Nyheter
Sjarm og entusiasme i Hole
Det er liten tvil om at Hole kommune er blant de aller ivrigste nettkommunene i Norge.
www.hole.kommune.noEpost:postmottak@hole.kommune.noPå nett siden: Mai 1996Utviklingskostnader: 30.000 krTeknisk leverandør: Custom PublishNettansvarlig: IT- og infoleder Per MandtBesøk i september: 2.626Mest populære side (utenom forsiden): Natur- og miljøsideneVurdering på norge.no: 3 stjernerInnholdssjekkenNyheter: JaE-post til saksbehandlere: JaE-post til politikere: JaSakspapirer til kommunestyret: JaSakspapirer til utvalg: JaMøtekalender: NeiPostliste: JaFullstendige tjenestebeskrivelser: JaSkjemaer som kan sendes inn via nettet: Ja*Nyhetsbrev som varsler om siste nytt: Nei* Kun enkelte kan fylles ut. Du kan fylle ut et skjema i Word og sende dette som et vedlegg. |
Innhold: 5
Pluss: Her er svært mye informasjon, både politisk (alle dokumenter er på plass) og administrativt. Tjenestebeskrivelser, postliste, e-postadresser, alt er på plass. Nyhetene er glimrende oppdatert, innbyggerne i kommunen har klar nytte av disse sidene. Du kan til og med høre radio her!
Minus: En del sider er dårlig oppdatert. Det sømmer seg ikke at det ligger ute testsider fra august 2001, som under Tekniske tjenester. Andre steder loves mer enn man kan holde; under Budsjett 2003 kommer beskjeden “Du finner ikke budsjettdok for 2003 her - gå til den interne basen”.
Funksjonalitet: 4
Pluss: Tekstversjon av sidene, for å gjøre det enklere for funksjonshemmede å benytte nettstedet - strålende! Relativt få hovedvalg i menyene er bra.
Minus: Varierer veldig hvordan pekere er merket; noe er i blått og understreket, noe sort og understreket, annet bare i sort og andre ting igjen er oransje med skygge. Forvirrende - hold dere til Èn måte å merke hva som kan klikkes på! Kommunen bruker rammer, det betyr at enkeltsider nedover i strukturen ikke uten videre kan bokmerkes.
Enkelte feil finnes også: spesielt er det ille med feilmelding når man velger Politikk-siden. Hvorfor får man opp “Vegbeskrivelse til herredshuset på Vik” under valget Telefon-epost?
Jeg trekker også for at det blir litt vel mye å forholde seg til. Det ville hjelpe den uvante bruker om det var færre menyvalg på forsiden. Er det viktig å vise fram nyhetsarkivet 1998-2000 (hva skjedde med 2001?) på forsiden?
Det er også litt rart at en del sider på nettstedet åpnes i et nytt vindu i nettleseren.
På et ideelt nettsted ville postlisten hatt peker direkte til en elektronisk versjon av dokumentet.
Oversikten over saker kan bli mer brukervennlig. Du får bare en oppramsing av protokoller og sakslister, og ingen informasjon om for eksempel når møtene finner sted.
Interaktivitet: 6
Pluss: Hvis det er noe kommunen kan gjøre for å oppildne innbyggerne til å engasjere seg, så gjør Hole det. Her er debattforum - som faktisk brukes litt, noe som er imponerende. Det er svært vanskelig å få debattfora til å bli brukt. Partiene har fått sine egne nettsider (se “Politisk forum”), e-posten er på plass, her er gjestebok der brukere kan legge igjen kommentarer og arealplanen var nylig på høring via nettet.
Minus: Alle skjemaene må kunne fylles ut direkte i nettleseren og sendes inn uten å være avhengig av et tekstbehandlingsprogram som takler Word-filer.
Totalt: 5
Hole fortjener stor ros for å gjøre nettstedet til noe mer enn en tradisjonell, tjenestebeskrivende, kjedelig kommunal nettside. Om ikke begrepet “virtuelt lokalsamfunn” er helt på sin plass, er det nok det Hole streber mot. Det er svært viktig at kommunene ivaretar sin lokaldemokratiske funksjon på nettet, og her gjør Hole en kjempejobb.
Jeg kunne trukket et poeng på totalen, ettersom det er en del logiske brister her og der. Men entusiasmen i Hole fortjener en 5-er!