Kommunebarometeret 2018 - tabell for kostnadsnivå

Kommunebarometeret. Her finner du oversikten over plasseringen til de enkelte kommunene innen sektoren kostnadsnivå i Kommunebarometeret 2018.

Tabellen viser hvilken plassering kommunen fikk det enkelte år. Årstallet refererer til året Kommunebarometeret ble publisert. Dataene som ligger til grunn er i hovedsak, men ikke bare, fra det foregående året. Over tid har barometeret utviklet seg. Plasseringene er derfor ikke nødvendigvis direkte sammenliknbare fra år til år. Sektoren kostnadsnivå har en vekt på 5 % i barometeret.

Kostnadsnivået er beregnet slik for hver sektor: Netto driftsutgifter / antall innbyggere 1. januar / kostnadsnøkkelen for sektoren for 2018. Kildene er Statistisk sentralbyrå og KS. Ved å korrigere for kostnadsnøkkelen blir teoretisk sett ulikheter i geografi, demografi og annet tatt høyde for.

Abonnenter på analysene i Kommunebarometeret finner mer innhold på kommunebarometeret.no (egen innlogging).

KnrKommuneFylkeKB 2016KB 2017KB 2018
101HaldenØstfold563710
104MossØstfold152917
105SarpsborgØstfold115116112
106FredrikstadØstfold177144143
111HvalerØstfold388356316
118AremarkØstfold298359304
119MarkerØstfold9185
121RømskogØstfold354334276
122TrøgstadØstfold1267337
123SpydebergØstfold25131237
124AskimØstfold1215540
125EidsbergØstfold184423
127SkiptvetØstfold255243263
128RakkestadØstfold12013576
135RådeØstfold96138154
136RyggeØstfold168119254
137Våler (Østf.)Østfold254189239
138HobølØstfold2164313
211VestbyAkershus og Oslo589682
213SkiAkershus og Oslo50107128
214ÅsAkershus og Oslo745645
215FrognAkershus og Oslo23109151
216NesoddenAkershus og Oslo3545165
217OppegårdAkershus og Oslo77129149
219BærumAkershus og Oslo22415993
220AskerAkershus og Oslo201177238
221Aurskog-HølandAkershus og Oslo452
226SørumAkershus og Oslo8286158
227FetAkershus og Oslo706187
228RælingenAkershus og Oslo88122114
229EnebakkAkershus og Oslo576
230LørenskogAkershus og Oslo432812
231SkedsmoAkershus og Oslo612228
233NittedalAkershus og Oslo928177
234GjerdrumAkershus og Oslo1535734
235UllensakerAkershus og Oslo573654
236Nes (Ak.)Akershus og Oslo6492150
237EidsvollAkershus og Oslo1620
238NannestadAkershus og Oslo221
239HurdalAkershus og Oslo18010670
301OsloAkershus og Oslo257216245
402KongsvingerHedmark81938
403HamarHedmark24114890
412RingsakerHedmark14610360
415LøtenHedmark5566118
417StangeHedmark13638108
418Nord-OdalHedmark142240242
419Sør-OdalHedmark958449
420EidskogHedmark10490113
423GrueHedmark213309279
425ÅsnesHedmark532613
426Våler (Hedm.)Hedmark204252259
427ElverumHedmark908278
428TrysilHedmark166269321
429ÅmotHedmark6812164
430Stor-ElvdalHedmark244199209
432RendalenHedmark195176195
434EngerdalHedmark618594
436TolgaHedmark7111066
437TynsetHedmark206262120
438AlvdalHedmark342529
439FolldalHedmark192192251
441Os (Hedm.)Hedmark12522699
501LillehammerOppland1307768
502GjøvikOppland1277950
511DovreOppland270305267
512LesjaOppland138188145
513SkjåkOppland407407407
514LomOppland377339356
515VågåOppland283293294
516Nord-FronOppland331337320
517SelOppland129178117
519Sør-FronOppland378348355
520RingebuOppland141104224
521ØyerOppland344347332
522GausdalOppland315333306
528Østre TotenOppland253224231
529Vestre TotenOppland131174102
532JevnakerOppland944243
533LunnerOppland4012483
534GranOppland14314944
536Søndre LandOppland35585152
538Nordre LandOppland211245180
540Sør-AurdalOppland111181109
541EtnedalOppland248284336
542Nord-AurdalOppland234213261
543Vestre SlidreOppland124314258
544Øystre SlidreOppland311291333
545VangOppland418398417
602DrammenBuskerud2299
604KongsbergBuskerud190232236
605RingerikeBuskerud496859
612HoleBuskerud21095110
615FlåBuskerud392285252
616Nes (Busk.)Buskerud271350329
617GolBuskerud15511473
618HemsedalBuskerud302208174
619ÅlBuskerud307306331
620HolBuskerud412405413
621SigdalBuskerud109255125
622KrødsheradBuskerud139183155
623ModumBuskerud202182185
624Øvre EikerBuskerud20107
625Nedre EikerBuskerud27144
626LierBuskerud4583105
627RøykenBuskerud281214
628HurumBuskerud333247
631FlesbergBuskerud278307161
632RollagBuskerud376388397
633Nore og UvdalBuskerud353385392
701HortenVestfold164125
702HolmestrandVestfold3034147
704TønsbergVestfold10393137
706SandefjordVestfold
709LarvikVestfold291624
710SandefjordVestfold4432
711SvelvikVestfold251311
713Sande (Vestf.)Vestfold8594106
714HofVestfold107203172
716ReVestfold185200229
719AndebuVestfold
720StokkeVestfold
722NøtterøyVestfold6743173
723TjømeVestfold133222177
728LardalVestfold285267308
805PorsgrunnTelemark205195187
806SkienTelemark425884
807NotoddenTelemark106151201
811SiljanTelemark144210247
814BambleTelemark249289300
815KragerøTelemark171221295
817DrangedalTelemark145171190
819NomeTelemark316231142
821Bø (Telem.)Telemark167223146
822SauheradTelemark116207296
826TinnTelemark416416408
827HjartdalTelemark389373373
828SeljordTelemark245259286
829KviteseidTelemark169196132
830NissedalTelemark417413411
831FyresdalTelemark402378401
833TokkeTelemark422418412
834VinjeTelemark426419424
901RisørAust-Agder108127157
904GrimstadAust-Agder17916446
906ArendalAust-Agder5120182
911GjerstadAust-Agder352360283
912VegårsheiAust-Agder295254287
914TvedestrandAust-Agder135133116
919FrolandAust-Agder73113197
926LillesandAust-Agder21211311
928BirkenesAust-Agder208225144
929ÅmliAust-Agder203214271
935IvelandAust-Agder330296226
937Evje og HornnesAust-Agder12280124
938ByglandAust-Agder379374393
940ValleAust-Agder420399419
941BykleAust-Agder424424425
1001KristiansandVest-Agder652331
1002MandalVest-Agder48108100
1003FarsundVest-Agder225219234
1004FlekkefjordVest-Agder222249246
1014VenneslaVest-Agder200173122
1017SongdalenVest-Agder634680
1018SøgneVest-Agder1117212
1021MarnardalVest-Agder337364385
1026ÅseralVest-Agder415408403
1027AudnedalVest-Agder309246221
1029LindesnesVest-Agder148168285
1032LyngdalVest-Agder8764265
1034HægebostadVest-Agder310304282
1037KvinesdalVest-Agder360352322
1046SirdalVest-Agder428425426
1101EigersundRogaland323235225
1102SandnesRogaland1285933
1103StavangerRogaland246212227
1106HaugesundRogaland10589107
1111SokndalRogaland304271164
1112LundRogaland269316289
1114BjerkreimRogaland238295193
1119Rogaland89815
1120KleppRogaland14012896
1121TimeRogaland172156166
1122GjesdalRogaland6652129
1124SolaRogaland21518495
1127RandabergRogaland273247248
1129ForsandRogaland409414415
1130StrandRogaland1654961
1133HjelmelandRogaland396391372
1134SuldalRogaland425423422
1135SaudaRogaland374392359
1141FinnøyRogaland305338377
1142RennesøyRogaland371526
1144KvitsøyRogaland277248141
1145BoknRogaland322312371
1146TysværRogaland366315346
1149KarmøyRogaland173158160
1151UtsiraRogaland364335302
1160VindafjordRogaland256234148
1201BergenHordaland174162153
1211EtneHordaland219261200
1216SveioHordaland19115352
1219BømloHordaland276278262
1221StordHordaland175175167
1222FitjarHordaland327346342
1223TysnesHordaland18718698
1224KvinnheradHordaland332357299
1227JondalHordaland112253214
1228OddaHordaland405403386
1231UllensvangHordaland358382391
1232EidfjordHordaland421420420
1233UlvikHordaland349311365
1234GranvinHordaland319229233
1235VossHordaland261198189
1238KvamHordaland252283215
1241FusaHordaland230242266
1242SamnangerHordaland373325260
1243Os (Hord.)Hordaland191188
1244AustevollHordaland36105133
1245SundHordaland983016
1246FjellHordaland84111159
1247AskøyHordaland1502427
1251VaksdalHordaland296275274
1252ModalenHordaland406406402
1253OsterøyHordaland10174284
1256MelandHordaland184206344
1259ØygardenHordaland410415418
1260RadøyHordaland232211241
1263LindåsHordaland299299341
1264AustrheimHordaland290317305
1265FedjeHordaland394331368
1266MasfjordenHordaland382384375
1401FloraSogn og Fjordane320281290
1411GulenSogn og Fjordane340375383
1412SolundSogn og Fjordane217204183
1413HyllestadSogn og Fjordane351365350
1416HøyangerSogn og Fjordane401387382
1417VikSogn og Fjordane348329345
1418BalestrandSogn og Fjordane397389387
1419LeikangerSogn og Fjordane363313253
1420SogndalSogn og Fjordane239193243
1421AurlandSogn og Fjordane427422421
1422LærdalSogn og Fjordane385383378
1424ÅrdalSogn og Fjordane398380366
1426LusterSogn og Fjordane375397388
1428AskvollSogn og Fjordane114112264
1429FjalerSogn og Fjordane916335
1430GaularSogn og Fjordane214117127
1431JølsterSogn og Fjordane317353347
1432FørdeSogn og Fjordane207190126
1433NaustdalSogn og Fjordane209163104
1438BremangerSogn og Fjordane368381384
1439VågsøySogn og Fjordane158264255
1441SeljeSogn og Fjordane11914291
1443EidSogn og Fjordane7269213
1444HornindalSogn og Fjordane199250216
1445GloppenSogn og Fjordane221244235
1449StrynSogn og Fjordane9914679
1502MoldeMøre og Romsdal228179257
1504ÅlesundMøre og Romsdal196180184
1505KristiansundMøre og Romsdal268220292
1511VanylvenMøre og Romsdal263265168
1514Sande (M. og R.)Møre og Romsdal342301220
1515Herøy (M. og R.)Møre og Romsdal693975
1516UlsteinMøre og Romsdal7888228
1517HareidMøre og Romsdal8199162
1519VoldaMøre og Romsdal170227244
1520ØrstaMøre og Romsdal97145179
1523ØrskogMøre og Romsdal31313236
1524NorddalMøre og Romsdal359342319
1525StrandaMøre og Romsdal137142
1526StordalMøre og Romsdal189139230
1528SykkylvenMøre og Romsdal2462134
1529SkodjeMøre og Romsdal2206571
1531SulaMøre og Romsdal315155
1532GiskeMøre og Romsdal24017088
1534HaramMøre og Romsdal11797211
1535VestnesMøre og Romsdal336130139
1539RaumaMøre og Romsdal1477881
1543NessetMøre og Romsdal365370364
1545MidsundMøre og Romsdal154137340
1546SandøyMøre og Romsdal335330293
1547AukraMøre og Romsdal414412416
1548FrænaMøre og Romsdal223237240
1551EideMøre og Romsdal197294324
1554AverøyMøre og Romsdal178280309
1557GjemnesMøre og Romsdal176166208
1560TingvollMøre og Romsdal134205123
1563SunndalMøre og Romsdal380393398
1566SurnadalMøre og Romsdal297358315
1567RindalMøre og Romsdal260287198
1571HalsaMøre og Romsdal936757
1573SmølaMøre og Romsdal266217138
1576AureMøre og Romsdal289320338
1601TrondheimTrøndelag11887119
1612HemneTrøndelag294308334
1613SnillfjordTrøndelag231332269
1617HitraTrøndelag627597
1620FrøyaTrøndelag183197169
1621ØrlandTrøndelag464739
1622AgdenesTrøndelag7143176
1624RissaTrøndelag52125156
1627BjugnTrøndelag8333
1630ÅfjordTrøndelag262273171
1632RoanTrøndelag243322222
1633OsenTrøndelag125467
1634OppdalTrøndelag132160135
1635RennebuTrøndelag343369358
1636MeldalTrøndelag272154250
1638OrkdalTrøndelag384822
1640RørosTrøndelag219889
1644HoltålenTrøndelag15715221
1648Midtre GauldalTrøndelag137241130
1653MelhusTrøndelag602741
1657SkaunTrøndelag143572
1662KlæbuTrøndelag30610118
1663MalvikTrøndelag1613348
1664SelbuTrøndelag226118223
1665TydalTrøndelag419417406
1702SteinkjerTrøndelag397263
1703NamsosTrøndelag100155136
1711MeråkerTrøndelag149258219
1714StjørdalTrøndelag542185
1717FrostaTrøndelag110256217
1718LeksvikTrøndelag17102103
1719LevangerTrøndelag7653202
1721VerdalTrøndelag18614774
1723MosvikTrøndelag
1724VerranTrøndelag300349273
1725NamdalseidTrøndelag152115203
1729Inderøy (gammel)Trøndelag
1736SnåsaTrøndelag123120272
1738LierneTrøndelag163272191
1739RøyrvikTrøndelag372236360
1740NamsskoganTrøndelag371367396
1742GrongTrøndelag333345351
1743HøylandetTrøndelag8610058
1744OverhallaTrøndelag32131101
1748FosnesTrøndelag284172181
1749FlatangerTrøndelag264282354
1750ViknaTrøndelag1624019
1751NærøyTrøndelag5916530
1755LekaTrøndelag293268301
1756InderøyTrøndelag10608
1804BodøNordland79140192
1805NarvikNordland280318323
1811BindalNordland350343414
1812SømnaNordland198230170
1813BrønnøyNordland314218186
1815VegaNordland301366370
1816VevelstadNordland356150178
1818Herøy (Nordl.)Nordland1519153
1820AlstahaugNordland227310194
1822LeirfjordNordland193126121
1824VefsnNordland229274277
1825GraneNordland181238196
1826HattfjelldalNordland362395395
1827DønnaNordland291201326
1828NesnaNordland339355376
1832HemnesNordland381411409
1833RanaNordland1887665
1834LurøyNordland3191163
1835TrænaNordland321351207
1836RødøyNordland399286218
1837MeløyNordland341371357
1838GildeskålNordland357396389
1839BeiarnNordland413402405
1840SaltdalNordland37070210
1841FauskeNordland265324349
1845SørfoldNordland423421423
1848SteigenNordland328354327
1849HamarøyNordland386400369
1850TysfjordNordland361394339
1851LødingenNordland236169270
1852TjeldsundNordland324326175
1853EvenesNordland32927969
1854BallangenNordland274257256
1856RøstNordland292319111
1857VærøyNordland282300288
1859FlakstadNordland10213451
1860VestvågøyNordland159157249
1865VåganNordland75233318
1866HadselNordland235323307
1867Bø (Nordl.)Nordland275341367
1868ØksnesNordland113187131
1870SortlandNordland160194204
1871AndøyNordland26141205
1874MoskenesNordland318277268
1901Harstad (gammel)Troms
1902TromsøTroms281303317
1903HarstadTroms250215199
1911KvæfjordTroms403228140
1913SkånlandTroms258321281
1915Bjarkøy (gammel)Troms
1917IbestadTroms312123343
1919GratangenTroms80209404
1920LavangenTroms325167278
1922BarduTroms400368363
1923SalangenTroms367297348
1924MålselvTroms194263325
1925SørreisaTroms25916156
1926DyrøyTroms16413662
1927TranøyTroms182292232
1928TorskenTroms39326692
1929BergTroms247260361
1931LenvikTroms233290298
1933BalsfjordTroms242361291
1936KarlsøyTroms288327275
1938LyngenTroms237239280
1939StorfjordTroms326344303
1940KåfjordTroms334410310
1941SkjervøyTroms303363380
1942NordreisaTroms4750206
1943KvænangenTroms408409400
2002VardøFinnmark218298115
2003VadsøFinnmark267288297
2004HammerfestFinnmark395390410
2011KautokeinoFinnmark346276330
2012AltaFinnmark345328328
2014LoppaFinnmark338379314
2015HasvikFinnmark390376379
2017KvalsundFinnmark287386394
2018MåsøyFinnmark383362390
2019NordkappFinnmark15620286
2020PorsangerFinnmark286270335
2021KarasjokFinnmark384340374
2022LebesbyFinnmark308372312
2023GamvikFinnmark411401362
2024BerlevågFinnmark391377352
2025TanaFinnmark347336353
2027NessebyFinnmark369251337
2028BåtsfjordFinnmark387302381
2030Sør-VarangerFinnmark404404399
Flere artikler om

Delta i debatten

Kommentarfeltet er stengt til 23. juli. Velkommen tilbake da!