Ordfører Einar Arve Nordang (H) i Stranda kommune har blitt anmeldt av kommunedirektør Ivar Otto Kristiansen. Nå er kommunedirektøren suspendert.

Ordfører ble anmeldt av kommunedirektør - nå er den henlagt

Fredag ble det kjent at kommunedirektør Ivar Otto Kristiansen i Stranda kommune hadde politianmeldt ordfører Einar Arve Nordang (H) og fem andre. Han mente de forsøkte å sparke ham. Politiet har allerede henlagt saken.

Publisert Sist oppdatert

Saken er oppdatert.

Kommunedirektøren uttalte at han har blitt hindret i å gjøre jobben sin, skriver NRK.

Ordføreren suspenderte så kommunedirektøren og stengte tjenestetelefonen hans. Det kunne Sunnmørsposten opplyse om.

Kristiansen anmeldte blant annet fire lokalpolitikere for å ha holdt ham utenfor to møter i kommunestyret, deriblant ordføreren. Han anmeldte dem for å ha hindret en offentlig tjenesteperson fra å utføre sine oppgaver. 

Allerede fredag formiddag henla politiet anmeldelsen.

«Saken er henlagt uten at politiet har funnet grunn til å iverksette etterforsking. Det er ingen grunn til å tro at noen av de anmeldte har gjort seg skyldige i en straffbar handling» skriver politiadvokat Yngve Skovly til NRK.

Konstituerer ny kommunedirektør

Kristiansen sier til NRK at han har blitt utestengt fra to møter i kommunestyret, og det er dette han har anmeldt politikerne for.

Han mener politikerne bryter lovverket når han som er kommunedirektør blir hindret fra å delta på kommunestyremøtene.

Ordføreren bekrefter at de har hatt møter som har vært lukket for kommunedirektøren. Han sier at det er kommunestyret som tilsetter og av slutter et arbeidsforhold med en kommunedirektør.

– Kommunestyret har anledning til å, i lukket møte, diskutere ting rundt tilsettingsforholdet. Det er ikke noe spesielt i det, sier ordføreren i Stranda til Kommunal Rapport. 

Nå er kommunedirektøren suspendert, og fredag ettermiddag skal det konstitueres en ny kommunedirektør i formannskapet, i følge ordføreren. 

Det er kommunalsjef for plan og utvikling Einar Lied som blir konstituert. 

Diskuterte ansettelsesforholdet

I tillegg har Kristiansen anmeldt to personer i Stranda havnevesen for å ha nektet ham innsyn i dokumenter. 

De seks personene har reagert ulikt, men i stor grad avvist og stilt seg uforstående til anklagene.

Ordfører Nordang bekrefter at Kristiansen har blitt lukket ute av møter og mener kommunestyret har anledning til å gjøre det for å diskutere ansettelsesforholdet. Kommunedirektøren er den øverste administrative lederen i kommunen og blir ansatt av kommunestyret.

Kommunedirektøren hevder at alle seks jobber sammen for å få ham sparket. Han mener han har blitt motarbeidet helt siden han startet i jobben i januar i fjor.

Ordføreren sier det har vært en konflikt med kommunedirektøren siden slutten av oktober i fjor.

Mener påstandene er absurde

I et kommunestyremøte torsdag ba ordføreren kommunedirektøren om å kommentere anmeldelsen. Da oppsto en uenighet. Kort tid senere hevet ordføreren møtet.

Blant de andre som ble anmeldt, er stortingsrepresentant Frank Sve (Frp) som i tillegg til å være på Stortinget også sitter i kommunestyret i Stranda. Sve sier ifølge NRK at han fikk seg en god latter da han fikk høre om anmeldelsen og mener påstandene er helt absurde.

Kona til Frank, Gro Anita Sve (Frp) og broren, Ole Jørgen Sve (Frp) er også anmeldt. I tillegg er to som sitter i styret til Stranda hamnevesen også anmeldt av Kristiansen.

(©NTB)

Powered by Labrador CMS