Bernt svarer: Er regionrådsleder valgbar?

Bernt svarer. Ledere på tilsvarende nivå som kommunalsjefer og etatssjefer kan ikke velges til folkevalgte organer, men hva er egentlig «tilsvarende nivå»?
Jan Fridthjof Bernt peker på at en leder av et regionråd ikke er en del av kommunens forvaltningsapparat. Foto: Magnus Knutsen Bjørke

SPØRSMÅL: I kommuneloven § 7-3, bokstav c, er fastsatt at utelukket som valgbar til folkevalgte organer er som alminnelig regel blant andre «kommunalsjefer, etatssjefer og ledere på tilsvarende nivå». Kan daglig leder av et regionråd defineres som «leder på tilsvarende nivå»?

 

Lese mer?

Jeg er abonnent

Jeg er ikke abonnent

Bli abonnent

Spørsmål? Kontakt oss på redaksjon@kommunal-rapport.no

Flere artikler om

Delta i debatten

Vi overvåker denne debatten kontinuerlig mellom kl. 07 og 24. Kommentarfeltet er nå stengt og åpner igjen kl. 07.00. Velkommen tilbake da!