Nyheter
Bamble vil ha flere flyktninger
UDI har bedt Bamble kommune om å bosette 15 flyktninger neste år, men flyktningtjenesten mener den trenger opp mot 35 for å opprettholde et godt tilbud.
Bamble i Telemark har tatt imot mellom 40 og 67 flyktninger de siste årene. Avdelingsleder Eva-Maria Gärtner i flyktningtjenesten frykter at organisasjonen må bygges ned, dersom tallet nå blir kraftig redusert.
- Hvis vi må bygge ned organisasjonen, vil det gå ut over dem som allerede er bosatt i kommunen, sier Gärtner til Varden.
Hun understreker at det er vanskelig for kommunen å takle store svingninger i tallet på nye flyktninger, og etterlyser større forutsigbarhet og langsiktighet i tilflyttingen. Nedgang i antall asylsøkere og innvilgete oppholdstillatelser betyr imidlertid at UDI ikke kan love kommunen flere flyktninger neste år.
Kommunen har i dag flere ledige boliger til nyankomne flyktninger, og rådmann Tore Marthinsen konkluderer med at flyktningarbeidet i kommunen fungerer svært bra. Det bor i dag 350 ikke-vestlige flyktninger i Bamble.