Kommunebarometeret 2017 - saksbehandling

Kommunebarometeret. Her er den foreløpige tabellen for saksbehandling i Kommunebarometeret 2017.
Illustrasjonsfoto: Colourbox.com

I saksbehandling har vi brukt åtte ulike nøkkeltall, som er listet under tabellen. Kommunebarometeret publiseres i en foreløpig utgave 30. mars, ettersom det er nå dataene er nye og mest interessante. Det kan bli mindre endringer ved den endelige publiseringen 21. juni.

Du finner også alle tabeller og mer informasjon om hver enkelt kommune på vårt nettsted Kommunebarometeret.no. For full tilgang kreves eget abonnement.

KnrKommuneFylke20102011201220132014201520162017 (foreløpig)
101HaldenØstfold423337273186310243
104MossØstfold224122188209242239
105SarpsborgØstfold421390313342337186
106FredrikstadØstfold414381358361333
111HvalerØstfold261264167237
118AremarkØstfold6169211205
119MarkerØstfold5109220269
121RømskogØstfold151147210210100
122TrøgstadØstfold27041145110110
123SpydebergØstfold2181611844350
124AskimØstfold10113421250211193
125EidsbergØstfold300397352353123148
127SkiptvetØstfold211753722202
128RakkestadØstfold1661559914998181
135RådeØstfold129136120277126
136RyggeØstfold1251061519218189
137Våler (Østf.)Østfold189785214147177
138HobølØstfold326335201135206
211VestbyAkershus og Oslo2712139748192232
213SkiAkershus og Oslo181209155125172236
214ÅsAkershus og Oslo42781202151204164
215FrognAkershus og Oslo304398356366313279
216NesoddenAkershus og Oslo408363337217343327
217OppegårdAkershus og Oslo324216350220
219BærumAkershus og Oslo401269158140225241
220AskerAkershus og Oslo48163156185348223
221Aurskog-HølandAkershus og Oslo182254171162
226SørumAkershus og Oslo23110352131321
227FetAkershus og Oslo297165253205224253
228RælingenAkershus og Oslo2711310458279265
229EnebakkAkershus og Oslo4063421955215087
230LørenskogAkershus og Oslo289344310301247259
231SkedsmoAkershus og Oslo190112100251281
233NittedalAkershus og Oslo18361322346241221
234GjerdrumAkershus og Oslo991216946122182
235UllensakerAkershus og Oslo418408344360294244
236Nes (Ak.)Akershus og Oslo141139214232262242
237EidsvollAkershus og Oslo234219319355349320
238NannestadAkershus og Oslo851781309334
239HurdalAkershus og Oslo254127185236321152
301OsloAkershus og Oslo396404284309306319
402KongsvingerHedmark233228347278338296
403HamarHedmark152227354325320246
412RingsakerHedmark119141163158171196
415LøtenHedmark286690537380
417StangeHedmark252037203540
418Nord-OdalHedmark2204818763875
419Sør-OdalHedmark126387161315237262
420EidskogHedmark13915415221112171
423GrueHedmark18033077169
425ÅsnesHedmark15057110213697
426Våler (Hedm.)Hedmark2289220123110
427ElverumHedmark51145133169285
428TrysilHedmark153334229222345
429ÅmotHedmark262402247275307270
430Stor-ElvdalHedmark209128125165178
432RendalenHedmark128217785665256
434EngerdalHedmark272259340311
436TolgaHedmark3302372233147
437TynsetHedmark29518529099111157
438AlvdalHedmark239149304129110238
439FolldalHedmark669724692126
441Os (Hedm.)Hedmark20400241296287
501LillehammerOppland21649193243179142
502GjøvikOppland81389289287238266
511DovreOppland152298105130
512LesjaOppland3213347310299273
513SkjåkOppland1348520471423
514LomOppland8603313131
515VågåOppland421964102849
516Nord-FronOppland11684224484
517SelOppland708657101113200
519Sør-FronOppland13896322228218
520RingebuOppland1014445639
521ØyerOppland72701713122946
522GausdalOppland355901133616412
528Østre TotenOppland50244395718013
529Vestre TotenOppland34173137152230198
532JevnakerOppland265152107137220217
533LunnerOppland1211022338077203
534GranOppland341369346326300295
536Søndre LandOppland362210100278122
538Nordre LandOppland202170282311317
540Sør-AurdalOppland9372341328176174
541EtnedalOppland19329127290
542Nord-AurdalOppland240162173245239233
543Vestre SlidreOppland200226292317281304
544Øystre SlidreOppland21539416017121991
545VangOppland59192165135212
602DrammenBuskerud211253330199266235
604KongsbergBuskerud419371318218319324
605RingerikeBuskerud336984915597116
612HoleBuskerud334158287263244261
615FlåBuskerud9588230173643
616Nes (Busk.)Buskerud135148301109
617GolBuskerud16444611074146
618HemsedalBuskerud96151111196215191
619ÅlBuskerud253771879711434
620HolBuskerud3481681222767271
621SigdalBuskerud8717713614520796
622KrødsheradBuskerud1653567131184
623ModumBuskerud2082823593082706
624Øvre EikerBuskerud323137124298328326
625Nedre EikerBuskerud31924221286153
626LierBuskerud415343309259201234
627RøykenBuskerud236160239288291250
628HurumBuskerud27526270330276291
631FlesbergBuskerud21022575
632RollagBuskerud29329554483
633Nore og UvdalBuskerud3331671086519106
701HortenVestfold14916622563147151
702HolmestrandVestfold411215834962156
704TønsbergVestfold83241324168146227
706SandefjordVestfold343358258331210297
709LarvikVestfold347388252349259289
711SvelvikVestfold4717131618268
713Sande (Vestf.)Vestfold362396301164273
714HofVestfold424328142281220
716ReVestfold73181471465160
719AndebuVestfold309235174144
720StokkeVestfold28782131177102103
722NøtterøyVestfold19118316887163248
723TjømeVestfold279286244193255215
728LardalVestfold1745363195129171
805PorsgrunnTelemark10523627562156272
806SkienTelemark250144245162265
807NotoddenTelemark345180146296173211
811SiljanTelemark6528218346144
814BambleTelemark155184303265162179
815KragerøTelemark56252123120160
817DrangedalTelemark802021507
819NomeTelemark1683425137830
821Bø (Telem.)Telemark40915996298127
822SauheradTelemark39880153307
826TinnTelemark2683271919112757
827HjartdalTelemark246959743290
828SeljordTelemark1621972051665395
829KviteseidTelemark3377331135710665
830NissedalTelemark14318821336228933
831FyresdalTelemark142355673376
833TokkeTelemark3567551875138
834VinjeTelemark102131118133203185
901RisørAust-Agder346409357261196247
904GrimstadAust-Agder425326243311287
906ArendalAust-Agder417232339269145
911GjerstadAust-Agder7213261225
912VegårsheiAust-Agder10310726523137129
914TvedestrandAust-Agder2642012509082190
919FrolandAust-Agder4271288527473
926LillesandAust-Agder280278340289139
928BirkenesAust-Agder2581799426786
929ÅmliAust-Agder1761413444155
935IvelandAust-Agder10616415311910478
937Evje og HornnesAust-Agder246105603399118
938ByglandAust-Agder104242281200
940ValleAust-Agder113203402415932
941BykleAust-Agder1631046812114258
1001KristiansandVest-Agder231247226248243249
1002MandalVest-Agder84625412116
1003FarsundVest-Agder148207218264140216
1004FlekkefjordVest-Agder3593677342168127
1014VenneslaVest-Agder678393139202119
1017SongdalenVest-Agder30310030145074
1018SøgneVest-Agder3324016451167108
1021MarnardalVest-Agder1465213886221224
1026ÅseralVest-Agder30634810978303
1027AudnedalVest-Agder933331773168068
1029LindesnesVest-Agder252325307198148150
1032LyngdalVest-Agder357368323373175183
1034HægebostadVest-Agder237249240219117117
1037KvinesdalVest-Agder188153587093130
1046SirdalVest-Agder37943341817
1101EigersundRogaland138352251293216126
1102SandnesRogaland429275355348347325
1103StavangerRogaland30238228225309
1106HaugesundRogaland278277320371329228
1111SokndalRogaland195324157
1112LundRogaland311710262948
1114BjerkreimRogaland2199665103306
1119Rogaland310175206111213205
1120KleppRogaland318376338138206112
1121TimeRogaland130111196262170168
1122GjesdalRogaland281385345249327
1124SolaRogaland407126186159282
1127RandabergRogaland193370271246315
1129ForsandRogaland40438318252195
1130StrandRogaland172350272190305318
1133HjelmelandRogaland301114128273293209
1134SuldalRogaland241212315197166121
1135SaudaRogaland27740733437410154
1141FinnøyRogaland27326151228128170
1142RennesøyRogaland338281276363288294
1144KvitsøyRogaland3623720919136
1145BoknRogaland36234630835611869
1146TysværRogaland175357219188132134
1149KarmøyRogaland426279263303286194
1151UtsiraRogaland205742241723024
1160VindafjordRogaland308332117143344308
1201BergenHordaland428288302335322263
1211EtneHordaland100248114233
1216SveioHordaland24491114118249254
1219BømloHordaland284351306347227278
1221StordHordaland217331312238155
1222FitjarHordaland362323306280149
1223TysnesHordaland394391331257295214
1224KvinnheradHordaland3229971189
1227JondalHordaland362322302218
1228OddaHordaland9115011253267
1231UllensvangHordaland187321280147198204
1232EidfjordHordaland8611925639195276
1233UlvikHordaland19825076115
1234GranvinHordaland9423111911225272
1235VossHordaland36239517423413884
1238KvamHordaland184243257276187255
1241FusaHordaland397320221272252
1242SamnangerHordaland400267321251302
1243Os (Hord.)Hordaland114140121646461
1244AustevollHordaland344300104161
1245SundHordaland92319212
1246FjellHordaland269318231253267269
1247AskøyHordaland29934729534418659
1251VaksdalHordaland29645161177123
1252ModalenHordaland340722615
1253OsterøyHordaland351142207824952
1256MelandHordaland212366269113250159
1259ØygardenHordaland430405259226325240
1260RadøyHordaland147289183220157
1263LindåsHordaland405283227223191
1264AustrheimHordaland36231711611594176
1265FedjeHordaland362340321335139
1266MasfjordenHordaland13682175119180
1401FloraSogn og Fjordane245194237314256143
1411GulenSogn og Fjordane32834516345
1412SolundSogn og Fjordane2942362306081
1413HyllestadSogn og Fjordane235355353282288
1416HøyangerSogn og Fjordane362287192312
1417VikSogn og Fjordane612201502298929
1418BalestrandSogn og Fjordane145316222160214158
1419LeikangerSogn og Fjordane69254262339
1420SogndalSogn og Fjordane12332217152140
1421AurlandSogn og Fjordane18277468136
1422LærdalSogn og Fjordane14222488109133
1424ÅrdalSogn og Fjordane15451202154
1426LusterSogn og Fjordane196223255191271251
1428AskvollSogn og Fjordane403315299266330162
1429FjalerSogn og Fjordane38132135106134125
1430GaularSogn og Fjordane158314334284
1431JølsterSogn og Fjordane362313286
1432FørdeSogn og Fjordane18627223212020064
1433NaustdalSogn og Fjordane27422914113442
1438BremangerSogn og Fjordane36231288751
1439VågsøySogn og Fjordane8931112811738
1441SeljeSogn og Fjordane1853305
1443EidSogn og Fjordane5547216282155172
1444HornindalSogn og Fjordane10913523519799
1445GloppenSogn og Fjordane82323643915
1449StrynSogn og Fjordane329285235268263210
1502MoldeMøre og Romsdal214274366367236274
1504ÅlesundMøre og Romsdal325393327332298312
1505KristiansundMøre og Romsdal354382325327324313
1511VanylvenMøre og Romsdal13315457982
1514Sande (M. og R.)Møre og Romsdal11117616613671175
1515Herøy (M. og R.)Møre og Romsdal25934989124135
1516UlsteinMøre og Romsdal1104319012715986
1517HareidMøre og Romsdal136356360372341302
1519VoldaMøre og Romsdal2479591126161
1520ØrstaMøre og Romsdal7964262542
1523ØrskogMøre og Romsdal140280852525421
1524NorddalMøre og Romsdal15622112940143207
1525StrandaMøre og Romsdal305205324165
1526StordalMøre og Romsdal117266105248
1528SykkylvenMøre og Romsdal422412368304316316
1529SkodjeMøre og Romsdal178265270242323226
1531SulaMøre og Romsdal248156249307261277
1532GiskeMøre og Romsdal127378297290315165
1534HaramMøre og Romsdal17110813911189
1535VestnesMøre og Romsdal31224629827192113
1539RaumaMøre og Romsdal36137919921341
1543NessetMøre og Romsdal4942481248894
1545MidsundMøre og Romsdal888728535810592
1546SandøyMøre og Romsdal276291222767
1547AukraMøre og Romsdal35204461446625
1548FrænaMøre og Romsdal362310204272303
1551EideMøre og Romsdal249187231
1554AverøyMøre og Romsdal413309342187235298
1557GjemnesMøre og Romsdal36284197130226245
1560TingvollMøre og Romsdal31536134533170
1563SunndalMøre og Romsdal11210126725012511
1566SurnadalMøre og Romsdal58265084225
1567RindalMøre og Romsdal63462366149258
1571HalsaMøre og Romsdal282353296313342
1573SmølaMøre og Romsdal232362351370
1576AureMøre og Romsdal353308323336268
1601TrondheimSør-Trøndelag410291294284283
1612HemneSør-Trøndelag1443743282162077
1613SnillfjordSør-Trøndelag131186203
1617HitraSør-Trøndelag412377556
1620FrøyaSør-Trøndelag420307181318192
1621ØrlandSør-Trøndelag221592722178310
1622AgdenesSør-Trøndelag41116341534031
1624RissaSør-Trøndelag17198248260222201
1627BjugnSør-Trøndelag463063519285285
1630ÅfjordSør-Trøndelag276365144128209
1632RoanSør-Trøndelag298255169
1633OsenSør-Trøndelag17919995291290213
1634OppdalSør-Trøndelag3522512795426111
1635RennebuSør-Trøndelag399284178255246230
1636MeldalSør-Trøndelag3144018673107275
1638OrkdalSør-Trøndelag170193215283182293
1640RørosSør-Trøndelag15910384799185
1644HoltålenSør-Trøndelag226341283145133
1648Midtre GauldalSør-Trøndelag177273268148183166
1653MelhusSør-Trøndelag285189367338346323
1657SkaunSør-Trøndelag201123361364297328
1662KlæbuSør-Trøndelag5730793795100
1663MalvikSør-Trøndelag157191266354260284
1664SelbuSør-Trøndelag108190102609622
1665TydalSør-Trøndelag173211180319190
1702SteinkjerNord-Trøndelag238120159157158208
1703NamsosNord-Trøndelag36220879
1711MeråkerNord-Trøndelag22321433296199
1714StjørdalNord-Trøndelag1189426176
1717FrostaNord-Trøndelag5219587215257
1718LeksvikNord-Trøndelag243182112
1719LevangerNord-Trøndelag29129274117208105
1721VerdalNord-Trøndelag221241799523298
1723MosvikNord-Trøndelag
1724VerranNord-Trøndelag225305143244
1725NamdalseidNord-Trøndelag29263193
1729Inderøy (gammel)Nord-Trøndelag
1736SnåsaNord-Trøndelag16023431758107
1738LierneNord-Trøndelag16971204
1739RøyrvikNord-Trøndelag2863732779883
1740NamsskoganNord-Trøndelag743814591518
1742GrongNord-Trøndelag269330112
1743HøylandetNord-Trøndelag213115721943737
1744OverhallaNord-Trøndelag16146260280308280
1748FosnesNord-Trøndelag230359339
1749FlatangerNord-Trøndelag90304
1750ViknaNord-Trøndelag124303175203
1751NærøyNord-Trøndelag362302
1755LekaNord-Trøndelag2667113261
1756InderøyNord-Trøndelag1571268876187
1804BodøNordland204380343279314141
1805NarvikNordland321364326299189184
1811BindalNordland13213151169
1812SømnaNordland71681621421628
1813BrønnøyNordland311257329207317124
1815VegaNordland29026310117911563
1816VevelstadNordland362410362368264
1818Herøy (Nordl.)Nordland362301
1820AlstahaugNordland227375335285174167
1822LeirfjordNordland53223
1824VefsnNordland311811064170120
1825GraneNordland4556200
1826HattfjelldalNordland2061432171679035
1827DønnaNordland31638430523366
1828NesnaNordland13721823417055104
1832HemnesNordland4479170208292188
1833RanaNordland24224514018057137
1834LurøyNordland197339198224102
1835TrænaNordland26310115295
1836RødøyNordland192270264281283
1837MeløyNordland545172351608
1838GildeskålNordland62174181258212
1839BeiarnNordland756525424
1840SaltdalNordland1234
1841FauskeNordland78354369369326299
1845SørfoldNordland291300293
1848SteigenNordland339350304260
1849HamarøyNordland362231
1850TysfjordNordland36292206268
1851LødingenNordland362
1852TjeldsundNordland349
1853EvenesNordland349239
1854BallangenNordland16177292154
1856RøstNordland362399
1857VærøyNordland256
1859FlakstadNordland36229916351
1860VestvågøyNordland362260132300277237
1865VåganNordland1151617947
1866HadselNordland107239123165619
1867Bø (Nordl.)Nordland12211
1868ØksnesNordland260206333254340314
1870SortlandNordland342172238247223301
1871AndøyNordland6829819257
1874MoskenesNordland40236521493
1901Harstad (gammel)Troms
1902TromsøTroms33122228827431210
1903HarstadTroms320334305
1911KvæfjordTroms33691553
1913SkånlandTroms362297336337194222
1915Bjarkøy (gammel)Troms
1917IbestadTroms3624033483592312
1919GratangenTroms416406371375
1920LavangenTroms12023014825214188
1922BarduTroms6427610343
1923SalangenTroms36229624671197
1924MålselvTroms97505675229
1925SørreisaTroms257338242156240114
1926DyrøyTroms4325880256163
1927TranøyTroms77360291336188132
1928TorskenTroms3966
1929BergTroms362
1931LenvikTroms327125370240199322
1933BalsfjordTroms283233341136
1936KarlsøyTroms362295329264
1938LyngenTroms36220017694109
1939StorfjordTroms335138314154300
1940KåfjordTroms395290318217101
1941SkjervøyTroms3171961541839
1942NordreisaTroms19913031185
1943KvænangenTroms229556229469
2002VardøFinnmark20718922772
2003VadsøFinnmark313240
2004HammerfestFinnmark36038619427084173
2011KautokeinoFinnmark30729489
2012AltaFinnmark320411364343103128
2014LoppaFinnmark19439236335015316
2015HasvikFinnmark763363810845
2017KvalsundFinnmark302118311623439
2018MåsøyFinnmark267365332309
2019NordkappFinnmark604
2020PorsangerFinnmark167293278132275219
2021KarasjokFinnmark20354134178108
2022LebesbyFinnmark36128382814
2023GamvikFinnmark402567184258292
2024BerlevågFinnmark36267208
2025TanaFinnmark251392862975444
2027NessebyFinnmark358292349333245
2028BåtsfjordFinnmark2882681493
2030Sør-VarangerFinnmark985881107147
Nøkkeltall Forklaring Kilde
FRISTBRUDD: Andel byggesaker med overskredet frist Andel søknader om tiltak der kommunen har overskredet lovpålagt saksbehandlingstid. Tall fra Kostra (SSB). SSB (Kostra)
BYGGESAK: Behandlingstid saker med 3 ukers frist Ett-trinns søknader med 3 ukers frist. Tall fra Kostra (SSB). SSB (Kostra)
BYGGESAK: Behandlingstid saker med 12 ukers frist Ett-trinnssøknader om tiltak med 12 ukers frist. Tall fra Kostra (SSB). SSB (Kostra)
EIERSEKSJONERING: Saksbehandlingstid Gjennomsnittlig saksbehandlingstid, eierseksjoneringer. Tall fra Kostra (SSB). SSB (Kostra)
REGULERINGSPLANER: Saksbehandlingstid Gjennomsnittlig saksbehandlingstid for private forslag til detaljregulering. Tall fra Kostra (SSB). SSB (Kostra)
OPPMÅLINGSFORRETNING: Saksbehandlingstid Gjennomsnittlig saksbehandlingstid, oppmålingsforretninger. Tall fra Kostra (SSB). SSB (Kostra)
TILSYN: Andel av vedtatte byggesaker med faktisk tilsyn Andel av vedtatte byggesaker hvor det er utført ett eller flere tilsyn. Tall fra Kostra (SSB). SSB (Kostra)
GEBYR: Saksbehandlingsgebyr for enebolig Saksbehandlingsgebyret for oppføring av enebolig, jf. PBL-08 §20-1 a. Tall fra Kostra (SSB). SSB (Kostra)

Delta i debatten

Vi overvåker denne debatten kontinuerlig mellom kl. 07 og 24. Kommentarfeltet er nå stengt og åpner igjen kl. 07.00. Velkommen tilbake da!