Flest fastleger per innbygger i små kommuner

Helse. De minste kommunene hadde i fjor klart flest fastleger ut fra innbyggertallet. Sjekk oversikten her.
De minste kommunene hadde i fjor klart flest fastleger i forhold til innbyggertallet. Foto: Gorm Kallestad / NTB scanpix

Fastlegetettheten i disse kommunene har dessuten økt betydelig siden ordningen ble innført, viser tall fra SSBs statistikk over kommunehelsetjenesten.

Antall fastleger i Norge har økt hvert år siden ordningen med fastlege ble innført i 2001. I 2018 var det i underkant av 4.800 fastleger, godt over tusen flere fastleger enn det var de første årene med ordningen. I samme tidsrom har antall innbyggere i Norge økt, men ikke i samme grad.

Resultatet er at antall fastleger per innbygger øker, fra 8,3 fastleger per 10.000 innbyggere i 2008 til 9 i fjor. Denne økningen skyldes delvis flere fastleger per innbygger i mindre kommuner.

Kommunene med 50.000 eller flere innbyggere utgjorde over 40 prosent av befolkningen i 2018. Disse hadde åtte fastleger per 10.000 innbyggere i hele perioden 2002 til 2018.

For mellomstore kommuner med 10.000 til 30.000 innbyggere var forholdstallet i fjor rett under ni. Kommuner i denne størrelsesgruppen har hatt omtrent samme legetetthet som landssnittet siden fastlegeordningen ble innført.

For kommuner med færre enn 2.000 innbyggere, var det 13,2 fastleger per 10.000 innbyggere i 2018. Tilsvarende tall var rundt elleve i årene rett etter at fastlegeordningens innført.

 

Finnmark og Sogn og Fjordane har høyest fastlegetetthet, mens Oslo og Akershus har den laveste. Spesielt for Oslo er at det er en nedgang i fastlegetettheten siden oppstarten av fastlegeordningen.

(©NTB)

Følg Kommunal Rapport på Facebook

 

Kartkilde: Statistisk sentralbyrå/ 12005: Fastlegelister og fastlegekonsultasjoner (K) 2015 - 2018

knummerKommuneAntall fastlegeavtaler (antall)Fastlegelister uten lege (antall)Antall kvinnelige leger (antall)Andel kvinnelige leger (prosent)BefolkningFastlegeavtaler per 10.000 innbygger
101Halden2701140,7311778,7
104Moss3301442,43272610,1
105Sarpsborg4902244,9559978,8
106Fredrikstad6913450,0817728,4
111Hvaler3000,045996,5
118Aremark202100,0135714,7
119Marker30266,735928,4
121Rømskog1000,067314,9
122Trøgstad40125,053477,5
123Spydeberg60350,060429,9
124Askim12018,3158657,6
125Eidsberg70457,1114246,1
127Skiptvet30133,337977,9
128Rakkestad80337,582309,7
135Råde50240,075426,6
136Rygge120541,7161457,4
137Våler40375,055937,2
138Hobøl50360,056428,9
211Vestby140642,9178247,9
213Ski300723,3308439,7
214Ås140535,7203356,9
215Frogn110436,4157617,0
216Nesodden160956,3194888,2
217Oppegård2601246,2273949,5
219Bærum10305149,51268418,1
220Asker4612248,9615237,5
221Aurskog-Høland150640,0165009,1
226Sørum140642,9182637,7
227Fet80337,5118426,8
228Rælingen120541,7181616,6
229Enebakk80562,5110267,3
230Lørenskog3001343,3401067,5
231Skedsmo4202150,0556527,5
233Nittedal170741,2240897,1
234Gjerdrum61360,068238,8
235Ullensaker3311546,9382348,6
236Nes151535,7218856,9
237Eidsvoll190526,3249197,6
238Nannestad90333,3136826,6
239Hurdal40375,0286414,0
301Oslo527323444,76810717,7
402Kongsvinger160743,8178239,0
403Hamar3401441,23114410,9
412Ringsaker2521043,5344887,2
415Løten80450,0766310,4
417Stange200420,0209169,6
418Nord-Odal50120,0502410,0
419Sør-Odal60116,778797,6
420Eidskog50120,061148,2
423Grue40125,046468,6
425Åsnes71466,772149,7
426Våler30133,337058,1
427Elverum200840,0211919,4
428Trysil70457,1660710,6
429Åmot51125,0440711,3
430Stor-Elvdal211100,024598,1
432Rendalen20150,0179111,2
434Engerdal20150,0128615,6
436Tolga202100,0155112,9
437Tynset60466,7559110,7
438Alvdal211100,024188,3
439Folldal111..15776,3
441Os20150,0191210,5
501Lillehammer2801450,02802310,0
502Gjøvik2531359,1306768,1
511Dovre30266,7261511,5
512Lesja20150,0200910,0
513Skjåk3000,0220413,6
514Lom303100,0229313,1
515Vågå40250,0358911,1
516Nord-Fron70342,9574212,2
517Sel60350,0578910,4
519Sør-Fron404100,0312712,8
520Ringebu50240,0442511,3
521Øyer50120,051199,8
522Gausdal70571,4611211,5
528Østre Toten1601062,51494810,7
529Vestre Toten113450,0133848,2
532Jevnaker60350,068468,8
533Lunner80337,590518,8
534Gran130538,5136429,5
536Søndre Land60350,0562310,7
538Nordre Land50240,066717,5
540Sør-Aurdal2100,029816,7
541Etnedal211100,0130515,3
542Nord-Aurdal90555,6641814,0
543Vestre Slidre303100,0213514,1
544Øystre Slidre30266,732089,4
545Vang30266,7161018,6
602Drammen5912543,1689338,6
604Kongsberg2711557,7274819,8
605Ringerike2801450,0304429,2
612Hole70457,1684510,2
615Flå101100,010529,5
616Nes50240,0331515,1
617Gol61240,0457613,1
618Hemsedal40125,0248116,1
619Ål70342,9467115,0
620Hol70228,6447315,6
621Sigdal30133,334908,6
622Krødsherad20150,022398,9
623Modum120216,7139808,6
624Øvre Eiker150746,7191177,8
625Nedre Eiker170635,3249636,8
626Lier230730,4263738,7
627Røyken160318,8226357,1
628Hurum60116,795216,3
631Flesberg40125,0269414,8
632Rollag........1419
633Nore og Uvdal30266,7244812,3
701Horten220836,4273348,0
704Tønsberg3701232,4459768,0
710Sandefjord5202140,4632718,2
711Svelvik50240,066857,5
712Larvik3811540,5471078,1
713Sande60350,099046,1
715Holmestrand160637,51437111,1
716Re100440,0973010,3
729Færder2201359,1267008,2
805Porsgrunn3801642,13622410,5
806Skien4401840,9546458,1
807Notodden120541,7126829,5
811Siljan111..23294,3
814Bamble92228,6140896,4
815Kragerø100550,0104069,6
817Drangedal40125,040809,8
819Nome60466,765389,2
82170342,9663010,6
822Sauherad50240,0429311,6
826Tinn8000,0578013,8
827Hjartdal202100,0157212,7
828Seljord50480,0293417,0
829Kviteseid30266,7240312,5
830Nissedal20150,0147613,6
831Fyresdal2000,0128615,6
833Tokke211100,022289,0
834Vinje50240,0372313,4
901Risør5000,068487,3
904Grimstad191738,9232468,2
906Arendal4001435,0447858,9
911Gjerstad30133,3245412,2
912Vegårshei20150,020939,6
914Tvedestrand70342,9606911,5
919Froland60233,3584510,3
926Lillesand110436,41099010,0
928Birkenes50240,052129,6
929Åmli202100,0184810,8
935Iveland2000,0132615,1
937Evje og Hornnes40125,0363811,0
938Bygland20150,0119216,8
940Valle1000,011568,7
941Bykle30266,795331,5
1001Kristiansand8033241,6922828,7
1002Mandal150640,0156599,6
1003Farsund80337,596958,3
1004Flekkefjord90555,690669,9
1014Vennesla140428,6146309,6
1017Songdalen70342,9670610,4
1018Søgne110545,5114039,6
1021Marnardal3000,0229713,1
1026Åseral2000,093921,3
1027Audnedal2000,0178011,2
1029Lindesnes50240,0495310,1
1032Lyngdal100330,0860911,6
1034Hægebostad20150,0168311,9
1037Kvinesdal60116,760489,9
1046Sirdal40250,0183921,8
1101Eigersund112222,2148307,4
1102Sandnes6102845,9772467,9
1103Stavanger10904339,41340378,1
1106Haugesund3301236,4372508,9
1111Sokndal2000,033056,1
1112Lund30133,332139,3
1114Bjerkreim20150,028077,1
11191901157,91881410,1
1120Klepp190842,1193549,8
1121Time160743,8187958,5
1122Gjesdal100440,0118998,4
1124Sola2101047,6265827,9
1127Randaberg100330,0110539,0
1129Forsand30266,7119325,1
1130Strand103685,7127207,9
1133Hjelmeland2000,026847,5
1134Suldal60350,0379415,8
1135Sauda60466,7459713,1
1141Finnøy30266,731509,5
1142Rennesøy40250,048478,3
1144Kvitsøy1000,051619,4
1145Bokn1000,084011,9
1146Tysvær90333,3110288,2
1149Karmøy270829,6421616,4
1151Utsira1000,019651,0
1160Vindafjord101444,4874311,4
1201Bergen235110243,62811908,4
1211Etne50120,0407712,3
1216Sveio50120,057218,7
1219Bømlo130753,81196010,9
1221Stord200630,01869910,7
1222Fitjar30133,332019,4
1223Tysnes30133,3284610,5
1224Kvinnherad160743,81313712,2
1227Jondal202100,0108718,4
1228Odda81457,1674511,9
1231Ullensvang505100,0332015,1
1232Eidfjord20150,090622,1
1233Ulvik202100,0109318,3
1234Granvin........937
1235Voss160743,81460611,0
1238Kvam100110,0844111,8
1241Fusa50120,0386113,0
1242Samnanger40250,0246516,2
1243Os180738,9208048,7
1244Austevoll50120,052129,6
1245Sund61240,070628,5
1246Fjell201947,4261667,6
1247Askøy250832,0292758,5
1251Vaksdal30266,740457,4
1252Modalen101100,038026,3
1253Osterøy50240,081206,2
1256Meland90555,6818711,0
1259Øygarden40375,048898,2
1260Radøy40250,050917,9
1263Lindås130646,2158128,2
1264Austrheim2100,028876,9
1265Fedje1000,056217,8
1266Masfjorden3000,0171117,5
1401Flora131541,71185211,0
1411Gulen212200,023228,6
1412Solund2000,082024,4
1413Hyllestad212200,0136614,6
1416Høyanger50360,0409112,2
1417Vik40375,0267215,0
1418Balestrand2000,0127915,6
1419Leikanger30266,7233112,9
1420Sogndal100550,0819112,2
1421Aurland30133,3176417,0
1422Lærdal30266,7215113,9
1424Årdal70228,6524513,3
1426Luster80450,0519515,4
1428Askvoll30266,730389,9
1429Fjaler30133,3277010,8
1430Gaular40125,0302713,2
1431Jølster30266,730479,8
1432Førde151857,11309211,5
1433Naustdal40250,0279314,3
1438Bremanger4000,0370510,8
1439Vågsøy80337,5597013,4
1441Selje40125,0274714,6
1443Eid80337,5615113,0
1444Hornindal2000,0115217,4
1445Gloppen60350,0583610,3
1449Stryn91225,0716712,6
1502Molde2701037,02700110,0
1504Ålesund4211536,6479988,8
1505Kristiansund2801139,32427411,5
1511Vanylven4100,0316312,6
1514Sande30266,7249312,0
1515Herøy111440,0892712,3
1516Ulstein100440,0860911,6
1517Hareid60233,3515511,6
1519Volda90333,391979,8
1520Ørsta131866,71085712,0
1523Ørskog30133,3225013,3
1524Norddal20150,0164512,2
1525Stranda50480,0456511,0
1526Stordal1000,094710,6
1528Sykkylven60233,376577,8
1529Skodje40125,047648,4
1531Sula70228,692717,6
1532Giske80337,583989,5
1534Haram91337,593839,6
1535Vestnes70571,4653610,7
1539Rauma80675,0748710,7
1543Nesset30133,3295610,1
1545Midsund20150,020199,9
1546Sandøy1000,012388,1
1547Aukra2000,035395,7
1548Fræna80112,598008,2
1551Eide3000,034338,7
1554Averøy50360,058498,5
1557Gjemnes20150,026417,6
1560Tingvoll30133,330459,9
1563Sunndal60116,771068,4
1566Surnadal422100,059286,7
1571Halsa20150,0157412,7
1573Smøla2000,021349,4
1576Aure221..35535,6
1804Bodø4801939,6520249,2
1805Narvik180738,9186309,7
1811Bindal40375,0145027,6
1812Sømna30266,7201414,9
1813Brønnøy90444,4791611,4
1815Vega30133,3123224,4
1816Vevelstad1000,049720,1
1818Herøy110..17805,6
1820Alstahaug90222,2741512,1
1822Leirfjord30133,3232012,9
1824Vefsn130323,1134039,7
1825Grane2000,0149313,4
1826Hattfjelldal202100,0135914,7
1827Dønna20150,0139114,4
1828Nesna20150,0179211,2
1832Hemnes60233,3450113,3
1833Rana2701970,42631510,3
1834Lurøy211100,0190410,5
1835Træna1000,045621,9
1836Rødøy0300,012380,0
1837Meløy71116,7633111,1
1838Gildeskål202100,0197810,1
1839Beiarn202100,0102219,6
1840Saltdal70457,1465715,0
1841Fauske100550,0976010,2
1845Sørfold2100,0197510,1
1848Steigen30133,3257611,6
1849Hamarøy30266,7174717,2
1850Tysfjord212200,0192510,4
1851Lødingen212200,020779,6
1852Tjeldsund........1259
1853Evenes........1387
1854Ballangen303100,0247012,1
1856Røst1000,050819,7
1857Værøy30133,373241,0
1859Flakstad202100,0129215,5
1860Vestvågøy112444,4114809,6
1865Vågan90222,295959,4
1866Hadsel100440,0809112,4
186740250,0261615,3
1868Øksnes60583,3444913,5
1870Sortland - Suortá121763,61051811,4
1871Andøy42150,047718,4
1874Moskenes20150,0103919,2
1902Tromsø7213549,3766499,4
1903Harstad2851669,62482711,3
1911Kvæfjord40375,0285814,0
1913Skånland71116,7300923,3
1917Ibestad30133,3137521,8
1919Gratangen202100,0110518,1
1920Lavangen110..10429,6
1922Bardu70571,4403017,4
1923Salangen40375,0218318,3
1924Målselv110763,6680516,2
1925Sørreisa70685,7348920,1
1926Dyrøy........1129
1927Tranøy........1513
1928Torsken........931
1929Berg........888
1931Lenvik1901157,91167916,3
1933Balsfjord70228,6562512,4
1936Karlsøy30266,7225213,3
1938Lyngen40125,0284714,0
1939Storfjord2000,0184110,9
1940Kåfjord30133,3209714,3
1941Skjervøy3000,0291710,3
1942Nordreisa60116,7490912,2
1943Kvænangen30133,3120225,0
2002Vardø41266,7208119,2
2003Vadsø90444,4589415,3
2004Hammerfest945100,0105368,5
2011Kautokeino404100,0292413,7
2012Alta2311150,02066511,1
2014Loppa30133,391732,7
2015Hasvik30133,3104528,7
2017Kvalsund202100,098820,2
2018Måsøy111..12358,1
2019Nordkapp60116,7321818,6
2020Porsanger70114,3394417,7
2021Karasjok40250,0267315,0
2022Lebesby110..13287,5
2023Gamvik20150,0116917,1
2024Berlevåg20150,098120,4
2025Deatnu Tana40250,0290013,8
2027Nesseby101100,094110,6
2028Båtsfjord3100,0227013,2
2030Sør-Varanger110654,51015610,8
5001Trondheim17117845,91961598,7
5004Steinkjer2201045,52209010,0
5005Namsos120433,3131139,2
5011Hemne50360,0422811,8
5012Snillfjord101100,099910,0
5013Hitra50240,0469410,7
5014Frøya60466,7506811,8
5015Ørland70342,9533413,1
5016Agdenes1000,016935,9
5017Bjugn50360,0490410,2
5018Åfjord3100,033409,0
5019Roan........957
5020Osen101100,094710,6
5021Oppdal80675,0697511,5
5022Rennebu3000,0250112,0
5023Meldal40250,0390510,2
5024Orkdal110654,5120869,1
5025Røros70571,4561012,5
5026Holtålen20150,020259,9
5027Midtre Gauldal60116,762469,6
5028Melhus121763,6165627,2
5029Skaun50240,082316,1
5030Klæbu505100,060768,2
5031Malvik130861,5140409,3
5032Selbu40125,040889,8
5033Tydal101100,079412,6
5034Meråker30133,3243212,3
5035Stjørdal2301252,2240289,6
5036Frosta30133,3263211,4
5037Levanger200630,0202549,9
5038Verdal112777,8149337,4
5039Verran3000,0244912,2
5040Namdalseid202100,0157612,7
5041Snåsa30133,3210014,3
5042Lierne2000,0138614,4
5043Røyrvik1000,048220,7
5044Namsskogan101100,087111,5
5045Grong211100,023748,4
5046Høylandet2000,0125415,9
5047Overhalla30133,338797,7
5048Fosnes101100,060516,5
5049Flatanger101100,011039,1
5050Vikna50240,0457810,9
5051Nærøy423150,050727,9
5052Leka1000,056717,6
5053Inderøy50240,068047,3
5054Indre Fosen101555,6998810,0
5061Rindal303100,0202814,8
Flere artikler om

Delta i debatten

Vi overvåker denne debatten kontinuerlig mellom kl. 07 og 24. Kommentarfeltet er nå stengt og åpner igjen kl. 07.00. Velkommen tilbake da!