Kommunebarometeret 2019 foreløpig utgave mars: Vann og avløp

Tabellen viser hvilken plassering kommunen fikk det enkelte år. Årstallet refererer til året Kommunebarometeret ble publisert. Dataene som ligger til grunn er i hovedsak, men ikke bare, fra det foregående året. Over tid har barometeret utviklet seg. Plasseringene er derfor ikke nødvendigvis direkte sammenliknbare fra år til år.

Abonnenter på analysene i Kommunebarometeret finner mer innhold på kommunebarometeret.no (egen innlogging).

KnrKommuneFylkeKB 2017KB 2018KB 2019
101HaldenØstfold160211257
104MossØstfold445750
105SarpsborgØstfold13712262
106FredrikstadØstfold336347280
111HvalerØstfold223258225
118AremarkØstfold11011866
119MarkerØstfold269137174
121RømskogØstfold202
122TrøgstadØstfold126165314
123SpydebergØstfold1158599
124AskimØstfold129249328
125EidsbergØstfold179141252
127SkiptvetØstfold239173365
128RakkestadØstfold396371274
135RådeØstfold75112283
136RyggeØstfold556888
137VålerØstfold196354
138HobølØstfold351240392
211VestbyAkershus og Oslo65224203
213SkiAkershus og Oslo28497103
214ÅsAkershus og Oslo52149182
215FrognAkershus og Oslo715151
216NesoddenAkershus og Oslo309200183
217OppegårdAkershus og Oslo15178146
219BærumAkershus og Oslo331237
220AskerAkershus og Oslo236
221Aurskog-HølandAkershus og Oslo114153122
226SørumAkershus og Oslo17348125
227FetAkershus og Oslo19230104
228RælingenAkershus og Oslo125
229EnebakkAkershus og Oslo332
230LørenskogAkershus og Oslo8455
231SkedsmoAkershus og Oslo42174
233NittedalAkershus og Oslo127795
234GjerdrumAkershus og Oslo2197087
235UllensakerAkershus og Oslo105691
236NesAkershus og Oslo3347994
237EidsvollAkershus og Oslo187167382
238NannestadAkershus og Oslo11239126
239HurdalAkershus og Oslo261196228
301OsloAkershus og Oslo1220150
402KongsvingerHedmark254274251
403HamarHedmark23998
412RingsakerHedmark95119363
415LøtenHedmark2965120
417StangeHedmark5074139
418Nord-OdalHedmark34727592
419Sør-OdalHedmark23229793
420EidskogHedmark389327386
423GrueHedmark88117320
425ÅsnesHedmark344452
426VålerHedmark324140398
427ElverumHedmark263738
428TrysilHedmark290245294
429ÅmotHedmark8518271
430Stor-ElvdalHedmark170248394
432RendalenHedmark372197238
434EngerdalHedmark328181288
436TolgaHedmark279204
437TynsetHedmark337280401
438AlvdalHedmark1689823
439FolldalHedmark123185351
441OsHedmark140142100
501LillehammerOppland80329
502GjøvikOppland242443
511DovreOppland319360154
512LesjaOppland368290269
513SkjåkOppland387351370
514LomOppland161287381
515VågåOppland247346130
516Nord-FronOppland70110352
517SelOppland178377113
519Sør-FronOppland7177331
520RingebuOppland82144129
521ØyerOppland1625333
522GausdalOppland1842257
528Østre TotenOppland122204254
529Vestre TotenOppland271241229
532JevnakerOppland4861329
533LunnerOppland297172170
534GranOppland100194190
536Søndre LandOppland306326369
538Nordre LandOppland326265408
540Sør-AurdalOppland392257338
541EtnedalOppland388350406
542Nord-AurdalOppland339268115
543Vestre SlidreOppland293283367
544Øystre SlidreOppland360285184
545VangOppland40330680
602DrammenBuskerud9859224
604KongsbergBuskerud351735
605RingerikeBuskerud6096109
612HoleBuskerud157382
615FlåBuskerud401382396
616NesBuskerud27421612
617GolBuskerud16422764
618HemsedalBuskerud381328159
619ÅlBuskerud397288175
620HolBuskerud208365208
621SigdalBuskerud395356248
622KrødsheradBuskerud364317243
623ModumBuskerud11771266
624Øvre EikerBuskerud22143221
625Nedre EikerBuskerud431081
626LierBuskerud58242372
627RøykenBuskerud3792167
628HurumBuskerud174207411
631FlesbergBuskerud406388417
632RollagBuskerud393304325
633Nore og UvdalBuskerud404202359
701HortenVestfold6280186
704TønsbergVestfold113123223
710SandefjordVestfold4560
711SvelvikVestfold2056263
712LarvikVestfold152
713SandeVestfold6342116
715HolmestrandVestfold15
716ReVestfold207260301
729FærderVestfold192
805PorsgrunnTelemark90299292
806SkienTelemark125166291
807NotoddenTelemark313100211
811SiljanTelemark9610669
814BambleTelemark32232261
815KragerøTelemark13955214
817DrangedalTelemark363223253
819NomeTelemark28316048
821Telemark1529065
822SauheradTelemark291230309
826TinnTelemark294308403
827HjartdalTelemark286215387
828SeljordTelemark383372375
829KviteseidTelemark361375366
830NissedalTelemark1675849
831FyresdalTelemark252191172
833TokkeTelemark275298177
834VinjeTelemark2704914
901RisørAust-Agder322192282
904GrimstadAust-Agder47151210
906ArendalAust-Agder30193287
911GjerstadAust-Agder13225454
912VegårsheiAust-Agder30517930
914TvedestrandAust-Agder2065459
919FrolandAust-Agder3176941
926LillesandAust-Agder220147179
928BirkenesAust-Agder342293241
929ÅmliAust-Agder263243270
935IvelandAust-Agder277312374
937Evje og HornnesAust-Agder242302322
938ByglandAust-Agder384289239
940ValleAust-Agder251145234
941BykleAust-Agder22781135
1001KristiansandVest-Agder176203256
1002MandalVest-Agder69318
1003FarsundVest-Agder118378
1004FlekkefjordVest-Agder213256307
1014VenneslaVest-Agder354335304
1017SongdalenVest-Agder171217405
1018SøgneVest-Agder243253205
1021MarnardalVest-Agder376183415
1026ÅseralVest-Agder221374124
1027AudnedalVest-Agder191170185
1029LindesnesVest-Agder323212321
1032LyngdalVest-Agder1338811
1034HægebostadVest-Agder331345350
1037KvinesdalVest-Agder7714673
1046SirdalVest-Agder1066458
1101EigersundRogaland177109168
1102SandnesRogaland210198360
1103StavangerRogaland4135235
1106HaugesundRogaland469142
1111SokndalRogaland163246276
1112LundRogaland225267308
1114BjerkreimRogaland341169297
1119Rogaland14672290
1120KleppRogaland5933118
1121TimeRogaland42527
1122GjesdalRogaland116174358
1124SolaRogaland1028140
1127RandabergRogaland3126173
1129ForsandRogaland256259101
1130StrandRogaland379373323
1133HjelmelandRogaland333348337
1134SuldalRogaland262368317
1135SaudaRogaland664125
1141FinnøyRogaland398364333
1142RennesøyRogaland1113840
1144KvitsøyRogaland19134233
1145BoknRogaland229285
1146TysværRogaland296264355
1149KarmøyRogaland301332244
1151UtsiraRogaland7825262
1160VindafjordRogaland344342219
1201BergenHordaland285320275
1211EtneHordaland315209255
1216SveioHordaland138168157
1219BømloHordaland141
1221StordHordaland325356
1222FitjarHordaland12413270
1223TysnesHordaland242
1224KvinnheradHordaland165210201
1227JondalHordaland145150197
1228OddaHordaland156383397
1231UllensvangHordaland273126217
1232EidfjordHordaland18131
1233UlvikHordaland153
1234GranvinHordaland12814886
1235VossHordaland1345010
1238KvamHordaland23527331
1241FusaHordaland37734036
1242SamnangerHordaland400362379
1243OsHordaland332296123
1244AustevollHordaland
1245SundHordaland79
1246FjellHordaland265212
1247AskøyHordaland264366298
1251VaksdalHordaland312338319
1252ModalenHordaland32997
1253OsterøyHordaland241228142
1256MelandHordaland320282131
1259ØygardenHordaland2171133
1260RadøyHordaland199319340
1263LindåsHordaland234214114
1264AustrheimHordaland23334
1265FedjeHordaland104255117
1266MasfjordenHordaland36722524
1401FloraSogn og Fjordane1762105
1411GulenSogn og Fjordane350334169
1412SolundSogn og Fjordane279270218
1413HyllestadSogn og Fjordane348358151
1416HøyangerSogn og Fjordane16101273
1417VikSogn og Fjordane1316199
1418BalestrandSogn og Fjordane3829193
1419LeikangerSogn og Fjordane211116171
1420SogndalSogn og Fjordane862756
1421AurlandSogn og Fjordane53184
1422LærdalSogn og Fjordane7623395
1424ÅrdalSogn og Fjordane7967334
1426LusterSogn og Fjordane143236194
1428AskvollSogn og Fjordane231379213
1429FjalerSogn og Fjordane370344357
1430GaularSogn og Fjordane345315313
1431JølsterSogn og Fjordane369369289
1432FørdeSogn og Fjordane197300226
1433NaustdalSogn og Fjordane298266302
1438BremangerSogn og Fjordane321221133
1439VågsøySogn og Fjordane51963
1441SeljeSogn og Fjordane200115368
1443EidSogn og Fjordane130155222
1444HornindalSogn og Fjordane308335
1445GloppenSogn og Fjordane6475216
1449StrynSogn og Fjordane188237180
1502MoldeMøre og Romsdal8976156
1504ÅlesundMøre og Romsdal236343344
1505KristiansundMøre og Romsdal198286127
1511VanylvenMøre og Romsdal212314267
1514SandeMøre og Romsdal54103149
1515HerøyMøre og Romsdal189
1516UlsteinMøre og Romsdal229139195
1517HareidMøre og Romsdal736026
1519VoldaMøre og Romsdal2540155
1520ØrstaMøre og Romsdal230239349
1523ØrskogMøre og Romsdal343331259
1524NorddalMøre og Romsdal316383
1525StrandaMøre og Romsdal1501332
1526StordalMøre og Romsdal24515468
1528SykkylvenMøre og Romsdal144310
1529SkodjeMøre og Romsdal311325268
1531SulaMøre og Romsdal276284361
1532GiskeMøre og Romsdal20518672
1534HaramMøre og Romsdal3101307
1535VestnesMøre og Romsdal330
1539RaumaMøre og Romsdal272125147
1543NessetMøre og Romsdal149410
1545MidsundMøre og Romsdal946383
1546SandøyMøre og Romsdal226171272
1547AukraMøre og Romsdal91828
1548FrænaMøre og Romsdal180244198
1551EideMøre og Romsdal161
1554AverøyMøre og Romsdal349262108
1557GjemnesMøre og Romsdal366222339
1560TingvollMøre og Romsdal201295138
1563SunndalMøre og Romsdal295333324
1566SurnadalMøre og Romsdal21420561
1567RindalMøre og Romsdal330276346
1571HalsaMøre og Romsdal399376200
1573SmølaMøre og Romsdal204286
1576AureMøre og Romsdal352367136
1804BodøNordland158127284
1805NarvikNordland335337196
1811BindalNordland5113844
1812SømnaNordland101161137
1813BrønnøyNordland185260
1815VegaNordland195261107
1816VevelstadNordland30310532
1818HerøyNordland336
1820AlstahaugNordland118120158
1822LeirfjordNordland209252377
1824VefsnNordland1311453
1825GraneNordland166156373
1826HattfjelldalNordland258326
1827DønnaNordland182175348
1828NesnaNordland4915818
1832HemnesNordland189234164
1833RanaNordland250329378
1834LurøyNordland5710876
1835TrænaNordland154265
1836RødøyNordland287231416
1837MeløyNordland28104119
1838GildeskålNordland4087187
1839BeiarnNordland21894178
1840SaltdalNordland19386237
1841FauskeNordland61117
1845SørfoldNordland213446
1848SteigenNordland14196
1849HamarøyNordland136269236
1850TysfjordNordland282378393
1851LødingenNordland103313376
1852TjeldsundNordland17515720
1853EvenesNordland32729113
1854BallangenNordland169357312
1856RøstNordland246
1857VærøyNordland10845
1859FlakstadNordland249353414
1860VestvågøyNordland8484163
1865VåganNordland72152264
1866HadselNordland12052144
1867Nordland99364
1868ØksnesNordland142102315
1870SortlandNordland45114207
1871AndøyNordland396639
1874MoskenesNordland30710775
1902TromsøTroms172271271
1903HarstadTroms288322303
1911KvæfjordTroms300233162
1913SkånlandTroms394359345
1917IbestadTroms302281165
1919GratangenTroms386311327
1920LavangenTroms246250110
1922BarduTroms216227
1923SalangenTroms18118422
1924MålselvTroms391208232
1925SørreisaTroms30423847
1926DyrøyTroms37534129
1927TranøyTroms382385385
1928TorskenTroms370277
1929BergTroms159206112
1931LenvikTroms260323102
1933BalsfjordTroms359349311
1936KarlsøyTroms346352247
1938LyngenTroms24495318
1939StorfjordTroms83188390
1940KåfjordTroms202305121
1941SkjervøyTroms14793391
1942NordreisaTroms289220389
1943KvænangenTroms148163206
2002VardøFinnmark215247371
2003VadsøFinnmark390384409
2004HammerfestFinnmark155129160
2011KautokeinoFinnmark402386399
2012AltaFinnmark385292128
2014LoppaFinnmark81178106
2015HasvikFinnmark9112821
2017KvalsundFinnmark61277281
2018MåsøyFinnmark267316166
2019NordkappFinnmark238330240
2020PorsangerFinnmark365413
2021KarasjokFinnmark338209
2022LebesbyFinnmark380380388
2023GamvikFinnmark35332185
2024BerlevågFinnmark268189148
2025TanaFinnmark374387402
2027NessebyFinnmark357363111
2028BåtsfjordFinnmark2282264
2030Sør-VarangerFinnmark224324293
5001TrondheimTrøndelag97111134
5004SteinkjerTrøndelag928967
5005NamsosTrøndelag186272342
5011HemneTrøndelag371354380
5012SnillfjordTrøndelag36233977
5013HitraTrøndelag356310230
5014FrøyaTrøndelag281213305
5015ØrlandTrøndelag24826389
5016AgdenesTrøndelag87219191
5017BjugnTrøndelag314309132
5018ÅfjordTrøndelag99218188
5019RoanTrøndelag56318220
5020OsenTrøndelag121251353
5021OppdalTrøndelag19012119
5022RennebuTrøndelag299199343
5023MeldalTrøndelag280159299
5024OrkdalTrøndelag355301278
5025RørosTrøndelag240124362
5026HoltålenTrøndelag340258
5027Midtre GauldalTrøndelag237336295
5028MelhusTrøndelag253190143
5029SkaunTrøndelag318355316
5030KlæbuTrøndelag292361296
5031MalvikTrøndelag36164245
5032SelbuTrøndelag109181
5033TydalTrøndelag10777145
5034MeråkerTrøndelag9382249
5035StjørdalTrøndelag68131306
5036FrostaTrøndelag400
5037LevangerTrøndelag2664790
5038VerdalTrøndelag183162418
5039VerranTrøndelag194176412
5040NamdalseidTrøndelag278303404
5041SnåsaTrøndelag378187347
5042LierneTrøndelag373307300
5043RøyrvikTrøndelag257180176
5044NamsskoganTrøndelag419
5045GrongTrøndelag203294341
5046HøylandetTrøndelag157201407
5047OverhallaTrøndelag358278279
5048FosnesTrøndelag22216
5049FlatangerTrøndelag
5050ViknaTrøndelag135195250
5051NærøyTrøndelag102235215
5052LekaTrøndelag
5053InderøyTrøndelag255136384
5054Indre FosenTrøndelag231

Delta i debatten

Vi overvåker denne debatten kontinuerlig mellom kl. 07 og 24. Kommentarfeltet er nå stengt og åpner igjen kl. 07.00. Velkommen tilbake da!