Nyheter
Bruker millioner på vikarbyråer
Sykepleiermangel og dyre vikarbyråer gjør at sykehjemmene i Bergen går med underskudd.
I år ligger Bergen kommune an til å bruke hele 40 millioner kroner på vikarbyråer fordi det er vanskelig å rekruttere sykepleiere som kan fylle turnusen. Hittil i år har kommunen brukt 18 millioner på dette, mot 11 millioner i fjor på samme tid. Det vil si en 60 prosents økning.
Nå jobber kommunen med å lage en egen vikarpool som skal skaffe vikarer til alle kommunale virksomheter.
- Vi vil spare penger i forhold til de eksterne byråene, og vi vil få inn folk som vi kjenner godt, som kjenner virksomheten vår og som ikke trenger opplæring. Det vil være til fordel både for brukerne og de ansatte, sier finansbyråd Christine Meyer (H) til Bergens Tidende.
Ifølge BT har Løvåsen sykehjem størst problemer med å holde budsjettene på grunn av vikarbruk. Sykepleiere fra vikarbyrå koster dobbelt så mye per time som kommunalt ansatte sykepleiere.
- Vi sliter voldsomt med å få fatt i sykepleiere. Særlig gjelder dette på natt, sier enhetsleder Lisbeth Dahle Sylta ved Løvåsen sykehjem.
I fjor hadde sykehjemmet et underskudd på 6,5 millioner kroner. I år viser prognosen 5,5 millioner i underskudd.