestadSogn og Fjordane365350345
1416HøyangerSogn og Fjordane387382371
1417VikSogn og Fjordane329345317
1418BalestrandSogn og Fjordane389387375
1419LeikangerSogn og Fjordane313253283
1420SogndalSogn og Fjordane193243300
1421AurlandSogn og Fjordane422421388
1422LærdalSogn og Fjordane383378344
1424ÅrdalSogn og Fjordane380366361
1426LusterSogn og Fjordane397388
1428AskvollSogn og Fjordane112264243
1429FjalerSogn og Fjordane633585
1430GaularSogn og Fjordane11712751
1431JølsterSogn og Fjordane353347287
1432FørdeSogn og Fjordane190126147
1433NaustdalSogn og Fjordane163104178
1438BremangerSogn og Fjordane381384372
1439VågsøySogn og Fjordane264255256
1441SeljeSogn og Fjordane1429176
1443EidSogn og Fjordane69213220
1444HornindalSogn og Fjordane250216172
1445GloppenSogn og Fjordane244235251
1449StrynSogn og Fjordane1467983
1502MoldeMøre og Romsdal179257274
1504ÅlesundMøre og Romsdal180184163
1505KristiansundMøre og Romsdal220292316
1511VanylvenMøre og Romsdal265168136
1514SandeMøre og Romsdal301220189
1515HerøyMøre og Romsdal397569
1516UlsteinMøre og Romsdal8822824
1517HareidMøre og Romsdal99162175
1519VoldaMøre og Romsdal227244281
1520ØrstaMøre og Romsdal145179121
1523ØrskogMøre og Romsdal1323617
1524NorddalMøre og Romsdal342319267
1525StrandaMøre og Romsdal7142112
1526StordalMøre og Romsdal13923058
1528SykkylvenMøre og Romsdal6213493
1529SkodjeMøre og Romsdal657171
1531SulaMøre og Romsdal515580
1532GiskeMøre og Romsdal1708898
1534HaramMøre og Romsdal97211184
1535VestnesMøre og Romsdal130139201
1539RaumaMøre og Romsdal7881115
1543NessetMøre og Romsdal370364353
1545MidsundMøre og Romsdal137340179
1546SandøyMøre og Romsdal330293211
1547AukraMøre og Romsdal412416379
1548FrænaMøre og Romsdal237240299
1551EideMøre og Romsdal294324334
1554AverøyMøre og Romsdal280309204
1557GjemnesMøre og Romsdal166208106
1560TingvollMøre og Romsdal20512396
1563SunndalMøre og Romsdal393398368
1566SurnadalMøre og Romsdal358315329
1567RindalMøre og Romsdal287198217
1571HalsaMøre og Romsdal6757141
1573SmølaMøre og Romsdal217138235
1576AureMøre og Romsdal320338
1804BodøNordland140192227
1805NarvikNordland318323321
1811BindalNordland343414339
1812SømnaNordland23017089
1813BrønnøyNordland218186263
1815VegaNordland366370271
1816VevelstadNordland150178
1818HerøyNordland915359
1820AlstahaugNordland310194264
1822LeirfjordNordland126121168
1824VefsnNordland274277279
1825GraneNordland238196127
1826HattfjelldalNordland395395367
1827DønnaNordland201326167
1828NesnaNordland355376373
1832HemnesNordland411409
1833RanaNordland766586
1834LurøyNordland1911635
1835TrænaNordland351207
1836RødøyNordland286218183
1837MeløyNordland371357303
1838GildeskålNordland396389359
1839BeiarnNordland402405351
1840SaltdalNordland70210221
1841FauskeNordland324349324
1845SørfoldNordland421423
1848SteigenNordland354327340
1849HamarøyNordland400369343
1850TysfjordNordland394339
1851LødingenNordland169270
1852TjeldsundNordland32617563
1853EvenesNordland27969192
1854BallangenNordland257256292
1856RøstNordland319111120
1857VærøyNordland300288305
1859FlakstadNordland1345137
1860VestvågøyNordland157249241
1865VåganNordland233318297
1866HadselNordland323307342
1867Nordland341367328
1868ØksnesNordland187131110
1870SortlandNordland194204236
1871AndøyNordland141205195
1874MoskenesNordland277268
1902TromsøTroms303317289
1903HarstadTroms215199207
1911KvæfjordTroms228140196
1913SkånlandTroms321281301
1917IbestadTroms123343302
1919GratangenTroms209404335
1920LavangenTroms167278229
1922BarduTroms368363360
1923SalangenTroms297348341
1924MålselvTroms263325273
1925SørreisaTroms1615665
1926DyrøyTroms1366221
1927TranøyTroms292232364
1928TorskenTroms26692255
1929BergTroms260361336
1931LenvikTroms290298262
1933BalsfjordTroms361291269
1936KarlsøyTroms327275261
1938LyngenTroms239280215
1939StorfjordTroms344303278
1940KåfjordTroms410310257
1941SkjervøyTroms363380352
1942NordreisaTroms50206116
1943KvænangenTroms409400350
2002VardøFinnmark29811567
2003VadsøFinnmark288297252
2004HammerfestFinnmark390410385
2011KautokeinoFinnmark276330151
2012AltaFinnmark328328333
2014LoppaFinnmark379314355
2015HasvikFinnmark376379354
2017KvalsundFinnmark386394380
2018MåsøyFinnmark362390332
2019NordkappFinnmark20286
2020PorsangerFinnmark270335
2021KarasjokFinnmark340374
2022LebesbyFinnmark372312
2023GamvikFinnmark401362
2024BerlevågFinnmark377352
2025TanaFinnmark336353
2027NessebyFinnmark251337
2028BåtsfjordFinnmark302381
2030Sør-VarangerFinnmark404399
5001TrondheimTrøndelag87119130
5004SteinkjerTrøndelag7263148
5005NamsosTrøndelag155136125
5011HemneTrøndelag308334323
5012SnillfjordTrøndelag332269
5013HitraTrøndelag759795
5014FrøyaTrøndelag197169280
5015ØrlandTrøndelag473974
5016AgdenesTrøndelag14317684
5017BjugnTrøndelag332
5018ÅfjordTrøndelag273171149
5019RoanTrøndelag322222187
5020OsenTrøndelag546736
5021OppdalTrøndelag160135123
5022RennebuTrøndelag369358272
5023MeldalTrøndelag154250212
5024OrkdalTrøndelag482233
5025RørosTrøndelag988975
5026HoltålenTrøndelag15221
5027Midtre GauldalTrøndelag241130174
5028MelhusTrøndelag274129
5029SkaunTrøndelag3572108
5030KlæbuTrøndelag101181
5031MalvikTrøndelag334842
5032SelbuTrøndelag118223150
5033TydalTrøndelag417406370
5034MeråkerTrøndelag258219170
5035StjørdalTrøndelag218535
5036FrostaTrøndelag256217185
5037LevangerTrøndelag53202157
5038VerdalTrøndelag14774102
5039VerranTrøndelag349273285
5040NamdalseidTrøndelag11520355
5041SnåsaTrøndelag120272298
5042LierneTrøndelag272191191
5043RøyrvikTrøndelag236360311
5044NamsskoganTrøndelag367396356
5045GrongTrøndelag345351294
5046HøylandetTrøndelag1005822
5047OverhallaTrøndelag13110188
5048FosnesTrøndelag172181166
5049FlatangerTrøndelag282354290
5050ViknaTrøndelag401990
5051NærøyTrøndelag165309
5052LekaTrøndelag268301
5053InderøyTrøndelag60811
5054Indre FosenTrøndelag

Delta i debatten

Vi overvåker denne debatten kontinuerlig mellom kl. 07 og 24. Kommentarfeltet er nå stengt og åpner igjen kl. 07.00. Velkommen tilbake da!