Barnehagen er dyrest i Møre og Romsdal

Økonomi. Drøyt 2.800 kroner i måneden er hva foreldrene må ut med i snitt for en barnehageplass med kostpenger i år. Sjekk foreldrebetalingen kommune for kommune her.
Foreldrebetalingen for en plass i barnehagen økte i snitt med 1,5 prosent fra 2018 til 2019. Foto: Magnus Knutsen Bjørke

I snitt betalte norske familier i overkant av 2.500 kroner i måneden for en barnehageplass i januar i år. I tillegg kommer penger til mat og andre utgifter som barnehagen står for, der måtte foreldrene ut med drøyt 300 kroner i måneden, skriver Statistisk sentralbyrå (SSB). Et års fulltidsopphold inkludert matpenger kom i snitt på 31.200 kroner i januar 2019, og Møre og Romsdal var ifølge SSB fylket med høyest gjennomsnittlig årsbetaling.

Private barnehager krevde i snitt mer i kostpenger enn kommunale. I de kommunale barnehagene var disse utgiftene i snitt 3.000 kroner per år, mens i de private lå kostpengene på 3.800 kroner.

Tabellen viser gjennomsnittlig månedlig foreldrebetaling, inkludert friplasser, kostpenger og andre tilleggsutgifter Kilde: SSB

KnummerKommune20182019Endring kronerEndring prosent
101Halden32183079-139-4,3
104Moss27172696-21-0,8
105Sarpsborg26902661-29-1,1
106Fredrikstad23762346-30-1,3
111Hvaler287329871144,0
118Aremark27422552-190-6,9
119Marker260427881847,1
121Rømskog264828011535,8
122Trøgstad29992786-213-7,1
123Spydeberg29182952341,2
124Askim28112731-80-2,8
125Eidsberg26382699612,3
127Skiptvet276629832177,8
128Rakkestad30202946-74-2,5
135Råde29653039742,5
136Rygge278729321455,2
137Våler (Østfold)289230661746,0
138Hobøl28422928863,0
211Vestby29052793-112-3,9
213Ski28032855521,9
214Ås29192936170,6
215Frogn292430331093,7
216Nesodden2929293890,3
217Oppegård29753069943,2
219Bærum295730621053,6
220Asker288730041174,1
221Aurskog-Høland28302802-28-1,0
226Sørum291830581404,8
227Fet29342963291,0
228Rælingen29742850-124-4,2
229Enebakk29022969672,3
230Lørenskog29262890-36-1,2
231Skedsmo26832767843,1
233Nittedal28982956582,0
234Gjerdrum283929901515,3
235Ullensaker27122743311,1
236Nes (Akershus)29463016702,4
237Eidsvoll28402826-14-0,5
238Nannestad29932971-22-0,7
239Hurdal27892745-44-1,6
301Oslo kommune26932785923,4
402Kongsvinger26812752712,6
403Hamar29512862-89-3,0
412Ringsaker282229571354,8
415Løten274029281886,9
417Stange27802832521,9
418Nord-Odal24472530833,4
419Sør-Odal285829761184,1
420Eidskog25162427-89-3,5
423Grue26142626120,5
425Åsnes283329631304,6
426Våler (Hedmark)26622726642,4
427Elverum27992861622,2
428Trysil27542814602,2
429Åmot25712483-88-3,4
430Stor-Elvdal28302519-311-11,0
432Rendalen25012404-97-3,9
434Engerdal301332902779,2
436Tolga266728341676,3
437Tynset26122634220,8
438Alvdal28992941421,4
439Folldal25132393-120-4,8
441Os (Hedmark)25492487-62-2,4
501Lillehammer2898290350,2
502Gjøvik27812840592,1
511Dovre27552801461,7
512Lesja2394278839416,5
513Skjåk2693299430111,2
514Lom283030562268,0
515Vågå29923013210,7
516Nord-Fron29552906-49-1,7
517Sel255726731164,5
519Sør-Fron24452524793,2
520Ringebu27462688-58-2,1
521Øyer25722665933,6
522Gausdal27882746-42-1,5
528Østre Toten276928801114,0
529Vestre Toten26322591-41-1,6
532Jevnaker28732883100,3
533Lunner2621299337214,2
534Gran28642915511,8
536Søndre Land27362701-35-1,3
538Nordre Land273328641314,8
540Sør-Aurdal27942617-177-6,3
541Etnedal2748309334512,6
542Nord-Aurdal28542866120,4
543Vestre Slidre292831292016,9
544Øystre Slidre27292777481,8
545Vang30542857-197-6,5
602Drammen25962564-32-1,2
604Kongsberg28942980863,0
605Ringerike28162829130,5
612Hole269929382398,9
615Flå21752271964,4
616Nes (Buskerud)260627811756,7
617Gol257227511797,0
618Hemsedal29832908-75-2,5
619Ål25732537-36-1,4
620Hol28532744-109-3,8
621Sigdal31813101-80-2,5
622Krødsherad31083070-38-1,2
623Modum27502822722,6
624Øvre Eiker2844285060,2
625Nedre Eiker27852807220,8
626Lier28522939873,1
627Røyken29112995842,9
628Hurum29502915-35-1,2
631Flesberg29182958401,4
632Rollag29262953270,9
633Nore og Uvdal290630611555,3
701Horten2861286870,2
704Tønsberg27312534-197-7,2
710Sandefjord27732850772,8
711Svelvik252427462228,8
712Larvik253427241907,5
713Sande (Vestfold)27362695-41-1,5
715Holmestrand26662701351,3
716Re2784279060,2
729Færder28192914953,4
805Porsgrunn278229922107,5
806Skien28982724-174-6,0
807Notodden27532547-206-7,5
811Siljan30162988-28-0,9
814Bamble231324641516,5
815Kragerø26372630-7-0,3
817Drangedal28012592-209-7,5
819Nome27502381-369-13,4
821Bø (Telemark)2587290031312,1
822Sauherad28572878210,7
826Tinn26582687291,1
827Hjartdal295931672087,0
828Seljord2833283630,1
829Kviteseid278829151274,6
830Nissedal285431042508,8
831Fyresdal2166254437817,5
833Tokke24992198-301-12,0
834Vinje246026271676,8
901Risør276228621003,6
904Grimstad27502786361,3
906Arendal26602511-149-5,6
911Gjerstad27122652-60-2,2
912Vegårshei263428442108,0
914Tvedestrand275628631073,9
919Froland27092574-135-5,0
926Lillesand29492965160,5
928Birkenes30572923-134-4,4
929Åmli25512640893,5
935Iveland29642953-11-0,4
937Evje og Hornnes25422370-172-6,8
938Bygland276828951274,6
940Valle26392328-311-11,8
941Bykle25852382-203-7,9
1001Kristiansand26042691873,3
1002Mandal28242867431,5
1003Farsund28662808-58-2,0
1004Flekkefjord27732815421,5
1014Vennesla28222816-6-0,2
1017Songdalen25432505-38-1,5
1018Søgne26642581-83-3,1
1021Marnardal2798280350,2
1026Åseral259428082148,2
1027Audnedal29112954431,5
1029Lindesnes266429202569,6
1032Lyngdal28392799-40-1,4
1034Hægebostad29282669-259-8,8
1037Kvinesdal27552740-15-0,5
1046Sirdal17841808241,3
1101Eigersund266628641987,4
1102Sandnes29432989461,6
1103Stavanger27412778371,3
1106Haugesund29513047963,3
1111Sokndal28412774-67-2,4
1112Lund26252624-10,0
1114Bjerkreim28972869-28-1,0
111929452955100,3
1120Klepp26452586-59-2,2
1121Time28412878371,3
1122Gjesdal29653022571,9
1124Sola29082920120,4
1127Randaberg27812830491,8
1129Forsand27222643-79-2,9
1130Strand28432916732,6
1133Hjelmeland28712771-100-3,5
1134Suldal27052627-78-2,9
1135Sauda27732647-126-4,5
1141Finnøy296531361715,8
1142Rennesøy289030331434,9
1144Kvitsøy273629191836,7
1145Bokn27752539-236-8,5
1146Tysvær29242894-30-1,0
1149Karmøy29182952341,2
1151Utsira23912489984,1
1160Vindafjord28702889190,7
1201Bergen28012879782,8
1211Etne303431341003,3
1216Sveio29022990883,0
1219Bømlo28642795-69-2,4
1221Stord27902843531,9
1222Fitjar267628501746,5
1223Tysnes28752758-117-4,1
1224Kvinnherad2711271980,3
1227Jondal2748303829010,6
1228Odda26092674652,5
1231Ullensvang29152809-106-3,6
1232Eidfjord30003076762,5
1233Ulvik26262601-25-1,0
1234Granvin28912983923,2
1235Voss282629291033,6
1238Kvam262928001716,5
1241Fusa279729041073,8
1242Samnanger28252835100,4
1243Os (Hordaland)3012301640,1
1244Austevoll2919292670,2
1245Sund29212944230,8
1246Fjell289130281374,7
1247Askøy29402983431,5
1251Vaksdal26952401-294-10,9
1252Modalen22332290572,6
1253Osterøy28872920331,1
1256Meland27742578-196-7,1
1259Øygarden27382538-200-7,3
1260Radøy28182848301,1
1263Lindås27612714-47-1,7
1264Austrheim286830531856,5
1265Fedje29442857-87-3,0
1266Masfjorden267428992258,4
1401Flora245525761214,9
1411Gulen29352970351,2
1412Solund2629317955020,9
1413Hyllestad28352741-94-3,3
1416Høyanger28392811-28-1,0
1417Vik28422835-7-0,2
1418Balestrand258226921104,3
1419Leikanger29683062943,2
1420Sogndal28102808-2-0,1
1421Aurland28932788-105-3,6
1422Lærdal27922764-28-1,0
1424Årdal280729921856,6
1426Luster28512634-217-7,6
1428Askvoll29662947-19-0,6
1429Fjaler295530631083,7
1430Gaular30393080411,3
1431Jølster29872918-69-2,3
1432Førde28962922260,9
1433Naustdal301131201093,6
1438Bremanger28932914210,7
1439Vågsøy28222739-83-2,9
1441Selje258627731877,2
1443Eid28572919622,2
1444Hornindal305231611093,6
1445Gloppen28742842-32-1,1
1449Stryn261428602469,4
1502Molde28082827190,7
1504Ålesund29712995240,8
1505Kristiansund28342793-41-1,4
1511Vanylven28612809-52-1,8
1514Sande (Møre og Romsdal)283230492177,7
1515Herøy (Møre og Romsdal)29242941170,6
1516Ulstein32923151-141-4,3
1517Hareid280129851846,6
1519Volda29792946-33-1,1
1520Ørsta293331021695,8
1523Ørskog300431381344,5
1524Norddal287630481726,0
1525Stranda313232521203,8
1526Stordal274429812378,6
1528Sykkylven28542836-18-0,6
1529Skodje309132001093,5
1531Sula292830881605,5
1532Giske30703041-29-0,9
1534Haram282029821625,7
1535Vestnes280229041023,6
1539Rauma26872772853,2
1543Nesset29823070883,0
1545Midsund2697314244516,5
1546Sandøy275929181595,8
1547Aukra281630722569,1
1548Fræna29202910-10-0,3
1551Eide279128931023,7
1554Averøy29933086933,1
1557Gjemnes287129841133,9
1560Tingvoll25502549-10,0
1563Sunndal245926501917,8
1566Surnadal29082940321,1
1571Halsa29152978632,2
1573Smøla2797280360,2
1576Aure28302746-84-3,0
5001Trondheim283729441073,8
5004Steinkjer26852622-63-2,3
5005Namsos28662579-287-10,0
5011Hemne28542628-226-7,9
5012Snillfjord28442659-185-6,5
5013Hitra25162557411,6
5014Frøya29342971371,3
5015Ørland28902951612,1
5016Agdenes29732758-215-7,2
5017Bjugn282929421134,0
5018Åfjord28022868662,4
5019Roan308431991153,7
5020Osen291232012899,9
5021Oppdal26122290-322-12,3
5022Rennebu26182509-109-4,2
5023Meldal27702679-91-3,3
5024Orkdal26912718271,0
5025Røros2776277710,0
5026Holtålen31272511-616-19,7
5027Midtre Gauldal28212806-15-0,5
5028Melhus29452964190,6
5029Skaun29772961-16-0,5
5030Klæbu276129081475,3
5031Malvik2913291410,0
5032Selbu29302942120,4
5033Tydal268728181314,9
5034Meråker278029051254,5
5035Stjørdal27592752-7-0,3
5036Frosta2696299930311,2
5037Levanger2802280530,1
5038Verdal287230031314,6
5039Verran24872568813,3
5040Namdalseid263928542158,1
5041Snåase - Snåsa29262973471,6
5042Lierne2541306552420,6
5043Raarvihke - Røyrvik28092891822,9
5044Namsskogan2106288377736,9
5045Grong24952133-362-14,5
5046Høylandet286229901284,5
5047Overhalla28742770-104-3,6
5048Fosnes28692837-32-1,1
5049Flatanger28312851200,7
5050Vikna29032753-150-5,2
5051Nærøy29142866-48-1,6
5052Leka25882644562,2
5053Inderøy28482946983,4
5054Indre Fosen287330631906,6
5061Rindal282129321113,9
1804Bodø28502716-134-4,7
1805Narvik270928281194,4
1811Bindal28182828100,4
1812Sømna245926361777,2
1813Brønnøy26072657501,9
1815Vega258627201345,2
1816Vevelstad18701687-183-9,8
1818Herøy (Nordland)2395..#VALUE!#VALUE!
1820Alstahaug27872749-38-1,4
1822Leirfjord2489285736814,8
1824Vefsn30092890-119-4,0
1825Grane28762868-8-0,3
1826Hattfjelldal28762918421,5
1827Dønna26822633-49-1,8
1828Nesna279729051083,9
1832Hemnes264327461033,9
1833Rana29172964471,6
1834Lurøy296931371685,7
1835Træna316333551926,1
1836Rødøy28762909331,1
1837Meløy33053196-109-3,3
1838Gildeskål25502593431,7
1839Beiarn2424306464026,4
1840Saltdal2467277030312,3
1841Fauske - Fuosko29242980561,9
1845Sørfold2679314346417,3
1848Steigen2278260833014,5
1849Hamarøy - Hábmer30392900-139-4,6
1850Divtasvuodna - Tysfjord30432939-104-3,4
1851Lødingen30872993-94-3,0
1852Tjeldsund2411278137015,3
1853Evenes29062440-466-16,0
1854Ballangen28492882331,2
1856Røst27362600-136-5,0
1857Værøy31313031-100-3,2
1859Flakstad31603200401,3
1860Vestvågøy2524252950,2
1865Vågan275328791264,6
1866Hadsel28632827-36-1,3
1867Bø (Nordland)246626361706,9
1868Øksnes27682635-133-4,8
1870Sortland - Suortá26032525-78-3,0
1871Andøy29582786-172-5,8
1874Moskenes275029722228,1
1902Tromsø290530991946,7
1903Harstad - Hárstták26762638-38-1,4
1911Kvæfjord28612691-170-5,9
1913Skånland29493016672,3
1917Ibestad29872945-42-1,4
1919Gratangen27702754-16-0,6
1920Loabák - Lavangen27122680-32-1,2
1922Bardu2734273840,1
1923Salangen29412853-88-3,0
1924Målselv275529031485,4
1925Sørreisa28632682-181-6,3
1926Dyrøy29942626-368-12,3
1927Tranøy2496283133513,4
1928Torsken25482244-304-11,9
1929Berg18801940603,2
1931Lenvik26322719873,3
1933Balsfjord28812956752,6
1936Karlsøy279830312338,3
1938Lyngen28712822-49-1,7
1939Storfjord - Omasvuotna - Omasvuono2602294334113,1
1940Gáivuotna - Kåfjord - Kaivuono270128031023,8
1941Skjervøy30442952-92-3,0
1942Nordreisa - Ráisa - Raisi28702653-217-7,6
1943Kvænangen26762407-269-10,1
2002Vardø28172389-428-15,2
2003Vadsø24802579994,0
2004Hammerfest29392924-15-0,5
2011Guovdageaidnu - Kautokeino26522669170,6
2012Alta26212493-128-4,9
2014Loppa29552424-531-18,0
2015Hasvik2353263027711,8
2017Kvalsund28422581-261-9,2
2018Måsøy2571290633513,0
2019Nordkapp270728181114,1
2020Porsanger - Porsángu - Porsanki256527451807,0
2021Kárásjohka - Karasjok29413030893,0
2022Lebesby28792740-139-4,8
2023Gamvik26352586-49-1,9
2024Berlevåg27342822883,2
2025Deatnu - Tana27672740-27-1,0
2027Unjárga - Nesseby19001801-99-5,2
2028Båtsfjord27792728-51-1,8
2030Sør-Varanger26912687-4-0,1
Flere artikler om

Delta i debatten

Vi overvåker denne debatten kontinuerlig mellom kl. 07 og 24. Kommentarfeltet er nå stengt og åpner igjen kl. 07.00. Velkommen tilbake da!